Egzama Tedavisi | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Egzama Tedavisi

Egzama Tedavisi

 

Cilt rahatsızlıkları arasında sıkça karşılaşılanların başında egzama diğer bir deyiş ile dermatit gelmektedir. Özellikle cilt kuruluğu ve kaşıntı ile ortaya çıkan egzama çocuklarda yüzde yirmi, yetişkinlerde ise yüzde dört oranında etki göstermektedir. Egzama birçok farklı türde gözlenebilmektedir. Bağışıklık sistemi zayıf kişilerde sıkça rastlanan egzama ayrıca cildi kuru ve sağlıksız bireylerde de gözlenmektedir.

Egzama türevlerinden biri olduğundan şüphelenen bireylerin mutlaka dermatolog gözetiminde tedavi olmaları gerekmektedir. Erken tanı ve tedavi süreci iyileşmeyi doğrudan etkilemektedir. Dermatolog tedavileri reçeteli kremler ile bölgedeki bakterileri öldürüp bağışıklığı güçlendirecek ilaçlar vererek yapmaktadır. Ancak bunların yanında alternatif yöntemlerde yer almaktadır. Egzama rahatsızlığı hakkında halk arasında bilinmeyenlerde oldukça fazladır. Bilgi eksikliklerinin yanı sıra yanlış bilinen birçok bilgide vardır. Öncelikle egzama rahatsızlıkları bulaşıcı değildir. Egzama yetişkin ve küçük birey ayırtmaksızın her insanda karşılaşılan bir deri rahatsızlığıdır. Alerjiye bağlı, tahrişe bağı şekilde türleri bulunan egzamaların belirtileri de farklılıklar göstermektedir.

Başlıca egzama belirtileri arsında kaşıntı, soyulma gibi semptomlar gözlenmektedir. Erken tanı dönemini geçmiş rahatsızlıklarda deri iltihapları da gözlenmektedir. En yaygın egzama belirtisi ise kırmızı ve şişlikler gözlenen cilttir. Egzama sebepleri arasında da bağışıklık sisteminin güçsüz olması vücutta zararlı bakterilerin gözlenmesine sebep olmaktadır. Ayrıca stres ve sıkıntıda egzamaya sebep olmaktadır. Kronik bir rahatsızlık olarak kabul edilmesi durumunda egzama tedavisi sürecinde tetikleyici faktörlerden kaçınmak önemlidir. Erken tanı sonucunda başlanan tedavilerde egzamadan kurtulma muhtemel bir durumdur. Ancak kronik bir rahatsızlık olan egzamanın daha sonra tekrarlaması gözlenen durumlar arasındadır. Egzama tedavisi birçok farklı şekilde gerçekleştirilmektedir.

Ancak doğru dermatolog gözetiminde gerçekleştirilen tedavi oldukça önemlidir. İstanbulda en iyi cilt doktoru araştırmalarında hastaların karşısına onlarca seçenek çıkmaktadır. Bu durum neredeyse tüm büyük şehirlerde aynıdır. Özel klinik ve hastaneler başta olmak üzere birçok yerde cilt rahatsızlıkları üzerine hastalıklarda uzman doktorlar bulunmaktadır. Egzama tedavisi uzun ve dikkat edilmesi gereken bir dönem olduğu için hastaların aynı hassasiyette tedaviye önem göstermeleri gerekmektedir. Tedavi süreci boyunca stresi tetikleyici durumlardan, alerjen etkisi ile çıkan bir rahatsızlıksa bu alerjenlerden uzak durmaları gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir