!-- Start Alexa Certify Javascript --> Fizyoterapistlerin Ülkemizdeki Gelişimi | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Fizyoterapistlerin Ülkemizdeki Gelişimi

Fizyoterapistlerin Ülkemizdeki Gelişimi

 

Fizyoterapist konusu ülkemizde daha yeni gereken seviyeye gelmeye başlamıştır. İnsanlarımız şunu bilmelidir ki hayatta hiçbir şeyin kesin garantisi yoktur. Fiziksel anlamda ne kadar sıkıntılı ve zor bir dönemden geçilirse geçilsin her zaman yapılabilecek muhakkak bir şey vardır. İşte fizyoterapi bu yapılacak şeylerin bilimsel adıdır.

Burada önemli olan başarabileceğine inanmak ve gerekli tedaviyi görmektedir. Ülkemiz bu konuda şanlı bir ülkedir. Çünkü devletimiz bu tür rahatsızlıları olan kişilere maddi ve manevi her türlü desteği sağlamaktadır. İmkânların oldukça iyi olmasına rağmen vatandaşlarımız ilgisizlikten, bilgisizlikten ve yanlış yönlendirmelerden dolayı bu tedavilere gereken önemi göstermemektedir. Oyda televizyonlarda yapılan tedavi sonucunda oldukça ilerleme gösteren birçok olumlu örnekler gösterilmektedir.

Bu konuda basına ve internet sitelerine oldukça fazla iş düşmektedir. Bazı siteler bu konuda oldukça duyarlı davranmaktadır. ftrsaglik.com internet sitesini bu duyarlılığı gösteren ve bu anlamda fizyoterapi ve diğer rahatsızlıklara ilgili her türlü bilgiyi sağlamaktadır. Tamamı güncel olan bu bilgilerin yanı sıra farkındalık yaratmak için yazılmış makaleler, hastalıkların ve rahatsızlıkların belirtileri gibi bu konuda oldukça fayda sağlayan çalışmaları bulunmaktadır.

Fizyoterapistlerle İlgili Yanlış Bilinenler

Birçok kişi fizyoterapistler hakkında bazı yanlış bilgi ve inanışlara sahiptirler. Öncelikle hekimler ile fizyoterapistler kesinlikle karıştırılmamalıdır. Her iki mesleğinde farklı özellikleri vardır. Hekimler hastalığın ve rahatsızlığı tanısını koyarlar. Fizyoterapistler ise hekimin tanısı ile doğru orantılı fizyoterapi, fizik tedavi ve rehabilitasyon programlarını planlar ve uygular. Ama doktor ve fizyoterapistler sağlıklı ve kaliteli bir tedavi için muhakkak iş birliği içinde olmalıdır. Bu işbirliği ne kadar kuvvetli ve sıkı olursa tedavide başarı oranı da o derece artmaktadır.

Fizyoterapistler Nerelerde Çalışır?

Fizyoterapist çalışma yerleri olarak ise; devlet hastanelerinde, özel hastanelerde, Sağlık Bakanlığı, Sosyal Sigortalar Kurumu, belediye ve üniversite araştırma hastanelerinde, rehabilitasyon merkezlerinde, özel kliniklerde, spor kulüplerinde, huzurevlerinde çalışabilirler. Fizyoterapinin, sağlık sistemini pek çok alanına uygulanma özelliği olduğundan dolayı, fizyoterapi uzmanlarının; nöroloji, ortopedi, genel cerrahi, kardiyoloji, kadın hastalıkları, doğum sonrası meydana gelen sorunlar ve spor sakatlanmaları konularında hasta tedavisi yapabilmektedirler. Trafik kazalarında meydana yüksek rakamlar  ve diğer iş kazaları sonrasında oluşan işlev bozukluklarının kalıcı hale gelmesinin önlenmesi, kişinin hareketlerinde kendi kontrolünü sağlaması konusunda fizyoterapi uzmanlarının görevi oldukça önemlidir.

Özürlü bireyleri topluma kazandırmanın onları toplumun üretken bir bireyi olarak önemi kavrandıkça fizyoterapistlerin önemi daha da iyi anlaşılmakta ve daha fazla elemana ihtiyaç olmaktadır. Toplumun temeli ve koruyucu iyileştirme uygulamaları ile özrün, sakatlığın ve bozukluğun giderilmesine yönelik plan ve projelerde aktif katılım sağlayarak daha sağlıklı bir toplumun oluşması amaçlanmaktadır.

Son yıllarda gelişen fizyoterapi uygulamaları ve tedavi yöntemleri ile ftrsaglik.com internet sitesi gibi topluma kazandırdığı bilinç ve bilgi kirliliğinin ortadan kaldırması yönündeki makale ve yazıları ve sağladığı farkındalık ile fizyoterapi, fizik tedavi ve rehabilitasyon gerektiği noktalara ulaşacaktır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir