!-- Start Alexa Certify Javascript --> Fibromiyalji Sendromu

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Fibromiyalji Sendromu

Fibromiyalji Sendromu

Fibromiyalji sendromu kas ve iskelet sisteminin içerisinde oluşan ve uzun vadede ağrılara sebep olabilen bir romatizmal hastalık olarak kabul edilir ve kökeninde yumuşak doku arızası bulunmaktadır. Uzun süreli sorunlara yol açabilen ve özürlülüğe sebep olan hastalıklar arasında önde gelmektedir ve mamafih ilaçların kullanımı ve tedavi açısından pahalılık arz eden bir hastalıktır. Bu hastalığın neden oluştuğu kesin olarak bilinememektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda sadece tahmine dayanan bulgulara ulaşılmıştır. Bunlardan bazılar uyku sorunları, ağrıları algılama sorunları, sinir sisteminde bulunan nörotransmitter adı verilen maddelerin agresif yapısı, hormonsal sistem bozukluğu , kas sistemindeki sorunlar ve otonom sinir sistemi bozukluklarıdır. Fibromiyalji sendromu hastalığına yakalanan hastalarda kaslardaki iskelet sisteminde bazı belirtiler vuku bulabilir. Bu belirtiler ağrı, tutulma, yumuşak dokularda şişkinlik hissiyatı olarak sıralanabilir. Fibromiyalji sendromunda Bu belirtilerin yanı sıra hastada iskelet sisteminin dışında da bazı belirtilere rastlanmaktadır. Bu rahatsızlıklar ise uykusuzluk ve yorgunluk, uyuşukluk durumu ve sabah tutukluluk halleri olarak sıralanabilir.

Fibromiyalji Sendromu Nasıl Tespit Edilir?

fibromiyalji
Fibromiyalji sendromunun tespiti oldukça güçtür.

Fibromiyalji sendromunun tespiti oldukça güçtür. Bunun  nedeni ise sadece bu hastalığa özel belirtiler taşımamasıdır. Bu sebeple kendisine özgü laboratuar teknikleri ile de tespit edilememektedir. Bu durumda hastalığa sebep olabilecek başka rahatsızlıkların olup olmadığı saptanmalı ve bulguların başka hastalıktan kaynaklanıp kaynaklamadığının tespit edilmesi gerekmektedir. Bununla beraber kan testleri yapılır ve tiroid fonksiyonlarının düzeni kontrol edilir.

Vücumuzda bazı hassas noktalar bulunmaktadır. Bu hassas noktaların büyük çoğunluğu boyun ve omurilik bölgesinde toplanmakla beraber kulaklarda, ayaklarda, parmak uçlarında hassas noktalar bulunmaktadır. Özellikle bu noktaların dikkatle incelenmesi gerekmektedir. Fibromiyalji sendromu toplum içerisinde en çok kadınlarda görülmektedir ve yine yaş grubuna göre dağılımına baktığımızda daha çok orta yaşlı kimselerin bu rahatsızlıktan muzdarip olduğunu görmekteyiz.

Tedavi Basamakları Nelerdir?

Fibromiyalji Sendromu basit bir problem değildir ve çok büyük ilgi ve alaka gerektirmektedir. Hastaların tedavisinde üçlü destek şarttır. Fizyoterapist, psikolog ve fizik tedavi uzman dediğimiz kişiler tarafından bir ekip çalışması neticesinde şifa aranmalıdır. FMS hastalığının hem ilaçla tedavi hem de fizik tedavi aşaması vardır. Hastaların ruh hallerinin stabil tutulması önem arz etmektedir. Bu nedenle hastalara psikolojik yardım uygulanmalı ve sahip oldukları hastalığın psikolojik bir rahatsızlık olmadığını, gerçek bir fiziksel hastalık olduğunu anlatmak gerekmektedir. Hastaların genelde egzersiz yapmaktan kaçındığı ve bunu yorgunluğa bağladıkları bilinmektedir. Bu nedenle egzersizlerinin yapılmasının ne kadar önemli olduğu hatırlatılmalı ve gerekirse multi vitamin kombinasyonları ile enerji potansiyelleri takviye edilmelidir. Bu tip hastalarda isteksizlik göze çarpmaktadır. Yine bu noktada psikolog yardımı dokunmalı ve hastalarla bilfiil iletişim halinde olunmalıdır. Hastaların uyuyamadığı bilindiği için bu tip hastalarda uykuya destek olabilecek çözümler üretmek gerekmektedir. Uykuyu düzeltmek adına ilaç tedavisi uygulanabilir. Hastalar şikayetlerinin arttığı dönemlerde dayanılmaz acılarla karşılaşabilirler. Bu tip durumlar ile nasıl baş edebileceklerini anlatmak ve gerekirse ağrı kesicilerden  faydalanılabileceğini anlatarak bir nevi plasebo etkisiyle hastanın rahatlanması da sağlanabilir. İlaç tedavisi genel olarak kasların gevşetilmesi ve uykunun düzenlenmesi amacıyla uygulanmaktadır.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

6 yorum

 1. Fibromiyaji hastalıgını sürekli duyuyordum ama gerçekten ne olduguun bilmiyodum sayenizde öğrenmiş oldum teşekkür ederim.

 2. aslında her hastalığın ciddiye alınması ve tadavisinin de ciddiyetle yapılması gerekiyor. eklem, kas ve romatizmal hastalıklar ağrı ve sancısı yüksek hastalıklar. bu hastalığa yakalananlara Allah şifa versin.

 3. 24yildir ağır ılerleyen fibromiyalji hastasiyim ama son 2senedir çok agrım var ve doktora gittiğimde çok çok ilerlemiş safhada olduğunu söyledi.
  Lricha ve lustral tedavisi ile dinlenme önerdi.agri kesici bende unutkanlığa ve agresiflige yol aç.cok agrım olunca kullanmaya başladım.lustral ı içmiyorum. Devamlı uyku hali ile hayattan uzaklardım.fiziktedavi de oldum masaj iyi gelmişti.
  Ne zaman neremin tutulacağını ve ağrılar ile uyanacagimi bilemiyorum kesin tedavisi yokmudur acaba .

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir