!-- Start Alexa Certify Javascript --> Doğum Belgesi Çevirisi Apostilli Olmak Zorunda mıdır | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Doğum Belgesi Çevirisi Apostilli Olmak Zorunda mıdır

Doğum Belgesi Çevirisi Apostilli Olmak Zorunda mıdır

Resmi kurumlarda zorunluluk olarak apostil nedir ve nasıl tedarik edilir bu konularda öncelikli olarak bilgi vermeye çalışalım. Apostil onaylı doğum belgesi çevirisi olarak doğum belgesinde apostil uygulama zorunluluğundan önce apostil nedir hangi amaçla kullanılır ve nasıl tedarik edilir gibi soruların yanıtını vermeye çalışalım:

Apostil Den Haag’da 5 Ekim 1961 yılında imzalanan Lahey Konvansiyonuna göre bir ülkede düzenlenmiş olan her hangi bir belgenin diğer ülkeler tarafından da onaylanıp tanınmasına imkan sağlayan onay durumudur. Örnek olarak verecek olursak ülkemizde düzenlenen her hangi bir belgenin yurtdışında olan herhangi bir ülkede de tanınmasıdır. Resmi işlerde kolaylık sağlanması açısından bir resmi belgenin tüm ülkeler tarafından onaylanıp tanınması işidir.

Apostil yapılması için tek kural apostil olması istene belgenin düzenlenmiş olduğu yerde yapılmasıdır. Örneğin doğum belgesi ile ilgili konumuza dönecek olursak doğum belgesini hangi ülkede çıkarmışsanız diğer ülkeler tarafından doğum belgesinin tanınması için o ülke içinde apostilini yaptırmak durumundasınız. Ülkelerin durumuna göre hangi makamlar tarafından apostilin yapılacağı o ülke tarafından belirlenir. Bu şekilde belirtilen makamlar tarafından apostil uygulanır.

Bizim ülkemizde yanı Türkiye’de apostil düzenleyen makamlar olarak; valilik, kaymakamlık, adli belgeler için ağır ceza mahkemeleri, ağır ceza mahkemelerinin bulunmadığı yerlerde ise adliye Encümeni ya da Adalet Komisyonu bu işlere başlamaktadır.

Doğum Belgesi Çevirisi ve Apostil Uygulaması

Resmi işlemlerde önemli evraklardan birisi olan doğum belgesi çevirisi için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalar şunlardır:

  • Doğum belgesinde çevirinin düzgün ve doğru yapılabilmesi için öncelikli olarak doğum belgesinin okunaklı bir şekilde olmasına dikkat edilmelidir. Doğum belgesi eski bir evrak olduğu için yazılar tam okunmayabilir. Bu açıdan buna dikkat edilmelidir.
  • Doğum belgesinin çevirisi yapıldıktan sonra müşteriden isimlerin kontrolü istenmeli.
  • Doğum belgesi çevirisinin latin ve kiril alfabesinin kontrolünü sağlamak gerekir.
  • Pasaporttaki isimlere bakarak doğum belgesi tercümesi daha kolay bir şekilde yapılabilir.

Doğum belgesi tercümesi ücretli bir işlemdir. Doğum belgesi tercümesini hangi dilde yaptıracaksınız ona göre farklı ücretler kişiden talep edilir. Örneğin İngilizce bir tercüme yaptıracaksanız sayfa başı yaklaşık olarak 96 TL ödersiniz. Doğum belgesi tercüme işlemi yapılırken aynı zamanda apostil de yaptırmalısınız . Apostil ülkemizde kaymakam ya da valilikler tarafından verilir. Apostil tamamen ücretsiz olarak yaptırılan bir işlemdir. İlgili makamlardan ücretsiz olarak doğum belgesi apostilinizi yaptırabilirsiniz.

Doğum Belgesi Tercümesini Yeminli Tercümana Yaptırılması

Doğum belgesi resmi evraklar içinde önemli olan bir belgedir. Doğum belgesi çevirisi yaptıracağınız zaman bu konuda mutlaka yeminli tercüman tarafından bu iş yapılmalıdır. Doğum belgesi tercümesi yeminli tercüman bürosu kapsamında yeminli tercümanlar tarafından yapılmaktadır. Doğum belgesi gibi resmi olan tüm belgeler sadece yeminli tercüman bürolarında çalışan yeminli tercümanlar tarafından yapılmaktadır. Bu belgeleri talep eden kurumlar sadece yeminli tercüman imzalı ve ya noter onaylı olarak kabul edilirler. Bu açıdan doğum belgesi çevirinizin diğer ülkelerde onay görmesi ve kabul edilmesi için mutlak surette çevirinin yeminli tercümanlar tarafından yapılması gerekir. Aksi takdirde yapılan işlemler kabul edilmeyebilir. Aynı şekilde doğum belgesi çeviri hizmetinin yeminli tercüman bürolarında yemini tercümanlar tarafından yapılarak imzalanması kesinlikle zorunludur. Bu şekilde yeminli tercümanlar tarafından, yeminli tercüman bürolarında yapılan ve imzalanıp onaylanan belgeye ‘’ yeminli doğum belgesi’’ ismi verilir. Siz de yeminli doğum belgenizi yeminli tercümanlara tercüme ettirip apostilini uygulayabilir ve böylece belgenizin diğer ülkelerce tanınmasını sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir