Elektronik Sigara Nedir? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Elektronik Sigara Nedir?

Elektronik Sigara Nedir?

 

 

Elektronik sigara bir çeşit sigara bırakma yöntemlerinden biridir. Pil ile çalışır, duman değil buhar vardır. Buhar içerisine konulan likit ile elde edilir. Çoğu ülkede yasal bir yöntem olarak kabul edilmişken ülkemizde hala kabul edilmemiştir. Elektronik sigaralar ilk çıktığında kartuş yöntemi vardı. Zamanla her şeyde olduğu gibi elektronik sigarada da değişimler gösterildi. Elektronik sigara birçok eşitten oluşur. Başlangıç için satılan cihazlar kit olarak satılır. Yani atomizer ve mod dahildir. Bazı elektronik sigaralarda dahili pil varken bazılarında harici pil kullanılır. Kalem tipi, boru tipi, mod olarak sınıflandırabiliriz. Atomizerler hazır coilli ve sarılabilir coilli (RBA, RTA) olmak üzere ikiye ayrılır. RBA ve RTA arasındaki tek fark RBA damlatmalı sistem, RTA ise tanklı bir sistemdir.

 

 Elektronik Sigara İle Sigarayı Bırakmak Ne Kadar Sürer?

 

Nikotinin vücuttan atılması 72 saat sürer. Ancak likitlerde dilerseniz nikotinli likit tercih edebilirsiniz. Burada amaç mümkün olduğunca nikotini düşürüp daha sonrada nikotine ihtiyaç duymamaktır. Likitlerde nikotin seviyesi 3mg ile başlar 24 mg’ye kadar çıkar. Nikotin seçimi elektronik sigara içim tarzında çok etkilidir. İçim tarzları da kendi aralarında 2’ye ayrılır. Bunlar; DL ve MTL içimlerdir.

 

 DL Ve MTL İçim Nedir, Ne Gibi Farklar Vardır?

 

DL nargile içim tarzıdır. Direk ciğere çekilir. MTL sigara içimi tarzıdır. Önce ağıza, ağızdan da ciğere çekim yapılır. DL içimlerde 0-3-6 mg nikotin tavsiye edilir fazlası ciğerleri zorlamaya sebep olur. MTL içimlerde ise 6 mg’dan fazlası tavsiye edilmektedir sigara hazzının yakalanabilmesi için.

 Likit Nedir, Nasıl Seçilir?

 

Likit elektronik sigaradan buhar elde etmemize yarayan sıvıdır. Elbette buhar elde edebilmek için cihazınızın tank bölümüne su koyarsanız bu cihazınızın arızalanmasına sebebiyet gösterir. Likitin için vg ve pg maddeleri bulunur. Vg buharın yoğunluğunu, pg ise likitin boğaz vurumunu belirleyen seviyedir. Genellikle %80 vg, %20 pg kullanılır. Likitler meyve, tütün, kuruyemiş gibi birçok aromadan oluşur. Dilerseniz kendi likitinizi kendiniz de yapabilirsiniz.

Bol buharlar

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir