Dış Çürüklerinin Nedenleri Nelerdir? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Dış Çürüklerinin Nedenleri Nelerdir?

Dış Çürüklerinin Nedenleri Nelerdir?

            Diş Çürüklerinin Nedeni… Her insanın ilk dişleri bebeklikte 8-9 aylıkken çıkar. 5, 6 ya da 7 yaşlarına gelindiğinde ise ilk çıkan bebeklik dişleri oynamaya başlar ve çekilir. Bu yaşlarda asıl dişimiz olacak ana dişlerimiz çıkar. Ve bu dişler çürümesi ya da çekilmesi gibi sebepler ile kaybedeceğimiz dişlerin yerine yenisi gelmeyecektir. Bu sebeple diş sağlığımızı düzenli yaparak dişlerimizi korumalıyız. Aksi takdir de iyi bakılmayan dişler zaman içerisinde çürüyecektir. Dış çürüklerinin Nedeni Şunlardır:

 

1- Düzenli Diş Fırçalamamak: Her insanın günde en az 2 kez düzenli olarak dişlerini fırçalaması gerekmektedir. Bu sayı sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde 3 kez olabilir ancak 2′ nin altına kesinlikle düşmemelidir. Düzenli olarak diş bakımının yapılmaması zaman içerisinde ağzınızda biriken bakterilerin dişlerinizi çürütmesine sebep olacaktır. Özellikle gece yatarken diş fırçalamak son derece önemlidir. Çünkü tüm gece boyu ağzımız kapalı şekilde uyuruz ve fırçalanmayan ağızdaki dişleri bakteriler ile baş başa bırakırız.

diş çürüğü
Diş çürüğü İnsanların gülümsemesine dahi etki eder.

 

2- Diş Fırçalarken Ki Hatalar: Diş fırçalamanın önemli olduğu kadar dişleri doğru fırçalamakta bir o kadar önemlidir. Dişlerinizi fırçalarken diş fırçasının ağzınızın her yerine ulaştığından emin olmalısınız. Özellikle iyi fırçalanamayan dişler; kök dişlerdir. Çok geride kaldığı için fırça yeterince yetişmeyebilir. Siz bunun bilincinde olarak kök dişlere kadar fırçaları uzatmalı ve oradaki dişlerin de fırçalandığından emin olmalısınız.

 

3- Şeker-Çikolata Gibi Gıdaların Fazla Tüketimi: Şeker, çikolata ve benzeri abur cuburlar dişleri çabuk çürüten yiyecekler arasındadır. Bu sebeple bunları çok fazla tüketmemek yerinde olacağı gibi; bu tarz yiyeceklerden hemen sonra dişlerin fırçalanması da dişleri korumak için yeterli olacaktır. Özellikle tatlı yiyecekler dişlerin baş düşmanları arasında sayılmaktadır. Bu sebeple aşırı tatlı tüketiminden uzak durmalı; yediğiniz tatlı şeylerden sonra dişlerinizi fırçalamalısınız.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

7 yorum

  1. Ben son 4 yıldan beri düzenli olarak dişlerimi fırçalıyorum ama ondan önce kalan birkaç çürük vardı şuan onlar için daha iyi randevu aldım dolgu olacak.

  2. Keşke küçük yaştan dişlerimi düzenli olarak fırçalasaydım diyorum. Şimdi sorunlarla uğraşıyoruz.

  3. bu zmana kadar çok şükür dişlerimde bir çürük olmadı. bu yaştan sonra da olacağını pek sanmıyorum.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir