Doktor Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Doktor Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir?

Doktor Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir?

En önemli görevi insan sağlığını korumak olan doktor günümüz meslek dalları içerisinde gözde işler arasındadır. Bu sebeple meslek dalını okuyan kişiler ağır bir eğitimden geçer ve dünya üzerinde bulunan tüm hastalıklar hakkında bilgilendirilmeye çalışılır. Eğitimin ana amacı hastalıkları öğrencilere öğretmek böylece yeni neslin hastalıklara yakalanmasını önlemektir.  Ayrıca hastalıklara karşı yeni çareler üretilmesi konusunda çalışmalar yapmaktır. Tüm bu etkenleri göz önüne alırsak doktorluk kutsal bir meslektir diyebiliriz.

Bu meslekte çalışan kişiler fazlasıyla saygıyı hak etmektedir. Çünkü doktorluk sorumluluk demektir.  Bu şekilde bir saygın mesleği icra eden kişi hastalarına karşı son derece donanımlı ve kaliteli bir hizmeti sunmakla yükümlüdür. Hasta kontrole gittiğinde kendisini doktoruna emanet eder. Bu sebeple her doktor hastasına karşı sonsuz güven verebilmelidir. Emanet aldığı hastasına tam verimlilikle çalışmak isteyen doktorun eğitimi sırasında kendisine verilen bilgileri tam olarak alması ve mezuniyet sonrasında da kendisini geliştirmeye devam etmesi gerekmektedir.

Her doktor aynı işi yapmaz. Okudukları ana branşa göre dallara ayrılırlar. Kimi göz üzerine uzmanlaşırken kimisi de diş ya da iç hastalıkları alanında kendini geliştirir. Alan olarak tıp dünyasının o kadar geniş dalları bulunmaktadır ki bir doktorun her branşta uzman olması imkânsızdır.

Doktorların bu farklılıklarına çalışma şartlarını da ekleyebiliriz. Bütün doktorlar aynı zamanda çalışmazlar. Kimisi tüm gün hasta muayene ederken bazıları günün belli saatinde ameliyatlara girer. Bu çalışma saatlerinde farklılık yukarıda saydığımız branş farkından ileri gelmektedir.

Doktor kelimesinin nerden geldiğinden bahsedersek anlamının Latincede öğretmen olduğunu söylesek birçok kişi şaşıracaktır. İlk üniversitelerin açılmasıyla birlikte günümüzden yaklaşık 1000 yıl önce kadar bir akademik unvan olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise genel olarak tıp doktorlarına verilen bir unvan olarak literatürde yerini almıştır. Bu kelimeye aynı zamanda eş anlamlı olarak kullanılan farklı kelimelerde bulunur. Doktor kelimesinin eş anlamlısını öğrenmek için http://doktor.anlamlisi.org/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kültürümüzde doktorluk mesleğinin geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. Binlerce yıl öncesinde yaşamış olan ibni sina modern tıbbın babası olarak adlandırılır. Avrupada yılarca okutulan avicenna kitabı kültürümüzün zamanında ne denli geliştiğinin kanıtı olarak gösterilebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  1. Çok bilgilendirici ve daha önce bir yerde denk gelmediğim şekilde bir yazı olmuş bu sayede doktorlar hakkında ve eş anlamı hakkında bilgi edindik.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir