Gebelik Döneminde Yapılması Gereken Egzersizler       | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Gebelik Döneminde Yapılması Gereken Egzersizler      

Gebelik Döneminde Yapılması Gereken Egzersizler      

Gebelikte (hamilelik) döneminde spor ve egzersiz çok faydalı olmaktadır. Ama bu egzersizleri kendi kafanıza göre değil de doktorunuza danışarak yapmanız daha sağlıklı bir karar olacaktır. Her gebe olan kişi aynı olmadığı için birisi için çok faydalı olan egzersiz diğer bir kişi için riskli bir içerebilir. Bu yüzden bir sakıncası var mı diye doktorunuza sormanız ve izin verdiği takdirde başlayabilirsiniz. Hamilelik dönemlerinde genelde 3 veya 4. aydan sonra spor ve egzersizlere başlanması tavsiye olunmaktadır.

Spor ve Egzersizin Gebelik Döneminde Faydaları

En önemli faydalarından biri olarak normal doğumu kolaylaştırdığı ve kısalttığı bilinmektedir. Bu faydası çok önemlidir. Gebelik dönemlerinde olan anne adayları uyku problemleri ve bel ve sırt ağrıları artmaktadır. Egzersiz yapmaya başlayan anne adaylarında uykularının düzene girmesi ve bel ağrılarının azaldığı görülmektedir. Ödeme bağlı olan şişkinlikleri azaltmaktadır. Öz güven arttırmaktadır ve anne adayının uygun bir şekilde kilo almasını sağlamaktadır. Diğer bir önemli faydası ise fiziksel ve psikolojik olarak anne adayının kendini daha iyi hissetmesini sağlamaktadır. Bu faydaların hepsi çok büyük önem arz etmektedir. Egzersiz ve spora başlayıp sonradan bırakmak ya da bazen yapıp bazen yapmamak fayda sağlamayacağı gibi büyük zararlara yol açabilmektedir. Öncelikle bu ciddi bir iş ve düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Bu neden 2 günde bir olacak şekilde spor ve egzersizlere başlanmalıdır. Bu egzersizleri ve sporu yaparken ama kesinlikle ve kesinlikle kilo verme gibi bir amacınız olmamalıdır. Kilo almayı da engellemek gibi bir amacı yoktur. Eğer böyle bir amacınız var ise hiç başlamamanız daha sağlıklı olacaktır. Gebelikte kilo vermeye yatkın egzersizler zaten önerilmemekte ve uygulanmamalıdır. Egzersiz yaparken beslenmenizi uygun olarak yaptığınız takdirde normal şekilde kilo alırsınız. Yapmış olduğunuz egzersizler sizi yoracak ve çok uzun olmamalıdır. Gebelikte ortalama olarak 25 dakika normal olacaktır. Yorgunluk bitkinlik ve çok terlememenize dikkat etmelisiniz. Bu şekilde egzersizler yapılırken 8-10 dakikada bir olmak üzere dinlenmeler yapmaya özen gösteriniz.

Hamilelikte Egzersiz İçin Sakıncalar

Söz konusu hamile olan kişide belli başlı risk oluşturan unsurlar varsa spor ve egzersiz yapmanız tamamen yasaklanabilir. Risk oluşturan bu unsurlardan en belirgin olanlar ise; yüksek tansiyon, önceki gebeliklerinde erken doğumla ilgili korku, gebelik boyunca kanamaların meydana gelmesi, bebekte saptanan gelişme geriliği gibi bu sorunlar varsa egzersiz yapmanı kesinlikli yasaklanacaktır. Doktorunuzdan habersiz spor ve egzersiz yapmamanız hem sizin sağlığınız hem de karnınızdaki bebeğinizin sağlığı büyük tehdit oluşturmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir