Diz Kapağı Ağrısı

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Diz Kapağı Ağrısı

Diz Kapağı Ağrısı

Diz kapağı ağrısı en çok karşılaşılan rahatsızlıklardan biridir. Dizlerimiz yürümek, merdiven çıkmak, spor yapmak gibi birçok aktivitede önemli rol oynamaktadır. Bacaklarımızın özellikle bükülme noktaları olan dizlerimiz hayatımızda önemli bir rol oynamaktadırlar. Genellikle dizlerimizin ne kadar önemli olduğunu da ki bu diğer organlarımız için de geçerli, bu noktalarda belirli bir sorun ortaya çıktığında fark ediyoruz. Ortopedi servislerinde en çok karşılaşılan hastalıklardan biri de diz kapağı ağrısı olarak tanımlanan diz önü ağrısıdır. Diz kapağında meydana gelen bu rahatsızlık çok sık karşılaşılan menisküs hastalığı ile karıştırılırsa hastalığın tedavisi de oldukça zorlaşıyor hatta iyileşme sağlanamıyor. Bu yanlış tanılama hastalığın tedavisini oldukça geciktirebilmektedir.

diz kapağı ağrısı
Diz kapağı ağrısı en çok karşılaşılan rahatsızlıklardan biridir

Patella-femoral ağrı sendromu diz önü ağrısının tıp bilimindeki adıdır. Patella kelimesi diz kapağı manasına gelmektedir. Halk arasında bu kemik ayna kemiği olarak da biliniyor ve adalelerin aldığı kuvveti dizin alt bölgesine vermesini sağlıyor. Adalelerdeki zayıflık bu bölgede ağrı ortaya çıkmasında önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle düztabanlık durumunda veya ön-arka adalelerden birinin daha gergin olması durumunda ortaya çıkan dengesizlik yüzünden patella bölgesinde ortaya bazı anormal durumlar çıkabilir ve bu da hastada diz kapağı ağrısı yaratabilir. Bazı diz kapağı ağrılarının sebebi dizde sıvı birikmesi olabilmektedir. Dolayısıyla en doğru tanılamayı doktorunuz yapmalıdır. Genelde hastalarda bel ağrısı varsa diz kapağı ağrısı çekmesi de kaçınılmaz olabiliyor. Bu nedenle tedaviye gelen hastalara genel olarak bel ağrısı çekip çekmedikleri sorulmaktadır. Patella yani diz kapağında ortaya çıkan herhangi bir rahatsızlık tek başına değildir. Dolayısıyla vücudun çeşitli yerlerinin de incelenmesi gerekmektedir. Böyle karmaşık ağlara sahip bir hastalığın kompleks yapısı iyi incelenmesini ve ayrıntılı tetkik edilmesini gerektiriyor.

Tadı ve Tedavi

Hastalığın birçok belirtisi vardır. Bu nedenle belirtilerin iyi izlenmesi gerekiyor. MR ile görüntüleme tedavisi önemli olsa da birinci planda değildir. Eğer hastalık açısından yırtık şüphesi varsa ancak bu aşamada MR’a başvurmak gereklidir. Tanılama aşamasında fizik tedavi daha önemli bir rol oynamaktadır. Hastalara fiziksel muayene yapılır ve belirtiler gözlemlenir. Ayrıca hastalık öyküsü dinlenir. Hastalar eğilirken, çömelirken, dizini bükerken ağrı hissederler. Bununla beraber uzun süre hareketsiz kalırlarsa da ağrı hissederler ve ayaklarını ileri geri oynatma ihtiyacı duyarlar. Ayağın uzun süre hareketsiz kalması bu hastalığın ortaya çıkmasında büyük bir etken. Doalyısıyla uzun süre hareketsiz kalan kişilerde ortaya çıkması muhtemeldir. Uzun yolculuklar yapan kişilerde rastlanması daha yüksek ihtimaldir.

Diz kapağı ağrısında genellikle hastalara fizik tedavi, egzersiz ve bandaj tedavisi uygulandığında çok olumlu sonuçlar alındığı gözlemlenmektedir. Hastalar düzenli egzersizler ile dizlerini güçlendirebilir ve belirtileri yavaş yavaş ortadan kaldırabilirler. Eğer başka sorunlarla beraber ortaya çıkan bir hastalık ise diğer sorunları da ortadan kaldırmak için çalışmalar yapılması gereklidir. Bununla beraber hastaya uygulanan bandajlar ile dizin güçlendirilmesi veya yanlış hareketlerden kaçınılması sağlanabilir. Bu tedavi ile beraber iyileşme süreci hızlanacaktır. Hastalarda fiziksel tedaviler işe yaramıyorsa ve hastalığın sebebi yırtıklar veya başka durumlar ise son çare olarak cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki cerrahi müdahale son aşamadır. Eğer hastalar düzenli egzersizler yapar ve bunu sabırlar sürdürürlerse cerrahi müdahaleye gerek kalmayabilir. Ancak cerrahi müdahalenin gerekli görüldüğü durumlarda doktorunuza güveniniz. Dizler eklem yerleridir ve eklem yerleri gündelik hayatta en çok kullandığımız organlarımızı güvenle hareket ettirmemiz için tasarlanmışlardır. Bu nedenle hareketsiz kalırsak, eklem yerleri görevlerini yerine getiremediği için zamanla deforme olabilir ve sorunlar yaratabilirler. Bunun önüne geçmek için mutlaka yürüyüşler yapılmalı veya düzenli spor yapılmalıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

5 yorum

  1. diz kapağı ağrısı cidden insanı hayattan soğutuyor ve gerçekten geçene kadar sizi mafediyor, makale çok bilgilendirici olmuş.

  2. Küçük yaşlardan ergenliğin bitimine kadar çektim bende. Ama benim diz ağrımın sebebi farklıydı. Boyumun uzamasına yetişemiyormuş öyle demişti doktor. Yüzme kesinlikle başlarda zorlansanızda iyi geldiğini düşünüyorum.

  3. Zaman zaman bende diz kapağı ağrısı çekiyorum ama çok yorulduğum günlerde oluyor örneğin halı saha maçı sonrası.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir