Grip ve soğuk algınlığı arasındaki farklar

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Grip ve soğuk algınları arasındaki farklar Nelerdir?

Grip ve soğuk algınları arasındaki farklar Nelerdir?

Grip ve Soğuk algınlığı Nedir?

Birçok kişi burun akıntısı, öksürük, ateş gibi belirtiler karşısında grip ya da soğuk algınlığı hastalıklarından hangisine yakalandığını tam olarak bilemez. Hastalıkla mücadele edebilmek için içinde bulunduğunuz hastalığı bilmek önemlidir. İki hastalık arasında kıyaslama yapacak olursak grip soğuk algınlığına göre daha ağır belirtileri olan bir rahatsızlıktır. Grip ciğer enfeksiyonu pnömonisi gibi sonucu ölümle neticelenebilecek rahatsızlıklar oluşturabilir. Tedavisi belirtiler başladıktan sonra yaklaşık 48 saat sonra en iyi sonuçları vermeye başlamaktadır.

Hızlı ve öfkeli hastalık grip

grip
Ateş çoğunlukla gribe özgü bir belirtidir ancak soğuk algınlığında da nadiren görülebilir.

Kendinize bir kamyon çarpmış gibi hissediyorsanız ve kendinizde soğuk algınlığı ya da gripten biri olduğunu düşünüyorsanız, yüksek ve kuvvetle grip olmuşsunuzdur. Ateş, boğazda ağrı, baş ağrısı, kas ağrıları, öksürük gibi belirtiler birden bire ortaya çıkma eğilimindedir. Soğuk algınlığı genellikle daha hafif seyir eder. Bu hastalıkta çoğunlukla burun akması ve tıkanması görülür. Gripte iyileşme süresi 2 ile 5 gün aralığındadır. Ancak tam kendinize gelme süreniz 1 haftayı bulabilmektedir. Soğuk algınlığı Yavaş bir şekilde kendini göstermekte ve yaklaşık 1 haftada kişi kendine gelmektedir.

Ateş: Genellikle Grip belirtisidir

Ateş çoğunlukla gribe özgü bir belirtidir ancak soğuk algınlığında da nadiren görülebilir. Çocuklarda görülen çocuk gribi ateşleri yetişkinlere göre daha yüksek olabilmektedir. Ayrıca çocuklarda görülen soğuk algınlığının ateşli olma ihtimali de bulunmaktadır.

Grip: Yorgunluk haftalarca sürebilir

Bu hastalıkta çoğunlukla en basından sonuna kadar kendinizi sürekli yorgun hissedersiniz. Yorgunluk hissiyatı yaşlılarda ya da uzun süreli kronikleşen hastalıklarda ve zayıf bağışıklık sistemine sahip kişilerde yaklaşık 3 hafta sürebilmektedir.

Soğuk algınlığı ve grip: Her ikisi de baş ağrısına neden olabilen hastalıklardır.

Ancak soğuk nedeniyle ortaya çıkmış olan baş ağrısı rahatsızlığı, virüs nedeniyle kaynaklanan baş ağrısına göre daha hafif gerçekleşir.

Öksürükler: Hem Soğuk algınlığı Hemde grip belirtisi

Her iki hastalıkta solunum yolunu etkileyen solunum yolu rahatsızlıklarındandır. Bu sebeple her iki durumda öksürüğe neden olabilmektedir.

Zatürre (pnömoni) gribin bir sonucu olan akciğer enfeksiyonu durumudur. Bitmeyen öksürmeler, yüksek ateş, titreme, nefes darlığı veya göğüs ağrısı yaşıyorsanız bunların yanında sarı yeşil veya kanlı balgam varsa zatürre olabilirsiniz.

Kulaklar: Soğuk algınlığından veya Gripten etkilenebilir.

Kulak basıncında her iki hastalıktan dolayı bir artış oluşabilir. Aynı zamanda bir tıkanıklık gözlemlenebilir. Bu saydığımız durumlar boğazınızı orta kulağa bağlayan östaki borusunu etkiler. Kulaklarınıza işitme kaybı oluşabilir. Belirtiler diğer semptomlarla birlikte kendiliğinden ortadan kalkar.

 

Kulak ağrınız uzun bir süre geçmezse ve ani, güçlü ağrılar hissederseniz mutlaka doktorunuza başvurunuz. Tedavi gerektiren bir kulak ağrınız olabilir.

Soğuk algınlığı: Boğaz ağrısı

Boğaz ağrısı soğuk algınlığında yaklaşık 1 2 gün içerisinde geçme eğilimi gösterir. Burun akıntısı ve tıkanma yaygın olarak görülür.

Kabarmış burun: Soğuk algınlığı Olabilir

Geçirdiğiniz hastalık ateşli değil, enerjinizde pek bir azalma görmüyorsanız muhtemelen soğuk algınlığına yakalanmış demektir. Gripte yüksek ateş, tıkanmış burun ve ağır görünen belirtiler gözlenir. Her iki hastalıkta da sinüs enfeksiyonları gözlemlenebilir. Kalın sarı ya da yeşil burun akıntısıyla birlikte sünüş enfeksiyonlarından dolayı baş ve yüz ağrısı oluşabilir. Ağrılar ani kafa hareketleriyle birlikte daha da artar.

Hastalıkların teşhisi

grip
Doktor tarafından uygun görülmeniz halinde size antiviral ilaçlar verilecektir.

Yakalandığınız hastalığı öğrenmenin en kolay yolu doktora giderek bir test yaptırmaktan geçer. Doktorunuz boğazdan ya da burundan bir örnek alarak genel olarak 30 40 dk içerisinde hastalığın grip mi yoksa soğuk algınlığı mı olduğunu söyleyebilir. Test sonucu grip olduğunuz görünmekte ise doktorunuz uygun görürse size antiviral ilaçlar önerebilir.

Grip: Başlangıç Antiviral İlaçlar

Doktor tarafından uygun görülmeniz halinde size antiviral ilaçlar verilecektir. Ancak tekrar belirtelim ilaç kullanımını doktor haricinde kişilerin tavsiyesi üzerine kesinlikle kullanmayın. Aynı ilaç herkeste aynı etkiyi yapmaz. Bu sebeple kulaktan dolma sözlerle değil doktor tarafından verilen sözlere itimat edilmelidir. Eğer doktorunuz antiviral ilaçlar size önerirse hastalığınız daha kolay seyir eder. Öksürük ve tıkanıklık belirtileriniz 1 2 gün içerisinde ortadan kalkar.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

20 yorum

 1. Şu aralar sürekli bir hava değişimi oluyor, bir gün sıcakken diğer gün yağmurlu bahar havası geliyor. Bu durum beni etkiliyor, daha önceleri soğuk algınlığına yakalanıyordum şimdi dikkat ediyorum.

 2. ben ikisininde aynı hastalık olduğunu biliyordum ancak grip ve soğuk algınlığının arasında farklar varmış ilk defa duydum ve şaşırdım

 3. Gerçekten farklı hastalıklar olduğunu bilmiyordum. Allah razı olsun. Bizim insanımız her hasta olduğunda aynı ilaçları içtiği için bilinçsiz

 4. Her sene soğuk algınlığına yakalanıyordum maalesef ama bu sene kış öncesi grip aşısı vuruldum. Vücudum daha dirençliydi.

 5. Grip ve soguk alginligini cogu zaman ayni sey olarak dusunmustum. Aslinda farkli seylermis. Havalar da bir sicak bir soguk olunca dikkat etmek lazim. Bu yazi farki anlamak adina guzel bir yol gosterici oldu bana.

 6. Herkes gibi bende bu iki hastaligin ayninsey oldugunu zannediyordum. Hatta bi keresinde bir arkadasimla iddialasmistim. Sonradan arastirincs gercehi gordum. Ne varki iddiayi kaybetmistim

 7. Hakikaten grip ve soguk alginliginin
  Hep ayni sey oldugunu biliridim. Yanlis biliyormusum meger. Bu yaziyi okuyunca farkli seyler oldugunu anladim.

  • Biz sagliksokagi.com olarak daha cok doktor tavsiyesine dayali urunler tavsiye ediyoruz. O yuzden herseyden once kendinizde bir belirti gorduyunuzde dojtora gitmenizi tavsiye ediyoru. Saygilar

 8. Kis geliyor yavas yavas. Yine gripler soguk alginlijlari baslayacak. En iyisi kis caylsrini depolamaya baslamak. Grip asisinida yaptirayim

 9. Ekim bitmeden grip aşısı vurulmalı bence gerçekten kışın daha rahat geçiriyorsunuz tabii yine dikkat ettiğiniz sürece.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir