Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

 

Her kadın için annelik özel bir duygudur. Bu duyguyu bir an önce tatmak isteyen anne adayları, bebeğinin dünyaya geleceği tarihi hesaplamaya başlar. Öyle ki  gebelik hesaplama için birbirinden farklı yöntemler bulunmaktadır. Bebeğin dünyaya geleceği tarihi hesaplamak genel olarak hamilelik haftası hesaplama olarak tanımlanmaktadır. Hesaplama işlemleri güvenilir kaynaklar aracılığı ile yapılmadığı takdirde ortaya çıkan sonuçlar da ne yazık ki gerçeği yansıtmayacaktır. Gebelik haftası hesaplamak isteyenlerin bilmesi gereken en önemli şey şüphesiz ki son adet tarihinin baz alınarak hesaplama yapılmasıdır. Döllenme günü ile yapılan hesaplamaların gerçeklik oranı oldukça düşüktür. Gebelik haftasını öğrenmek için en güvenilir yöntem ise tıbbi olanaklardan faydalanmaktır. Tıbbi olanakların yanı sıra, internet ortamında yer alan güvenilir platformlar aracılığı ile de doğruluk oranı yüksek olan bilgiler elde etmek mümkün olacaktır.

Gebelik hesaplamasında baz alınacak son adet tarihi çok önemli bir konudur. Son adet tarihine göre, tahmini son tarih süresi, adet döneminin ilk gününden başlayarak 40 haftalık süreci kapsar. Fakat bazı kadınların adet dönemleri düzensiz bir şekilde ilerler. Öyle ki son adet olduğu tarihi hatırlamayan kadınlar; gebelik hesaplama yöntemleriyle alakalı verilen tüyoları baz alarak, gebelik yaşını belirlemekte zorluk çekebilmektedirler. Böyle durumlarda gebelik yaşını belirlemenin en iyi yöntemi sıkça ultrason muayenesinden geçmektir. Gebelik haftasının hesaplanmasından sonra ise süreci dikkatle takip etmek çok büyük önem taşıyacaktır.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

 

Her kadın hamilelik belirtileri başladığı andan itibaren, çocuklarının dünyaya geleceği günün gelmesi adına sabırsızlanır. Bir an önce ona kavuşmak, kokusunu içine çekmek isterler. Bu bağlamda, gebelik serüveni boyunca da haftalık olarak beslenme düzenine özen gösterilmesi gerekmektedir. Anne karnında gelişimini tamamlayan çocukların, annenin tüketmiş olduğu gıdalar ile beslendiği bilinmektedir. Bu gıdaların sağlıklı seçilmesi, dünyaya gelecek olan bebeğin de çok daha sağlıklı olmasında etkili olacaktır. Gebelik haftası veya gebelik ayı hesaplama bu nedenle çok önemli bir konudur. Özellikle de anne adaylarının doğum sürecine ne kadar yaklaştığını takip etmeleri açısında da çok büyük bir gerekliliktir. Peki gebelik haftası nasıl hesaplanır?

Gebelik hesaplaması genellikle tıbbı yöntemler ile yapılır. Fakat bazı uygulamalar da hamile olup olunmadığı konusunda net bilgiler verebilmektedir. Bunun için öncelikle kadınların hamilelik belirtilerini taşıyıp taşımadıklarını gözlemlemesi gerekecektir. Hamilelik belirtilerinden herhangi birini taşıyan bayanlar, hemen bir test yapmalı ya da eczaneden gebelik testi almalıdır. En doğru sonuca ulaşmak ise her daim kan testi ile yapılanlar olacaktır. Hamilelik belirtileri arasında yer alan adet gecikmesi, göğüslerde hassasiyet, aşırı derecede yorgunluk, mide bulantısı, sık sık idrara çıkma ihtiyacı, aş ermek ve kabızlık şeklinde kendisini görmektedir. Bu belirtiler bir çocuğunuz olabileceğine işaret etmektedir.

MS Hastalığı Nedir ?

 

Son zamanlarda sıkça rastlanan bir rahatsızlık olan MS hastalığı, halk arasında Multiple Skleroz olarak adlandırılmaktadır. Genel anlamıyla,, hareket aksaklığı olarak tanımlanır. Bu hastalığa sahip olan kişilerin hastalarında ciddi oranda güçsüzlük söz konusu olur. Bir nevi kısmi felç ile benzer yönlerinin bulunduğunu söylemek mümkün olacaktır. Aynı zamanda ilerleyen süreçlerde konuşma ve görme bozukluğu gibi ciddi problemlerin yaşanmasına de sebebiyet verebilmektedir. MS hastalığı ile karşı karşıya gelmiş kişilerde gün içerisinde ya da bazı durumlarda atak durumu gerçekleşir. Yapılan araştırmalara göre bu rahatsızlığın daha çok erkeklerde görüldüğü ortaya çıkmıştır. Fakat bazı kadınlar da risk faktörü altındadır. Çok yaygın bir hastalık değildir. Sinir sistemine direk etki eder. Bu nedenle çok tehlikeli bir rahatsızlık olduğunu söylemek mümkün olacaktır.

Ms hastalığı beynin ve omuriliğine yanılsaması olarak nitelendirilebilmektedir. Öyle ki bu hastalığı taşıyan kişilerin sinir sistemlerinde beyaz madde yapılarına rastlanmıştır. Bu beyaz madde, santral sinir sisteminin kendi içinde ve vücudun diğer kısımlarda da iletişim sağlayan lif  yapılarını etkilemektedir. Lif yapılarının zarar görmesi nedeniyle bu kısımlar hasarlı alan olarak tanımlanır. Bu alanlarda sinirleri çevrelemiş bulunan miyelin maddesinde ciddi oranda kayıplar söz konusu olmuştur. Oluşan kayıplar nedeniyle MS hastalığını teşhis etmek de bir hayli zordur. Teşhis için detaylı bir tıbbı taramadan geçilmesi şarttır. Aksi takdirde hastalığın ilerlemesi nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşamak da kaçınılmaz olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir