Diyet Nedir?Doğru Diyet Nasıl Uygulanır? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Diyet Nedir?Doğru Diyet Nasıl Uygulanır?

Diyet Nedir?Doğru Diyet Nasıl Uygulanır?

Diyet nedir? Nasıl yapılır? Diyette kullanılan diyet listeleri nasıl hazırlanır? Hangi listeler bana uygun? Çevremizde bulunan pek çok kişi hatta yeri geldiğinizde sizin de cevaplar aradığınız sorulardır bunlar. Halk arasında diyet denince akla ilk gelen yemek yememe yani aç kalma gelmektedir. Aslında bu son derece yanlış bir algıdır. Esasında diyet demek sağlıklı ve dengeli beslenme demektir. Ancak bu kelime maalesef ki günümüzde bu manasından uzaklaşmıştır.

Kilosu olan pek çok kişi çevresine karsı kilolarımla mutluyum imajı gösterse de aslında bu pek doğru bir düşünce değildir. Bu kişiler kendileriyle yalnız kaldıklarında “ kilo vermek istiyorum “ şeklinde emin olun serzenişler de bulunmaktadırlar. Kilolu olmak yalnızca bir dış görünüş problemi değildir. Aynı zamanda bir sağlık sorunudur. Başta kalp ve damar fonksiyonları olmak üzere pek çok hastalığın başlıca nedeni aşırı kilolardır.

Kilonun bu derece problem olduğu zamanımızda bu alan üzerine çalışma yapan pek çok yer vardır. Zayıflamak adına ortalıkta bin bir çeşit diyet listeleri dönmektedir. Bu listelerdeki bazı diyet türleri diğerlerine oranla daha popülerdir. Her şeyden önce belirtmek isteriz ki zayıflamak gibi bir amacınız var ve bu konuda yeterince bilgi sahibi değilseniz diyet yani sağlıklı beslenmeye başlamadan önce bir diyetisyene görünün. Vücudunuzun yapısını, zayıflamaya elverişli olup olmadığınızı, vücudunuz sağlıklı beslenme temposuna dayanıp dayanmayacağı konusunda bilgi alın. Sonrasında verilecek diyet listelerine göre programınıza başlayın.

Zayıflama konusunda erkeklerin ve kadınların farklı vücut yapısına sahip olmalarından dolayı şikâyetleri de değişir. Erkekler göbek bölgelerindeki yağlardan şikâyet ederken bayanlar basenlerinden rahatsızdırlar. İşin bu bölümünde zayıflama teknikleri değişir. Bölgesel zayıflama ile bu şikâyetler giderilmeye çalışılır. Bu yüzden kilo verebilmek kadar merak edilen konuların başında gelir bölgesel zayıflama.

Şişmanlık tipleri nelerdir?

Şişmanlık konusu genel itibariyle iki tipte oluşur. Belinizin ince ve kalçalarınızın geniş olması durumunda armut tipi denilen şişmanlık, göbeğin çevre olarak genişlemesi sonucu oluşan şişmanlık türü ise elma tipi olarak adlandırılır. Bu iki tipten zayıflamak adına armut tipinde olanlar, elma tipinde olanlara nazaran daha şanslıdır diyebiliriz. Elma tipi görülen kişilerin kalp damar hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker, karaciğer hastalıkları gibi hastalıklara yakalanma ihtimali daha fazladır.

Sizlerde kilo vermek istiyorum diyorsanız, öncelikle kendinizi düşünce olarak tartın yediklerinize dikkat edin ve imkânınız doğrultusunda diyetisyenle görüşün.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir