Göz Tembelliği Nedir ?

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Göz Tembelliği Nedir ?

Göz Tembelliği Nedir ?

Gözlerimizi normal şartlarda gün içinde yoğun olarak kullanırız. Gözlerin normal şartlar içerisinde kullanılmasını baskılayan her türlü durumda göz tembelliği ortaya çıkabilir. Göz tembelliği tıp dilinde ambliyopi olarak adlandırılmaktadır. Her iki gözümüzde de veya gözlerimizden birinde görme ile ilgili keskinlik ayarında sıkıntı olmasıdır. Bu sıkıntı %20 veya daha fazla oranda bir azalmaya sebep olur. Toplumumuzdaki göz tembelliği sıklığı %2 ile %4 civarındadır. Görme fiili insanların doğuştan itibaren sahip oldukları ve beynin öğrendiği bir yetenektir. Eğer doğumumuzdan itibaren bir göz bozukluğu yaşarsak ve bu göz bozukluğu neticesinde sinyaller beynimize az ulaşırsa gözlerimizde ambliyopi gelişebilmektedir. Göz tembelliğinin önlenmesi için ilk iki sene büyük önem taşımaktadır. Bunun nedeni sinir sisteminin henüz esnek olduğu aşamanın ilk iki sene olmasıdır.

Bundan dolayı tedaviye erken başlanması şarttır. Ailesinde göz tembelliği olan kişilerde özellikle ilk 3 yaşına kadar mutlaka bir muayene şarttır. Normal şartlarda gelişmiş bir ülkede ilk 3-4 sene doğumdan itibaren önemlidir ve mutlaka tam bir göz muayenesi yapılması tedbiren yerinde olacaktır.

Göz tembelliği dediğimiz rahatsızlık gözlerin normal olarak kullanılmasını engelleyen her türlü durumda ortaya çıkar. Çoğu durumlarda göz tembelliği kalıtsal olabilir.

 

Göz tembelliğinde 3 ana faktör vardır. Bunlar:

göz tembelliği
Göz tembelliği dediğimiz rahatsızlık gözlerin normal olarak kullanılmasını engelleyen her türlü durumda ortaya çıkar.

Şaşılık: Göz tembelliği rahatsızlığının en önemli ve yaygın sebebi şaşılıktır. Gözdeki kaymadan dolayı beyne düzgün iletilmeyen görme sinyalleri göz tembelliğine yol açmaktadır.

Optik kırılım kusurları: Miyop veya hipermetropi ile beraber astigmatik rahatsızlıklar görme ile ilgili beyinde sorun yarattığından gözlerin az çalışması ile beraber göz tembelliğine yol açmaktadır. Tehlikeli bir türdür; çünkü kişiler durumun farkında olmayabilirler.

Katarakt Sebepli: Katarakt doğrudan göz tembelliğine sebep olmaktadır. Doğumdan sonraki dönemde oluşan kataraktın erken teşhisi şarttır.

Göz Tembelliği Nasıl Teşhis Edilir?

Çocuklar için muayene yaşı ilk 4 senedir. Her yıl rutin muayene yaptırmakta fayda olmakla beraber 4 yaşı en geç yaptırılması gereken süredir.Göz doktoru ilk muayenesinde kayma olup olmadığına bakar.Göz bebeklerinin saydam ortamlarda kırma kusuru olup olmadığını test eder ve gözü damla ile büyüterek kırma kusurunu ölçer. Burada dikkat edilmesi gereken nokta iki göz arasında ayar farkının yüksek olup olmadığıdır. İki gözde birden yüksek ayarda kırma kusuru varsa da dikkate alınır. Retina taraması yapıldıktan sonra tanılama tamamlanır.

Göz Tembelliği Nasıl Tedavi Edilir?

Göz tembelliğinin asıl tedavisi gözlerin aktif kullanımının sağlanması ile mümkün olur. Kişide iki göz birden tembel ise gözlerin çalıştırılması için özel tedaviler gerekir. Gözlerden sadece biri tembel ise sağlam olan göz bandajlanarak sadece hasta olan gözün kullanılması sağlanır. Burada asıl amaç hasta olan gözü aktif kullanmaktır. Bu işlem haftalar hatta aylar sürebilmektedir. Özellikle çocuklar gözlerin kapanması tedavisini reddederler. Bu noktada ebeveynlere çok iş düşmektedir. Çocukların durumun farkında olmaları için gerekli telkinler yapılmalıdır. Göz tembelliğinde teknolojiden de faydalanılmaktadır. Bilgisayar programları ile göz egzersizleri yapılmakta ve gözün kas yapısının güçlenmesi için bu gün aşırı tekrarlanmaktadır.

Ortoptik tedavilerde hastane içinde uygulanması gereken fiziksel çalşmalardır ve göz kapama ile beraber uygulanır. Yaklaşık 40 dakika kadar süren tedavilerdir. Bu uygulamaların içerisinde cam tedavisi de mevcuttur.

Neurovision ile göz tembelliği tedavisi bilgisayar programı aracılığı ile 10-55 yaş arası kişilerde uygulanmaktadır. Bu tedavide hastalar göz egzersizleri yapmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

8 yorum

  1. Bilgisayar başında 2 – 3 saat durduktan sonra otomatikman gözlerim ağrıyor ve gözlüklerimi takma ihtiyacı duyuyorum.

  2. göz tembelliği gerçekten önemli bir rahatsızlık daha doğrusu ilerleme tehlikesi bulunuyor o yüzden gerçekten çok dikkate alın.

  3. Uyku eksikliği ve dijital cihazlara uzun süre baktığım zaman gözlerimde yorgunluk hissediyorum ama artık dikkat ediyorum.

  4. Optik kırılma unsurlarının giderek yaygınlaştığını ve ilerleyen zamanlarda toplumun başına bela olacağını düşünüyorum.

  5. Cocukken gittigjm doktor bende goz tembelligi oldugunu ancak buyuyunce gececegini soylemisti. O deonem tv izlerken falan zorlaniyordum. Gozkerimi kirpma ihtiyaci ve su ile islatma ihtiyacinduyuyordum.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir