Fotoshop nedir? Neden Kullanılır ? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Fotoshop nedir? Neden Kullanılır ?

Fotoshop nedir? Neden Kullanılır ?

Fotoshop nedir? Neden Kullanılır ? Sosyal medya kullanan hemen herkes artık resimlerin çekildikleri şekilleriyle paylaşılmadığının farkına varmıştır. Renkli veya renksiz yapılan resimler, flulaştırılan, arka planı matlaştırılan pek çok resim internet üzerinde dolaşmaktadır. Eskiden sadece profesyonel fotoğrafçılar tarafından yapılabilen bu türden resim cambazlıkları günümüzde hemen herkesçe çok kolay şekilde yapılabilmektedir. Yapılan tüm bu çalışmalara verilen isim fotoshoptur. Peki, nedir fotoshop?

Fotoshop nedir?

Fotoshop grafiklerinizi ve aynı zamanda resimlerinizi yeniden yapılandırarak daha güzel bir şekle sokmanızı sağlayan bir resim editörüdür. Programlar üzerinden çalışan bu shoplama tekniği ile dijital ortamda bulunan her türlü görüntüyü istediğiniz şekle sokup istediğiniz eklenti ve çıkarmaları yapabilirsiniz. Tüm bunlar sizlerin hayal gücüyle sınırlıdır. Tabiki hayal gücünün yanında bilgisayar hâkimiyeti de önem arz etmektedir. Bu iki unsura sahipseniz fotoshop yapmak sizin için çok zor olmayacaktır.

Fotoshop niçin kullanmalıyız?

Henüz bu uygulamayla tanışmamış kişiler fotoshopu ilk duyduklarında bu uygulama için nedir ne demektir şeklinde merak uyandıran cümleler sarf edebilirler. Ancak bilmedikleri bir şey var ki aslında ismini bile belki ilk kez duydukları bu program ile çoktandır tanışmış oldukları bir kavramdır. Örneğin yürürken yol kenarlarında görülen billboardlar, ya da kitaplar üzerinde görülen resimler, yine aynı şekilde gazeteler üzerine basılan resimler… Tüm bunlar yayınlanmadan önce düzenlenir ve gerekli görülürse düzenlenir ve fotoshoptan geçirilir. Böylece kullanıcı için daha göze hitap eden yapıtlar oluşturulmaya çalışılır.

Fotoshop en çok hangi alanda kullanılır?

Kuşkusuz ki uygulama ile çalışacak kesimin fotoğraf veya resim ile bir ilişkisi olmalıdır. Bu açıdan yaklaşırsak fotoğrafçılar fotoshopun başlıca müşterisidir. Ayrıca internet işiyle uğrasan ve daha etkileyici resimler oluşturarak müşterilerini etkilemek isteyen hemen her web site sahibi mutlaka shop tekniği ile çalışmak zorundadır.

Teknolojik gelişmelerin ilerlemesiyle kullanım alanı yaygınlaşan shop tekniğine rağmen pek çok kişi bu işlemi sadece resim kesip başka resim üzerine eklemek olarak düşünmektedir. Ancak bu ilkel tekniklerde geçerli olan kavram uzun zaman öncesinde gerilerde kalmış durumda. Artık günümüzde böyle basit işlemlerden ziyade renklendirmenin izleyiciyi etkileme istatistiklerinin incelenmesinden tutunda bilinçaltında oluşturulabilecek maximum etki sağlama amacına kadar pek çok çalışma yürütülmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir