Emzirme Süreci Nedir? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Emzirme Süreci Nedir?

Emzirme Süreci Nedir?

Emzirme Süreci Nedir?    Emzirmek, bebek ile anne arasında önemli bir bağ kurduğu için oldukça önemli bir işlemdir. Anne sütü tüm diğer besinlerden daha fazla bebek için faydalı olmasının yanı sıra bebek emerken anneye olan yakın teması ile tarifsiz güven ve rahatlama duygusu oluşur. Bu sebep ile özellikle normal doğum yapan anneler emzirmeye doğumdan sonra hiç vakit kaybetmeden başlamalıdırlar. Bebeğin düzenli ve sık emmesi annedeki süt miktarını arttıracağı gibi doğumdan sonraki ilk 6 ay bebeğin yalnızca anne sütüyle beslenmesi, büyümesi ve gelişimi için oldukça önemlidir. Düzenli emzirmenin yanı sıra annenin doğru beslenmesi de sütünü arttıracaktır.

 

 Anne Sütünü Arttıracak Besinler Şunlardır:

1- Et, Süt Ve Tahıl İle Beslenmek: Annenin doğru ve düzgün beslenmesi ve günlük almış olduğu kaloriye ek olarak 750 kalori alması gerekir. 750 kalorilik miktarın ise et, süt ve tahıl ürünlerinden alınması önerilmektedir. Annenin günde 1800 kalori alması ve bunun altına düşmemesi süt üretimi açısından önemlidir.

 

 

2- Düzenli Olarak Protein Tüketmek: Gebelikte olduğu gibi emzirme dönemi boyunca da annenin düzenli şekilde protein tüketmesi gerekmektedir. Hem hayvansal hem de bitkisel içerikli proteinlerden anne almalıdır. Et ve süt ürünlerinin yanı sıra demir, çinko, kalsiyum mineralleri açısından zengin, anne sütünü arttıran kuru meyvelerde tüketilmelidir.

 

3- Haftada 2 Kez Balık Yemek: Anne enerjisinin % 30 kadarını yağlardan almaktadır. Besinlerin içerisinde bulunan çoklu doymamış yağ asitleri hamilelikteki gibi emzirme döneminde de oldukça önemlidir. Anneler haftada 2 kere balık tüketmeye özen göstermelidirler.

 

 

4- Her Emzirme Sonrasında 1 Bardak Su İçmek: Vücudun ürettiği süt oranında değişim olmaması için annenin düzgü bir şekilde beslenmesi kadar sıvı alımı da önemlidir. Emziren her anne günde en az 3 litre su içmelidir.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

7 yorum

  1. kadınlarda bazen süt gelmeme gibi sorunlar oluşabiliyor bu bağlamda süt arttrıcı besinleri buraya koymanız oldukça faydalı olmuş

  2. Bol protein almak gerekiyor. Çocuğun anne sütünü daha çok emzirebilmesi için bu konuya anneler çok dikkat etmeli

  3. Her emzirme sonrası 1 bardak su içmek gerektiğini bilmiyordum. İkinci çocuğu bekliyorum. ilkinde uygulamamıştım ama bu kez uygulayacağım.

  4. yeni anneler için oldukça faydalı bilgiler. bu önerileri yaparsanız süt kesilme gibi durumlar söz konusu olmaz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir