Diyetle Nasıl Zayıflanır | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Diyetle Nasıl Zayıflanır

Diyetle Nasıl Zayıflanır

 

 

Diyetle kilo vermek için bazı anahtar kurallara dikkat edilmelidir. Çok temel olan bu kurallar aşağıda ayrıntılı bir biçimde ele alınmıştır.

 

 1) İRADE

 

Diyetle zayıflamak ancak irade ile mümkün olabilir. İrade korundukça, diyetin devamlılığı sağlandıkça kilo verilir. Diyete alışmak başlangıçta zor olsa da en fazla iki hafta sonunda vücudunuz yeni yemek yeme tarzınızı alışkanlık haline getirecektir. Bugün pek çok yerde karşımıza çıkan ”1 haftada 5 kilo verin” gibi şok diyet listeleri, tek tip beslenme ile vücudunuza zarar verecektir. Kısa sürede çok kilo vermek bahsi geçen şok diyetin bırakılması durumunda misliyle geri alınacaktır. Bu sebeple diyette önemli olan uzun vadede kalıcı kilolar vermek olmalıdır.

 

 2 KEYİF ALMAK

 

Kişi öncelikle hedef kilosunu belirlemeli, daha sonra da kendi isteklerine yönelik bir diyet listesi oluşturmalıdır. Kullanacağı diyet listesinde tüketirken zorlanacağı, tadından hoşlanmayacağı besinleri bulundurmamalıdır. Örneğin diyet listesinde “avokadoya yer verilmişse ve kişi avokado yemekten hoşlanmıyorsa, aynı besin değerlerine sahip sevdiği başka bir yiyeceği tüketebilir. Diyet yapılırken en önemli noktalardan olan devamlılığı sağlamak için bu diyetten keyif alınması beklenir. Bu sebeple de kişi hoşlanmadığı sebze ya da meyveleri kendini zorlayarak tüketmemelidir. Ancak bu, kişinin her istediğini tüketebileceği anlamına da gelmez.

 

 3) BOL BOL SU İÇMEK

 

Su vücudumuz için oldukça faydalıdır. Vücutta biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağladığı gibi vitaminler, mineraller ve diğer besinlerin de çözülmesine yardımcı olur. Bir diyette en önemli önerilerden biri bol su içmektir. Günde iki buçuk-üç litreye kadar su tüketilmelidir.

 

Diyet yaparken gerekli miktarda su alınmadığında kilo kaybı çok yavaş devam edecektir. Yemeklerden önce içilen bir bardak su tokluk hissi verecek ve daha az besin tüketilmesine yardımcı olacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir