!-- Start Alexa Certify Javascript --> EMG Nedir ve Nerelerde Kullanılır? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
EMG Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

EMG Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

 

Elektromyografi Nedir ve Nerelerde kullanılır?

Elektromyografi adını verdiğimiz ve tıp alanında kullanılan cihaz kas ve periferik gibi elektriksel aktivitelerin ölçüldüğü bir tanılama cihazıdır. Özellikle kas hastalığı ve sinir hastalıkları için kullanıldığı bilinmektedir. Polinöropati ve mononöropati ile beraber radiküler sinir lezyonları için de kullanılmaktadır. Bununla beraber kalp ritmine dair değişkenlikleri ölçmek için de kullanılmaktadır.

Elektromyografi  Tanılaması Kim Tarafından Uygulanır ?

 

Elektromyografi özel bir uzmanlık alanı gerekiren bir tekniktir. Dolayısıyla alanında uzman kişiler tarafından kullanılması gerekir. Dünyada bir çok cihaz ve tedavi yönteminin başarılı sonuçlar vermemesinin temel sebeplerinden biri de uygulayan kişilerin niteliksizliğidir. Bu noktada EMG cihazının kullanımı için en az 2 sene özel eğitim almış olan bir nöroloji uzmanı olmak gerekmektedir. Bu cihaz ABD ve ülkemizde de aynı zamanda fizik tedavi uzmanları tarafından da kullanılmaktadır. Şu anda ülkemizde EMG uzmanı bir nörologi , çocuk nörologisi ve Fizik Tedavi uzmanları tarafından ayrı bir eğitim almış kişilerce uygulanmakta ve deneyim ile beraber üst düzey bir dikkat gerektirmektedir.

Periferik Sinir Sistemi ve Kas Sistemi

Periferik sinir beyin ve omuriliğin dışındaki sinirlerin akson denilen uzuvlarıdır. Bunlar çeşitli işlevlere sahiptir ve bununla sınıflandırılırlar.

A: Motor Sinirler – Kasların hareketlerini sağlayan sinir lifleridir.

B: Duysal Sinirler – Dokunma, sızı, ağrı gibi hisleri omuriliğe ileten sinirlerdir.

C: Otonom Sinirler – Kalp ve Damarlardaki otonom işlemleri yerine getirirler. Kalp ritmi, tersleme ve refleks işlevleri

Hangi Hastalıklarda EMG istenmektedir?

Elektromyografi sinir hastalıklarında ve motor nöron hastalıklarında, sinir köklerinin yaratmış olduğu rahatsızlıklarda (özellikle bel ve boyun fıtıkları ) yüz felci, sinir zedelenmeleri gibi durumlarda istenen bir tanılama yöntemidir. Beyin ile ilgili hastalıklarda bir değeri yoktur. Sinirlerle ilgili durumlarda istenmektedir.

Emg için hazırlık gerekir mi?

emg testi
Elektromyografi özel bir uzmanlık alanı gerekiren bir tekniktir.

EMG uygulamasında herhangi bir ön hazırlığa gerek yoktur ve hastaların aç kalması gibi özel hazırlıklar da gerekmemektedir. Her yaştan hasta için EMG kullanılması mümkündür. EMG uygulamasında temiz bir cilt önem arz etmektedir. Ortaya çıkabilecek teknik sorunların giderilmesi için cildin temiz olması önemlidir. Cilde herhangi bir ürün veya krem sürülmemelidir. Eğer bölgesel incelemeler yapılacaksa giyilecek kıyafetlerin rahat olması gerekir. Hastalar kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyor ise bunu önceden hekime bildirmelidir. Warfarin, heparin gibi ilaçların kullanan hastaların özellikle bunu belirtmesi gerekmektedir. Bununla beraber AİDS veya hepatit gibi bulaşıcı hastalıkları taşıyor ise ve kalp pili de varsa hastaların bu durumları doktora mutlaka bildirmesi gerekmektedir.

EMG Nasıl uygulanır?

Öncelikle teknisyen hekimler yardımcı olabilir ancak iğne işlemini mutlaka uzman bir doktorun yapması gerekmektedir. Hususiyetle ve ekseriyetle önce elektrik uyarıcısı verilerek sinir sisteminde iletim çalışması yapılır ve ardından steril iğneler kullanılarak kaslar incelenir. İnceleme işlemi rahatsız edebilir ve bazen ağrılı olabilir. Hastalar ağrıların dayanılamayacak düzeyde olmadığını ve uygulanmasının mümkün olduğunu bildirmektedir ve ağrıdan dolayı tedaviyi yarıda bırakan hasta sayısı yok denecek kadar azdır. EMG ‘de iğne aracılığı ile beraber kas sistemine ilaçlar verilmez ve bundan dolayı enjeksiyon ağrıları olmamaktadır. Uyuşturma isepratik bulunmadığı için genellikle uygulanmamaktadır. Uygulama 15 dakika ile 1 saat arasında uygulanır ve tetkikten 15 dakika sonra rapor halinde doktora sunulabilir.

EMG son yıllarda popüler bir uygulama olmakla beraber ülkemizde birçok hastanede başarı ile uygulanmakta olan bir tekniktir. Hastaların EMG uygulamalarına yaklaşımı ise doktorların doğrudan yetenek ve ilgileri ile ilgilidir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

8 yorum

  1. Geçen yıl staj defterimde bu husus hakkında araştırma yapmıştım. Yazıyı baştan sona okudum yinede unuttuğum bilgilerin olduğunu anladım.

  2. Gecenlerde koljmdaki agri nedeniyle doktoruma gittigimde emg testi istedi. Sinirlerjn durumuna bakmak icin. Basta korkmustum ancak gayet kolaymis

  3. Sağlık sektöründe de artık birçok elektronik cihazlar geliştiriliyor. Eskiye nazaran artık daha pratik bir şekilde hastalıklar tespit edilebiliyor.

  4. Gerçekten EMG ile ilgili güzel bilgiler sunmuşsunuz eğer doktor sizde EMG istiyorsa bilseniz iyi olur

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir