• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Doğum Kontrol Hapları ve Kullanımı

Doğum Kontrol Hapları ve Kullanımı

Birçok bayanın kullandığı ve hamilelikten kurtulmak için bir çare olarak düşünülen yöntemlerin başında doğum kontrol hapları gelir. Kadınlar arasında bilinen en basit yöntem olduğundan bu seçenek genel olarak tercih edilmektedir. Ancak bu derece yaygın olarak kullanılan bu hapların bir doktor gözetiminde kullanılması gerektiğini yazımızın hemen başında hatırlatalım. Bayanların kendi kafalarına göre bu ilaçlara başvurmaları vücut üzerinde olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Doğru olan her ilaç kullanımında olduğu gibi alanında uzman bir doktora danışarak uygun dozda hap kullanımıdır.

Doğum kontrol haplarının yapısında östrojen ve progestoren gibi kadınlık hormonları vardır. Dışarıdan bu şekilde hormon takviyesi yapıldığında vücut üzerinde bir takım tepki verme durumları gözlenebilir. Her insan yapısının dışardan alınan ilaçlara karşı gösterdiği tutum ayni değildir. Bir kişiye iyi gelen bir ilaç bir başkasına zarar verebilir. Doğum kontrol olayında da durum yine bu şekildedir. Hal böyle iken yöntem olarak hapları kullanmak isteyen kişilerin mutlaka yapılarının uygun olup olmadığını anlayabilmeleri için bir doktora gitmeleri gerekmektedir. Doktor tarafından uygun görülenlerin ilaç türevlerini kullanmasında sakınca yoktur. Genel itibariyle bakacak olursak yaşça 35 ve üstü kişiler ile sigara içen kişilerin doktorlarca doğum kontrol hapı kullanması uygun görülmemektedir.

Doğum kontrol hapları ve ertesi gün hapı birbiriyle karıştırılmamalıdır. Ertesi gün hapı acil durumlar için kullanılır, diğer haplar ise aylık kullanılan ilaçlardır.

Doğum kontrol Haplarının Yan etkileri nelerdir?

doğum kontrol
Gebeliği  önlemek adına kullanılan kontrol grubu ilaçlarının içeriğinde östrojen ve progestoron hormonları vardır.

Gebeliği  önlemek adına kullanılan kontrol grubu ilaçlarının içeriğinde östrojen ve progestoron hormonları olduğu konusunda bilgi vermiştik. Bu hormonlar vücut içerisine alındığı andan itibaren bir takım yan etkiler oluşturabilmektedir. Ancak her insanın yapısı aynı olmadığından dolayı etkiler bazı kişilerde ortaya çıkarken bir kısım insanlarda belirginleşmez. Yan etkilere maruz kalmamak adına öncesinde kişinin yeterli şartları taşıyıp taşımadığına dair doktor görüşü gereklidir. Uygun olmayan kişilerin ön araştırma yapılmaksızın doğum kontrol hapı başlaması durumunda aşağıda sayacağımız belirtilerin gözlemlenmesi olasıdır;

  • Nadirende olsa kusma
  • Başta şiddetli ağrılar
  • Kişide depresyon görülmesi
  • Göğüşlerde şişkinlik aynı zamanda dolgunluk
  • Normal yaşantısında tansiyon sorunu olan kişilerde tansiyonun yükselmesi
  • Vajinal akıntının artması
  • Cinsel istekte azalma

Doğum kontrol hapları hangi durumlarda kesin olarak kullanılmamalıdır?

Yukarıda saydığımız yan etkiler kişide görülmesi halinde doğum kontrol hapına ara verilerek derhal bir doktora başvurulmalıdır. Bununla beraber kişide bir takım özel durumlar olması halinde kesinlikle doğum kontrolü için ağızdan alınarak yapılan bu yöntem uygulanmamalıdır. Örneğin bayanda bir hamilelik riski varsa ve kişi hamile olabileceğinden şüpheleniyorsa kesinlikle doğum kontrol hapı kullanmamalıdır. Böyle bir durumda bebeğin hayatı tehlikeye girecektir. Düşük olasılığı yüksektir. Bu ve benzeri sebeplerden dolayı doğum kontrol haplarına kişi kendi düşüncesiyle başlamamalıdır. Bir doktora danışarak gerekli testler sonrasında uygun görülmesi halinde doğum kontrol hapları tercih edilmelidir.

Kaynak : Doğum Kontrol Hapları

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Evde Ek is, Borsa Öğrenme, Kepek nasil gider, emes hastalığı nedir, Bebek Deterjanı, ,Joyetech,One Hit Wonder ,Besin ve Diyet