Domuz gribi Nedir ? Domuz Gribinin Ne tür Belirtileri Vardır?

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Domuz Gribi Nedir ?

Domuz Gribi Nedir ?

Domuz gribi solunum yollarının hastalığı olup H1N1 virüsü ile enfeksiyon nedeniyle gelişir. Domuz gribini işleyen H1N1 virüsü ilk kez bu yılın yazında atanmıştır. Bu virüs tipik domuz gribi virüsünden farklıdır. Tipik domuz gribi genellikle domuzlarda grip engellenmektedir. Bu virüsün bazen domuz femalarında çalışan insanlara bulaşmasına rastlanır ve onların hayatı için ciddi tehlike yaratmaz. Hatta, hasta insanlardan diğerlerine bulaşma az-az rastlanır. Ama H1N1 tipik domuz gribi virüslerinden farklı olarak kolay ve hızla yayılır.

2009 yılının Haziran ayında Dünya Sağlık Örgütü N1N1 virüsünün pandemiyasını resmen ilan etmiştir. H1N1 virüsüne karşı aşı Kullanılmış ve günümüzde birçok ülkede uygulanmaktadır.

Domuz Gribinin Bulaşma yolları Nelerdir?

Domuz gribinin bulaşma yolları diğer grip virüslerine benzer olup hava damla ile gerçekleşir. Enfekte insanın nefesalması, hapşırması sırasında virüs hava ile sağlıklı insanın burun boşluğuna veya gözlerine düşebilir ki, bu da yolumanı sağlıyor. Virüsler katı yüzeylerde de kalabiliyor ve bu yüzeylere dokunan elller yuyulmasa yemek sırasında bulaşma aracı olabilir. Domuz etini yemekle H1N1 virüsüne yakalanma söz edilmemiştir.

Domuz Gribinin Belirtileri Nelerdir?

H1N1 ile hastalığı sırasında adı bölümde gripleri zaman rastlanan belirtiler kaydedildi:

– Ateş

– Öksürük

– Boğaz ağrısı

– Kas ağrıları

– Baş ağrısı

– Genel zayıflık

Bazen

– İshal

– Bulantı

– Kusma

H1N1 gribinin belirtileri virüsle bulaşdıktan sonra n 3-5 gün sonra başlar ve genellikle 8-9 gün sürer.

 

Doktora ne zaman başvurmalı

dpmuz gribi
Domuz gribi solunum yollarının hastalığı olup H1N1 virüsü ile enfeksiyon nedeniyle gelişir.

Eğer gribin hiçbir belirtisi yoksa doktora başvurmaya gerek kalmıyor. Bugün birçok kişi benzer şikayetleri olmadan bile domuz gribi korkusu ile doktora başvururlar. Domuz gribine özgü özelliklerin birkaçının olması size doktora başvurmaya ve domuz gribine göre laboratuvar kontrolünden geçmeye esas verir.

Risk Faktörleri

H1N1 virüsünün yeni olması ve henüz tam öyrenilmemesi herkesi bu virüse yakalanma ihtimalinden maksimal kaçmaya sevk ediyor. H1N1 virüsüne bulaşmış insanlarla çalışan sağlık çalışanları daha yüksek risk karşısındadır. Öğrenciler ve çocukların da bulaşma ihtimali yüksektir. H1N1 virüsü ile bulaşmasının esas yollarından birinin okulda enfekte öğrencilerin virüsü kendi aile üyelerine ötürmesi.

Komplikasyonlar

Domuz gribinin aşağıdaki komplikasyonlar kaydedildi:

 

– Kalp hastalıkları, diyabet, astım gibi kronik hastalıkların gelişmesi

– Pnömoni

– Tenneffüs eksikliği

 

 

Domuz Gribinde Tedavi

 

Domuz gribinin spesifik tedavisi yoktur. Oseltamivir (Tamiflu) and Zanamivir (Relenza) gibi virüs karşıtı ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlar hastalığın gidişini geliştirir. Ama H1N1 virüsü hızla bu ilaçlara karşı tolerans üretmektedirler. Odur ki, bu ilaçları sadece ağır durumlarda kullanmak uygundur. Aşağıdaki hallaryüksek riskli kabul edilir:

– Hastane koşulların tedavi almalı olan hastalar

– Gribin diğer belirtileri ile beraber nefes darlığı mevcuttur

– 5 yaşın altındaki çocuklar

– 65 yaşın üstündeki insanlar

– Hamileler

– 19 yaşın altındaki olup uzun süre Aspirin tedavisi alanlar

– Astım, amfizem, diyabet, böbrek ve karaciğer hastalıkları olan insanlar

– HIV ile enfekte ve immunosupressor tedavi alan insanlar

 

 Önleme

 

– Yemeden önce elinizi minimum 20 saniye sıcak su ile yıkayın

– Elinizi yüzünüzden uzak tutun

– Elle görüşmeden kaçının

– Görüşen zaman öpüşmeden kaçının

 

– Vücut direncini yükseltin

– Sık sık ellerin dokunduğu yüzeyleri (kapı, masa, telefon vb.) Temiz tutun

– Eğer zayıflık hissediyorsanız evde kalmaya çalışın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

24 yorum

 1. Domuz gribi bir dönem oldukça tehlikeli ve yaygındı. Hala tehlikesini korumakta. Dikkatli olmak lazım.

 2. Domuz gribinde hem hijyen hem de iyi beslenme önemli. Yani gribe tedavi bulmak yerine baştan önlemini alıp yakalanmamak lazım.

 3. Bir donem ulkemizde domuz gribi vakalari vardi hatirliyorum. Medyada pek bi gundem olusturdu. Onumuz kis yeniden baslarmi vakalar bakalim. Umarim tekrarini gormeyiz

 4. Gecmis yillarda sikca krsilastigimiz bir hastalikti. Unutmustuk ne guzel. Umsrim tekrsr hatirlstmaz kendini

 5. Şuan hangi ülkede yaygın bilmiyorum ama bi ara maalesef ülkemizde de domuz gribi vakaları artmıştı bir süre gerçekten korkmuştuk.

 6. Domuz gribi bir döneme damgasını vurmustu. Sırayla kus gribi ebola gibi döneminde parladı çok can aldı.

 7. Domuz giribi ,kus gribi hep insanların doğayı bozmasından kaynaklanıyor. Keneler de öyle. Eskiden tavuklara kıran girdi derdik. Hatta hastalananı kesip yerdik ama bir şey olmazdı

 8. 2009 ve 2010 yıllarında domuz gribinden hayatını kaybeden insanlar çoktu. Bu tür hızlı yayılan virüsler çok tehlikeli.

 9. Her ne kadar aşı geliştirilrse geliştirilsin, bir şekilde artık virüsler de bağışışklık kazanmış durumda. Domuz gribi kuş giribi sırayla geliyorlar.

 10. Domuz gribi bir döneme faydasını vuran diğer gripler gibi. Kuş gribi domuz gribi keçi gribi… bunların hepsi düzensiz antibiyotik kullanan insanlardan dolayı oluşuyor.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir