Güneş Çarpması Nedir ? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Güneş Çarpması Nedir ?

Güneş Çarpması Nedir ?

Güneş çarpması insanların uzun saatler boyunca yüksek sıcaklıklara ve güneşten gelen dik ışınlara maruz kalması sonucuyla oluşur. Ve bunun üzerine insan vücudu çok ciddi derecede ısınır ve Vücudun ısı düzenleyici sistemi görevini yapamaz hale gelir. Güneş çarpması genelde 40 derece üstü sıcaklıklarda meydana gelen bir şeydir. Fakat yaşlılar, çocuklar veya hamilelerde bu sayı daha da aşağılara düşmektedir.

 

Güneş çarpmasına uğradığınız taktirde yapılması gereken bazı acil tedaviler vardır. Bunlar;

Hastanın elbiselerini çıkarıp hastaya soğuk bir duş yaptırın. Soğuk kanın beyine ve vücut merkezine dönmesini sağlamak için bacaklarına ve kollarına masaj yapın. Eğer hastanın bilinci yerinde ise az miktarda olmak suretiyle yudum yudum su içirin. Kan dolaşımını başa taraf doğru yönlendirmek için ayaklarını havaya kaldırınız. Duştan hemen sonra hastayı soğuk bir odaya alınız. Bunların haricinde hastanede doktorların gözetimi altında tedavi edilmesi iyileşme sürecini daha çabuk hızlandıracaktır.

 

Böyle bir durumda kalmamak için saat 12.00 ile 15.00 saatleri arasında dışarı çıkmak sağlınıza zarar vereceğinden, bu saatlerde mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaya özen göstermelisiniz.

 

Güneş çarpması en yoğun olarak oda sıcaklığından aniden çok sıcak bir ortama girince daha çabuk etkisini gösterir. Şunu unutmamak gerekmektedir ki sıcak hava en ağır ölümlerden birisidir. Eğer her gün düzenli olarak spor yapan birisi iseniz spor yapmak için o saatleri tercih etmeyiniz ve eğer çok acil bir işiniz varsa ve saat 12.00 ile 15.00 arası dışarı çıkma durumunda kalırsanız, çıkmadan önce kesinlikle çay ve kahve içmekten uzak durunuz. Koyu kıyafetleri giyinmekten kaçınıp, daha renkli ve pamuklu kıyafetler giyinmeyi tercih ediniz. Güneş çarpması iyi bir tedavi sonrasında düzelir ve geçici bir hastalıktır. Bunun için doktorların verdikleri ilaçları düzenli bir şekilde kullanmaları gerekmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

8 yorum

  1. Ben bu durumu geçtiğimiz yaz tatilde iken yaşadım, sizinde yazınızda bahsettiğiniz gibi soğuk duş almıştım.

  2. Delikanlılık yapıp öğlen güneişnde dışarı çıkınca benim de başıma geldi bir kez. Sonra aklım başıma geldi de, bir daha tekrarlamadım

  3. Özellikle yaz aylarında çocukların fazla güneşte kalmamasına dikkat etmek lazım. GÜneş çarpması en çok onları etkiliyor.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir