Gut Hastalığının Nedenleri Ve Tedavisi | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Gut Hastalığının Nedenleri Ve Tedavisi

Gut Hastalığının Nedenleri Ve Tedavisi

Gut Hastalığı Nedir

 

Halk tabiriyle Padişah hastalığıdır. Yeme içme ile alakalı olduğu düşünülse de bilinenin aksine sadece yeme-içme alışkanlıkları ile alakalı değildir. Gut hastalığının nedenleri arasında Metabolizmal bozukluklar, düzensiz ve yetersiz beslenme gibi birçok sebebi bulunmaktadır. Alkol kullanımı ve hipotiroidi gut sıklığını artırmaktadır.

 

Gut hastalığı sebep olduğu belirtiler nedeniyle romatizmal bir hastalık gibi dursa da aslında metobolik bir hastalıktır. Sağlıklı bireylerde vücutta üretilen ürik asit vücuttan atılır, fakat ürik asitin vücutta depolandığı durumlarda atılmayan madde eklemlerde birikir ve iltihaplanma oluşur. Bu durum sonrasında ise “gut hastalığı” meydana gelir. Hastalık romatizmal belirtilerinin yanı sıra hiperürisemiye, böbrek hastalığına ve böbrek taşı oluşumuna neden olabilir.

 

 Gut Hastalığının Belirtileri

 

  •             İlk olarak atak halinde gelir ve özellikle ilk ataklar şiddetlidir.
  •             Eklemlerde ağrı ve şişmeler oluşur.
  •             Ayakta karıncalanma ve hassasiyet
  •             Atakların hafiflemesi sonrasında bir ara dönem olsa ve hastalık kendini belli etmese de ataklar gelmeye devam etmektedir. Testler sonucunda kandaki ürik asit miktarı ölçülür ve yüksek çıkması sonucunda tedaviye başlanır.

 

 Gut Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir

 

Hastalık geç kalınmadığı takdirde gut tedavisi yeterli sürede, yeterli tedavi ile birlikte vücuda hiçbir hasar vermeden düzeltilebilir. Hastalığın tedavi sürecinde iki aşamalı olarak ilerlenmektedir. Atak içi ve atak dışı tedavi yöntemleri gibi. Akut gut artriti olduğunda ağrıyı gidermek için mide koruyucu ile birlikte verilen ilaçların kullanımı. Gut komplikasyonlarını ve atakları önlemen için üretilen ilaçların kullanımı ve ürik asitin vücuttan atılmasında yardımcı ilaçlar.

 

 Gut Hastalığı Önlenebilir mi

 

Gut hastalığı kalıtsal nedenler ile oluşan olgular konu dışında tutulur ise kalan gut olguları önlenebilir. Beslenme alışkanlıkları ilgili önlemler arasında fazla gıda tüketimi konusunda kemer sıkarak, sakatat ve et tüketimini ve fruktoz içeren içecekleri ve alkol tüketimini azaltmak gösterilebilir.

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir