!-- Start Alexa Certify Javascript --> Diyabet Nedir? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Diyabet Nedir?

Diyabet Nedir?

 

 

Diyabet Nedir? Halk arasında diyabet olarak bilinen diabetes mellitus çağımızın yaygın hastalıkları arasındadır. Diyabet pankreasın görevini yerine getirememesi, yeterli insülin üretememesi veya vücudun bunu etkili bir şekilde kullanamaması sonucu oluşan kronik bir hastalıktır. Normal bir metabolizmada yediğimiz besinler yıkılarak vücudun temel yakıtı olan glikoza dönüştürülür. Dönüştürülen bu glikoz bağırsaklardan kana geçer ve kandaki şeker düzeyi yükselmeye başlar. Normal bireylerde kandaki şeker seviyesi yükselmeye başlar pankreas salgıladığı insülin hormonu ile kandaki glikozun hücre içine geçmesini sağlar.

 

Diyabetli hastalarda insülin hormonu salgılanamadığından veya az salgıladığından glikoz hücre içine geçemez ve kanda birikir. Bu kanda şekerin yükselmesine yani hiperglisemiye sebep olur. Kanda uzun süreli şeker yüksekliği organlarda zaman içerisinde ciddi bozukluklara sebep olur.

Diyabeti olmayan bir bireyin kan şekeri düzeyi açlık halinde 120 mg/dl, tokluk halinde ise yani yemekten iki saat sonra 140 mg/dl’nin üstüne çıkmaz. Diyabetli hastalarda ise bu değerler yüksek seyreder ve farklılık gösterir.

 

 Diyabet Tip 1 ve Tip 2 olarak ikiye ayrılır.

 

Tip 1 diyabet diğer adıyla çocukluk çağında başlayan diyabet pankreas da insülin hormonu üretiminden sorumlu olan beta hücrelerinin harap olmasına bağlı olarak gelişen mutlak insülin eksikliğidir. Tip 1 diyabetin gerçek nedeni tam olarak bilinememektedir. Genellikle genetik yatkınlık, stres, travma ve bazı enfeksiyonlar tetiklemekte ve ortaya çıkmaktadır.

 Tüm diyabet hastalarının %5-10’u tip 1 diyabettir.

 

Tip 2 diyabet ise diğer adıyla erişkin diyabet halk arasında en yaygın olarak görülendir. Tip 2 diyabet genellikle obezite ve fiziksel hareket yetersizliğine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Genetik olarak yatkın olan kişilerde yaşam tarzı ile birlikte insülin hormonunda azalma görülür. Tüm dünyada diyabet hastalarının %90’dan fazlası tip 2 diyabete sahiptir.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

4 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir