!-- Start Alexa Certify Javascript --> Görme Bozukluğu Nasıl Gerçekleşir ?

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Görme Bozukluğu Nasıl Gerçekleşir ?

Görme Bozukluğu Nasıl Gerçekleşir ?

 

Görme bozukluğu nedir sorusunun cevabına geçmeden önce gözü anlamalı ve önemini kavramalıyız. Göz insanlar için çok önemli ve hassas bir organdır. Beynimize ışık ile beraber gelen sinyalleri görüntülere çevirerek aktarır ve görme işleminin oluşmasını sağlar. Gözün merceği ışıkları kırma ve düzenleme özelliğine sahiptir. Mercek ışığı olduğu gibi aktarmaz. Eğer şiddeti fazla ise onu azaltır ve ideal kıvama getirmeye odaklanır. Mercek görevini ne kadar iyi yaparsa görme o kadar net olur. Gözün retina tabakasında toplanan ışıklar ayna etkisine uğrar. Ayna etkisinden ters dönen ışıklar düzeltilerek beyne iletilir ve düz görmemiz sağlanır. Görünen dış organlarımızdan olan gözlerimiz en hassas organlarımızdır. En ufak bir etki ile zarar görmeleri ihtimali oldukça yüksektir. Dolayısıyla göz sağlığımıza ekstra özen göstermemiz gerekiyor. Görme bozukluğu yaşamamak için dikkat etmemiz gerekiyor.

 

Görme problemlerinin temelinde kırma kusurları yatmaktadır. Kırma kusuru dediğimiz olay ışığın mercekte doğru noktaya düşmemesinden dolayı oluşan görüntü kaymasıdır. Bu kayma mm’lik düzeyde olsa bile görüntüde bir bozukluk yaratır. Miyop, hipermetrop veya astigmatı adını verdiğimiz rahatsızlık türleri kırma kusurlarının başlıcaları ve en çok karşılaşılan türleridir. Miyop aslında uzağın bulanık görülmesi demektir. Gözümüze gelen ışıkların kırma kusuru sonucunda kayması ile beraber uzaktaki cisimlerde bulanıklık meydana gelir ve görme eksik tamamlanır ve cisim yaklaştıkça netlik artar. Ayrıca akşam saatlerinde görme oldukça azalmaktadır. Bunun sebebi ışığın azalmasına paralel görmenin de azalmasıdır. Miyop hastaları günün en çok öğlen saatlerinde net görürler. Bu saatlerden sonra ve önce görme oranları düşük olmaktadır.

Diğer bir kırma kusuru ise hipermetropi adını verdiğimiz yakını bulanık görme problemidir. Kişiler 5-15 cm arasındaki yakınlıklarda cisimleri bulanık görürler. Bunun nedeni de yine kırma kusurudur. Genellikle yaşlılıkla beraber ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Kırma kusurları arasında bir diğer kusur ise astigmattır. Astigmatta uzak veya yakın fark etmeden görüntünün dağınık görünmesi söz konusudur. Dolayısıyla astigmat kişiler uzak yakın sorunu yaşamadan sadece dağınık görürler. Hastalar miyop veya hipermetropken aynı zamanda astigmat hastalığına da yakalanabilmektedirler.

Kırma Kusurları Neden Oluşur?

Genellikle doğuştan gelen DNA kodlu hastalıklar olarak bilinen kırma kusurları dış müdahaleler sonucunda da oluşabilmektedir. Hastaların yaralanma, travma sonucunda kırma kusuruna kayma sonucunda yakalandıkları bilinmektedir. Aşınma ve aşırı ışığa maruz kalma sonucunda da kırma kusurları oluştuğunu söyleyen uzmanlar bu sebeple yakından tv izlenmemesini ve bilgisayar kullanımını azaltmayı önermektedir.

 

Görme Kusurları Nasıl Tedavi Edilir?

görme bozukluğu
Görme bozuklukları genellikle kırma kusuru sonucunda meydana gelir.

Görme bozuklukları genellikle kırma kusuru sonucunda meydana geldiği için bunun giderilmesi için bir dizi operasyon yapılarak düzeltilebilmektedir. Günümüzde modern teknolojinin geldiği son noktada kırma kusuru tamamen iyileşmekte ve hatta daha iyi bir görüntü meydana getirilebilmektedir.

Bu tedavilerden başlıcaları Lasek, Lasik, İlasik (intralease Lasik) wavefront lazer operasyonlarıdır. Lasek operasyonda gözün retina tabakası etil alkol yardımı ile kaldırılır ve laser uygulanır.

Lasik yönteminde ise milimetrik bıçaklar ile kesik atılarak laser uygulanır ve yine kornea flepi kapatılarak tedavi tamamlanır. İki tedavi arasındaki fark Lasek teknolojisinde  iz bırakılmamasıdır. Bu iz dışardan belli olmasa da tedavi sırasında cihazda görülebilmektedir.

İLasik ise flap dediğimiz kesiğin bıçaksız ya da etil alkolsüz bir şekilde sadece Lazer ile kusursuz kesilmesidir ve hata payı en az olan operasyondur. Tamamen lazer cihazı kontrolünde bilgisayarla yapılmaktadır. Wavefront ile desteklendiğinde göze en uygun şema çıkartılarak kusursuz görme imkânı sunulmaktadır. Nasa bu teknolojiyi astronotlar için en ufak ayrıntıları kaçırmamaları amacıyla uygulanmaktadır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  1. Bende de miyop var. Lazer tedavisi görmeye de korkuyorum açıkcası. Her ne kadar sik ihtimali çok düşük de olsa cesaret edemiyorum.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir