!-- Start Alexa Certify Javascript --> El Ayak Ağız Hastalığında Yapılması Gerekenler | Saglik Sokagi

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
El Ayak Ağız Hastalığında Yapılması Gerekenler

El Ayak Ağız Hastalığında Yapılması Gerekenler

Çocuğunuzun aniden ateşlenmesi ve verdiğiniz ilaçlarla da ateşi yeterince düşüremediğiniz durumlarda soluğu hastanede alabilirsiniz. Ateş ve sonrasında çocuğunuzun kollarında kızarıklar, boğazda boğaz şişmesi sanılan kabarmalar görülebilir. Pek çok kişi hastalığın ne olduğunu bilmemektedir. Adını ilk kez duydukları bu hastalık el ayak ağız hastalığıdır. Hastalık daha çok 10 yasın altındaki çocuklarda görülmektedir.

Son dönemde özellikle sosyal medyada hastalık çok konuşulan konular arasında görülmekte. Rahatsızlığa Enterovirus adında bir virüs sebep olmaktadır.

El Ayak Hastalığının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

 • Ateşlenme
 • Karın ağrısı
 • Halsizlik
 • İştahsızlık
 • Ağız içerisinde yaralar
 • Deride döküntüler ve kızarıklıklar

Yukarıda saydığımız belirtileri çocuğunuzda gördüğünüz takdirde derhal bir çocuk doktoruna başvurunuz.

El Ayak Hastalığı Bulaşıcı bir Rahatsızlık mıdır?

el ayak hastalığı
El ayak Ağız hastalığının kulucka süresi yaklasık 3-6 gün aralığındadır.

Kuluçka süresi yaklaşık 3 ile 6 gün orasında olan hastalığa neden olan virüsün çeşidi Coxsackie ise son derece bulaşıcıdır. Hastalığın virüsü çocuğun dışkısında, burun ve boğazındaki salgısında bulunabilmektedir. Bulaşma yolu çocuktan çocuğa veya anneden çocuğa seklinde yakınlık ile daha kolay olmaktadır. Yaygın bulaşma şekli hastalığı taşıyan kişinin hapşırması ile hava iletim yoluyla ya da hasta çocuğun dışkısıyla temas halinde olabilmektedir. Cilt üzerinde döküntülere neden olan hastalık neredeyse çocuğun el ve ayak bileklerini kırmızıya yakın bir renge boyayabilmektedir. Boyama sonrası ilerleyen günlerde içi sıvı ile dolu küçük kabarcıklar görülmesi normaldir.  Kızarıklıklar kalçada, dizlerin arkasında ve genital bölgelerde görülebilir.

El ayak ağız hastalığı özellikle yaz aylarında ve sonbahar aylarında salgına dönüşebilmektedir. Daha çok gribal enfeksiyonlarla karıştırılabildiğinden yanlış teşhis konulabilmektedir. Özellikle yaz aylarında havuz sezonunun açılması ile birlikte virüs içeren havuz suyunun ağızdan yutulması sonucu bulaşma imkânı yaygın olmaktadır.

El Ayak Hastalığının Tedavisi Nasıldır?

Hastalığın orta ve ilerlemiş dönemlerinde kızarıklıkların su toplaması nedeniyle suçiçeğini andırması ve çocuklarda ateş oluşturması anne ve babayı endişelendirmektedir. Hastada halsizlik ve boğaz ağrısı görülür. Ateşlenme meydana gelir. İştahsızlık ve yemek yerken ağızdaki yaralardan dolayı acı çekme görülür. El ve ayakların içleri, parmak araları ayak parmakları gibi birçok yerinde içi su dolu kabarcıklar ve kızarıklıklar görülür. Ağız içerisinde meydana gelen aftlar çocuk ya da yetişkinde yemek yemeği oldukça güç ve acılı bir hal içerisine sokar. Hasta bebek ise biberonla süt emmekte zorlanır. Hastalık virüs kaynaklı olduğundan dolayı antibiyotik ile tedavinin yeri yoktur. İlaç olarak hastalığı geçirebilecek bir aşı ya da başka bir ürün yoktur. Hastalığın kendiliğinden geçmesi beklenir. Kaşıntıları azaltmak için merhem veya kremler verilebilir. Genel olarak hastalık 10 gün içerisinde kendiliğinden geçer. İçi su dolu kabarcıklar da bu sürede kendiliğinden geçer. Ancak tam olarak geçmesi zaman alacaktır.

Hastalıkta temizliğin yeri

El ayak hastalığında temizlik yani hijyen çok önemlidir. Virüs almış olan kişinin elleri ve kolları sık sık temizlenmeli ve hijyenik hale getirilmelidir. Hastanın ellerinin ağıza alınması engellenmelidir. Gerekli hijyen sağlanması halinde hastalığın iyileşme süreci hızlanacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

20 yorum

 1. Gün içinde ellerimiz çok kirleniyor bu yüzden her zaman hijyenik olmak lazım. Yoksa türlü türlü hastalığa kapılabiliyoruz.

 2. Bilgi eksikliği işte, daha önce bu konuda yeterli bir bilgim yoktu. Bundan sonra daha dikkatli olacak, oğluma daha özen göstereceğim.

 3. Bu hastaligin ulkemizde eskiden olmadigi ve son donemde ulke disindsn gelen kisilerle asisiz olmalarindan dolayi ulkemize girdiyini duydum. Kardrsimde el ayak agiz hastasiydi ordsn biliyorum

 4. Cocugum bu hastaligi atlatti. Neyseki agir seyir etmedi. Bazi vakalarda arastirdigima gore tirnaklarin dokulmesi goriluyormus

 5. Selamin aleyküm Hocam bu aralar cok kötü Bir salgın var Heralde Cocuk Ben hanim hepimiz grip olduk 10 gun gecti cocuk ve ben ileştim azicik ama hanim tam ileştim derken grip geri tekrarladi bu neden Olur bir insan üst üste grip olabilirmi? Böyle Yoksa Başka Bir hastalıgın tetıklemesımidir Bu?

  • merhabalar. internet üzerinden sağlık hizmetlerini sağlıksokagi.com olarak doğru bulmuyoruz. boyle bir durumla karsılastıysanız mutlaka en yakın sağlık kurulusuna basvurmanızı tavsiye ederiz. hastalığınız yanlızca gripte olmayabilir. en iyi çözüm bir doktora basvurmaktır. geçmiş olsun

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir