hamilelik ve hamileliğin 8 erken belirtisi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hamileliğin 8 belirtisi

Hamileliğin 8 belirtisi

Hamilelik belirtileri: Hamileliğin ilk 8 erken belirtisi

Bayanlar bazen bu ve benzeri durumlarda kendilerinden şüpheye düşebilirler. Acaba hamile olabilir miyim ? Bazı gebelik belirtileri, bir donem kaçırıldığında (yaklaşık olarak bir veya iki hafta sonra ) ortaya çıkmaya başlayabilir.

hamilelik belirtileri
Hamileleliğin erken belirtileri

Bayanların yaklaşık değer olarak %60 kadarı 6 hafta civarında erken gebelik belirtileri gösterirken, büyük bir kısmı da 8 haftalık zaman dilimi içerisinde erken hamilelik belirtisi göstermeye başlar. Eğer menstrüel döngünüzü takip edemediyseniz veya döngünüz geniş kapsamlı olarak değişmekteyse, bu durumda adet döneminizin ne zaman geleceğini bilemeyebilirsiniz. Fakat aşağıda belirteceğimiz erken gebelik belirtilerini görmeye başlarsanız ki bu belirtiler tüm kadınlarda görülmez, ve adet döneminizin neden gelmediğini merak ediyorsanız hamile kalmış olabilirsiniz. Sonraki adımlardan birisi evde hamilelik testi olabilir. Şimdi hamileliğin 11 belirtisinden bahsedelim.

Gıdaya tepki verme

Eğer yeni hamile kalmışsanız birtakım gıdaların aramolarına karşı tepki vermeniz nadir karşılaşıla olaylardan değildir. Bu durum kesin olmamakla birlikte kanınızda artan östrojen miktarının yan etkisi olabilir. Normal zamanda severek yediğiniz gıdalar size aniden tiksindirici gelebilir ve itici bulabilirsiniz.

Ruh hali

Hamilelik döneminde ruhsal olarak değişimler de görülür. Vücuttaki hormonel değişimlerden dolayı bu değişiklik gözlenmektedir. Her bayan bu değişimlere farklı tepkiler vermektedir. Bazı annelerde hormonel değişimi duyguları arttırırken, bazı annelerde ise depresif durumların içerisine sokmakta ve endişeye sebep olmaktadır. Şunu belirtmek isteriz ki eğer hormonel değişim neticesinde kendinizi aşırı üzgün vede umutsuz hissetmekteyseniz ayrıca sorunlarınızla baş etmekte güçlük çekiyorsanız mutlak bir sağlık uzmanına başvurmalısınız.

Karın şişkinliği

Erken hamilelik döneminde oluşan hormonel değişim, bazı kadınların adet döneminden hemen önce hissedilen karın şişkinliğinin aynısının hissedilmesine sebep olabilir.

Sık idrara çıkma

Hamile kalmanın üzerinden kısa bir süre geçmesinin ardından oluşan hormonel değişim böbreklerdeki kan akışının artmasına neden olacaktır. Bu durumda mesaneniz daha hızlı dolacaktır. Bu yüzden de sıkça idrara çıkmak isteyeceksiniz. Hamilelik ilerledikçe sık sık idrara çıkma isteği devam edece khatta artacaktır. Hamilelik esnasında kan hacminiz ciddi oranda artar ve bu durumda daha fazla kanın işlenmesi gerekir. Bu sebeple idrara çıkma isteği aynı randa artar.

Yorgunluk

Kendinizi aniden yorgun hissediyor musunuz ? bu durumda erken hamilelik belirtilerindendir. Ayrıca sabah bulantısı oluşması ve gece boyunca sık sık idrara kalmak zorunda olmanız halsizliğinize bir miktar katkıda bulanacaktır.

Acıyan göğüsler

Sıkça görülen bir hamilelik belirtisi de hormon dündeki değişime bağlı olarak oluşan hassaslık neticesinde şişmiş ve acıyan göğüslerdir. Vücudun hormonel değişime alışması sonrasında rahatsızlıklar da azalmalar başlayacaktır. Bu süreç yaklaşık olarak 3 aylık süreyi kapsar.

Kanaması veya lekelenme

Hamile kalmak istemeyen bayanlar genel olarak doğum kontrol hapı kullanırlar. Doğum kontrol hapı gösterdiği etki sayesinde döllenmeyi engeller. Hamile kalmak isteyen bayanlar için bu yönde bir rahatlık söz konusudur ve bu doğum kontrol hapı kullanımı gerekmez. Geciken adet kanaması bazen hamile kalmak isteyen bayanları umutlandırabilir. Bu şekilde hamile kalmak isteyen bir bayanın görmek isteyebileceği son şeylerden bir tanesi lekelenme veya vajinal kanamadır. Bayanların 4 te 1 inde hamileliğin ilk 3 ayında lekelenme yada hafif şekilde kanama görülebilir. Oluşan kanama şiddetli veya aşırı ağrılıysa veya hafif olmasına rağmen sizde endişe oluşturuyorsa mutlaka doktorunuza müracaat ediniz.

Mide bulantısı

Bir kısım bayanlarda mide bulantısı hamile kaldıktan sonra özellikle sabahları ortaya çıkan bir durumdur. Bu durum bayanların bazılarında yanlızca sabahları değil. Sabah, öğlen veya gecede oluşabilir. Mide bulantısına kusma eşlik edebileceği gibi bazen sadece bulantı şeklinde kalabilir. Bulantıya maruz kalan anne adayların hamileliğin ilerleyen dönemlerinde çoğunlukla rahat ederler. Bu durum bazen birkaç ay kadar sürebilir.

Cevapsız bir dönem

Adetleriniz genellikle düzenli şekilde seyir ediyorsa ve son adet döngüsünde adet olmamışsanız, bunun yanında yukarıda saydığımız belirtilerden birini yada birkaçını fark etmeden hamilelik testi yaptırabilirsiniz. Bu tür durumlarda doktorunuza başvurarak durumu netleştirebilirsiniz.

Olumlu ev hamileliği testi

hamilelik belirtileri
Hamilelik belirtileri başladığında vücudunuzda bir bebek olduğunu unutmayın

Evde yapacağınız ve eczanelerden aldığınız hamilelik testleri hamileliği tam olarak tespit edebilmek için çok hassas değildir. Bu sebeple yapacağınız bir testte olumsuz sonuç almışsanız birkaç gün sonra aynı testi tekrar deneyin. Ancak belirtiler ortaya çıkmışssa ve hamile kaldığınızı oğrendiyiniz de zaten vücudunuzda bir bebek oluştuğunu unutmayın. Bu sebeple kendinizi bebeğiniz için sağlıklı tutmaya çalışın.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Evde Ek is, Borsa Öğrenme, Kepek nasil gider, emes hastalığı nedir, ,One Hit Wonder,Elektronik Sigara ,Besin ve Diyet, İstanbul Anadolu Yakası ilaçlama