Güneş Yanığı Ve Önemi | Saglik Sokagi

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Güneş Yanığı Ve Önemi

Güneş Yanığı Ve Önemi

Yaz aylarının sonlarına yaklaştığımız su günlerde karşılaşılan en büyük problemlerden bir tanesi güneş yanığıdır. Özellikle aniden güneş ışığına maruz kalan kişilerde görülen bu rahatsızlık derecesine göre birçok kişide ağrılara ve cilt üzerinde kızarıklıklara sebep olmaktadır.

güneş yanığı
Güneş yanığı cilt üzerinde kızarıklıklara nedne olur

Ülkemizin özellikle sahil kesiminde bulunan plajları dolduran kişiler denizde eylenmenin tadını çıkarırken, ani ve hızlı güneş ışığı bazen bu kişiler üzerinde etkisi uzun sürebilecek zararlar oluşturmaktadır. Cilt üzerinde sağlık problemleri oluşturan güneş yanığı, geç müdahale edildiğinde tehlikeli sonuçlar ortaya çıkartmaktadır. Bu yüzden rahatsızlığa maruz kalanların yaşadıkları durumu hafife almamaları gerekir.

Peki, bu denli önemli bir konu olan yanık sorunu neden ve nasıl oluşmaktadır?

Adı üzerinde olan rahatsızlık güneş ışınlarının etkisi altında uzun süre kalınca olmaktadır. Bu sebeple güneşin aşırı etkisinden korunmak oldukça önemlidir.

Bu türden bir etki altında kaldığımızı nasıl anlayabiliriz?

Sizde uzun süre güneş altında kaldıysanız ve ortamda yakıcı bir güneş ışığı etkisi varsa şu belirtilere karşı dikkat etmelisiniz.

 • Deri üzerinde kızarıklıklar
 • Vücutta sıcaklık hissi
 • Dokunmakla artan şekilde acı
 • İlerleyen durumlarda açılan yaralar

Bu ve benzeri belirtileriniz varsa derhal en yakın hastaneye giderek bir doktora muayene olunuz. Yanık belirtileri kişiden kişiye göre değişse de genel olarak etkiyle karşılaşma sonrası ilk 24 saat ile 48 saat aralığında ortaya çıkar. Maruz etki sonrası ortaya çıkan güneş yanığı deride kızarma oluşturursa birinci dereceden bir yanığa sebep olmaktadır. Kızarma sonrası ayrıca kabarıklar olursa bu kez ikinci derece bir yanıktan söz edilebilir. Derecenin tam tayini için mutlaka bir doktora muayene olunması gerektiğini tekrar hatırlatalım. cilt üzerinde yanlış bir uygulama yapmamaya özen gösterin. Zaten derin sorunlarla boğuşan yanık cilde birde yanlış kremler ve melhemler sürülmesi sorunu çok daha ciddi bir hale getirebilmektedir. Bu sebeple siz değerli ziyaretçilerimize önerimiz her konuda olduğu gibi bu sağlık probleminde de yapılabilecek en iyi çözüm çareyi bir uzman doktorda aramaktır. Zira güneş yanığı hafife alınmaması gereken bir sağlık sorunudur. İlerleyen dönemlerde cilt kanserine dönüşüm yapabilme potansiyeli olan küçümsenmemesi gereken bir cilt sproblemidir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

11 yorum

 1. Gecen yaz tatild3 bejde bu sekilde feci yanmistim. Az daha hastaneye gidecektim. O derece csnim yandu. Birdaha gunese krem surmeden cikmamays tovbe ettim

 2. Arkadaslarin israrini kiramayip solugu gunes altinda alinca bi ksc sonra duymaya basladigim korkunc agri. Sakin gaza gelmeyin

 3. Güneş faydalı olduğu kadar zararlı da olabiliyor. Bu aralar gerçekten çok sıcak ayrıca nemli gerekirse dışarı çıkmamak gerekir.

 4. okuduğum konu güneşyanığı ve önlemi bulunduğumuz dönem açısından önemli diye düşünerek bilgi edinmek için okudum ve bilgi sahibi olmamı sağladı teşekkür ederim

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir