Elektrik Çarpmaları ve Yanıkları İçin İlk Yardım | Saglik Sokagi

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Elektrik Çarpmaları ve Yanıkları İçin İlk Yardım

Elektrik Çarpmaları ve Yanıkları İçin İlk Yardım

Elektrik Çarpmaları ve Yanıkları İçin İlk Yardım…Elektrik çarpmaları ciddi elektrik kaçakları, yıldırım düşmesi ve yüksek gerilim hatlarında, direklerde çalışan bireylerin vücuduna elektrik girerek çarpılması olayıdır. Elektrik çarpması ölümcül derecede olabilir. Bu dereceyi elektriğin voltajı belirler. Öncelikle sokakta elinde kablo parçası ile bilinci kapalı bir şekilde yatan bir bireye rastlamış iseniz elektrik çarptığını düşünmelisiniz. Vücudundaki elektrik hemen dışarı çıkmayacağı için baygın bir şekilde yatıyor bile olsa elektrik geçirmeyen bir madde ile bireye yaklaşmanız gerekir. İlk yardımda öncelik hayat kurtarmaktır ancak hayat kurtarırken kendi hayatımızdan da olabileceğimiz riskini asla unutmamak gerekir.

 

Elektrik Çarpmasıyla Ciddi Yanıklar Oluşabilmektedir

elektrik çarpması
Elektrik çarpması Ölümcül Sonuçlar Doğrurabilir

 

Elektrik çarpması sonucu oluşan yanıklar ciddi yanıklar olabilir. Yanık açık bir yara olduğu için çıplak elle dokunmamanız gerekir. Eğer elektrik vücudun bir yerinden girmiş bir yerinden çıkmış ise bireye yine asla ama asla su ile temas etmemeniz gerekir. Eğer ilk yardım eğitimi almamış iseniz ilk adımda ambulansı çağırarak beklemeniz gerekiyor. İlk yardım biliyor iseniz bireyi kontrol ettikten sonra ambulans çağırınız ve nefes almıyor kalbi durmuş ise derhal kalp masajı ve suni solunuma başlamalısınız.

 

Bazı bireylerde kalp atımı kolay bir şekilde geri gelirken bazı bireylerde kalp atımı hiç gelmeyebilir. Bu nedenle sabırlı bir davranış gösterip her masaj ve suni teneffüs sonrasında bireyin nabzını kontrol etmelisiniz. Ambulans ve sağlık ekibi olay yerine ulaşmadan önce kendi güvenliğiniz ve ikincil kazaların olmaması adına çevre güvenliğini de sağlamalısınız. Çarpılma sonra oluşan yanık için yanınızda temiz bir bez var ise yaranın üzerine örtebilir enfeksiyonu bir nebze engelleyebilirsiniz. Ambulans ve sağlık ekibi geldiğinde durumu kısaca özetleyerek yaptığınız müdahaleyi anlatmalı ve hastanın durumunu belirtmelisiniz. En kısa sürede hastaneye ulaşan bireyin hayatının kurtulma olasılığı da çok yüksektir. Elektrik çarpması esnasını görüyor iseniz öncelikle şartelı indirerek ilk müdahaleyi yapmış olursunuz.. Sonrasında yukarıda saydığımız adımları uygulamanız birey için en doğrusu olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

27 yorum

 1. Elektrik çarpmasından sağ kaldığımıza sevinmekten yanıklara dikkat etmeyiz heralde. sonrasında da ciddi acı yaratır

 2. Dediğiniz gibi elektriğin voltajı yaşanan durumun her şeyini etkiler. Boşuna eklemiyorlar Ölüm Tehlikesi tabelalarını.

 3. Çok tehlikeli bir durum elektrik çarpması ilk yardımı yapılmaığı takdirde ölümcül sonuçlara neden olabiliyor. Dikkat etmek lazım.

 4. Elektrik çarpması sonucu oluşan yanıklar ciddi yanıklar olabilir.
  Bu görüşe katılıyorum en kısa zamanda bir doktora görünmeli tedbirinizi almalısınız.

 5. Eletrik çarpması sonucunda ölüm daha yüksek bir olasılık. Yanıkla kurtulmak sevinilcek bir durum da diyebiliriz.

 6. Elektrik carpmasi cok kotu bir durum. Ben cocukken priden ufak bir akima maruz kalmama ragmem nasil hir aciydi o yaw. Allah yasatmasin kimseye bu aciyi

 7. elektrik çarpmasından korkarım bir ara sınıfta hoca 320 volt elektiriği bir arkadaşa tutturdu ama en ufak hatada yanabilirlerdi iyi cesaret

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir