Diz Protezi Ameliyatlarında Tecrübeli Kadro | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Diz Protezi Ameliyatlarında Tecrübeli Kadro

Diz Protezi Ameliyatlarında Tecrübeli Kadro

28

Protez ameliyatı, kalça, diz ve ayak bileği gibi eklemlerde sıklıkla uygulanan bir tedavi yöntemidir.  Ancak bu ameliyatın en çok uygulandığı bölgelerin başında diz eklemi gelmektedir. Yıllar boyu vücut ağırlığını taşımak, spor yapmak, oturmak ve kalkmak gibi günlük hareketleri yapmamızı sağlayan bu eklemde zaman içerisinde bozulmalar meydana gelir ve bu durum problemler yaratmaya başlar. Bu bozulma, zaman içerisinde kişinin hareket kısıtlılığı ve şiddetli ağrılar yaşamasına neden olur. Böyle durumlarda diğer konservatif tedavi yöntemlerinden sonuç alınamadıysa, diz protezi ameliyatı yapılmasına karar verilebilir.

Diz ekleminin bozulmasına neden olan pek çok neden mevcuttur. Bunların arasında osteoartrit de yer almaktadır. Halk arasında kireçlenme olarak da bilinen bu rahatsızlık, diz ekleminin deforme olmasına ve hastanın yaşam kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Bunun yanında iltihaplı romatizma olarak bilinen romatoid artrit ve travmalar da, diz ekleminin bozulmasına neden olabilir.

Diz Protezi Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Diz protezinin uygulanması için iki sebebin varlığı araştırılmalıdır. Bunlar, ağrı ve günlük yaşamda sınırlamadır. Burada en önemli faktör ağrıdır. Anca eklemin ne ölçüde bozulduğu ve eklemi koruyacak çözümlerin mümkün olmaması durumlarında da diz protezi ameliyatı uygulanabilir. Yine öncelikli olarak mümkün ise eklemi koruyacak tedavilere başvurulur. Eğer eklem onarılamayacak kadar deforme olmuş ise, hastanın yaşı ve dağlık durumu da elveriyorsa diz protezi önerilir.

Diz protezinin insan vücudundaki ömrü yaklaşık olarak 15-20 yıldır. Bu sebeple 50 yaş altı bireylere uygulanması önerilmez. Ancak daha erken yaşlarda iltihaplı romatizmal hastalık ya da ciddi eklem kırıkları yaşayan bireylere diz protezi uygulanabilir. Bunların yanında 80 yaş üzerindeki bireylere de genellikle diz protezi önerilmez. Çünkü hastanın genel sağlık durumu ameliyat sonrası iyileşme sürecinin uzamasına ve çeşitli komplikasyonlara neden olabilir.

Diz protezi yöntemi, %90 oranında başarılı ve güvenilir bir yöntemdir. Fakat mutlaka alanında uzman hekimler tarafından gerçekleştirilmelidir. Özel Medicabil Hastanesi  diz protezi ameliyatlarında tecrübeli bir kadro ile  başarılı operasyonlar gerçekleştirmeye amaçlamakta olduğu görülüyor. Ortopedi ve travmatoloji alanında uzman hekimlerden hastalarına tedavi imkanı sağlamak başlıca hedefleri arasında. Sağlığınızı uzman ellere teslim etmenin ayrıcalığını yaşayabilirsiniz. Detaylar İçin, https://www.medicabil.com/blogDetay.aspx?yNo=66

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir