Diş Ağrısının Başlıca Sebepleri Nelerdir? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Diş Ağrısının Başlıca Sebepleri Nelerdir?

Diş Ağrısının Başlıca Sebepleri Nelerdir?

 Beden sağlığı, insanın varoluş hikayesiyle birlikte başlamış günümüze kadar toplumlar arasındaki en önemli mesele olarak güncelliğini korumuştur. Bazen dünya problemleri bu konuda sorun yaşamayan kişiler için daha ön planda görünse bile herhangi bir sağlık sorunu yaşandığında kişilerin en büyük problemi oluverir sıhhat meselesi. Bir anda her şey kişinin yaşadığı ağrı üzerine yoğunlaşır. Ağrının şiddetine göre verilen çaba o derece artar.

Bu ağrılar içerisinde en çekilmezlerinden bir tanesi diş ağrısıdır. Herkesin hayatının bir bölümünde ve çoğunlukla en olmadık zamanlarda karşılaştığı sorunların başında gelir diş ağrısı. Genellikle çocukluk çağlarında yediklerimize dikkat etmediğimizden ilk kez karşılaşılır. Böyle zamanlarda bireylerin ilk yaptıkları diş ağrısı nasıl geçer? Bu ağrıdan nasıl kurtulabilirim gibi sorularla dertlerine deva aramak olur. Bazı durumlarda doktora hemen gitmek mümkün olmayabilmekte. Özellikle ulaşım sorunu olan yerlerde ve gece başlayan ağrılarda sabahı diş sancısıyla etmekle baş başa kalabilirsiniz. Diş ağrısına kendimizce çözüm bulmamız gereken böyle durumlarda aslında ilk olarak sancımızın nedenini bilmek daha yararlı olacaktır.

Diş ağrısının sebebi nedir?

Bir diş ağrısıyla karşılaşmanız bunun tek bir nedeni olduğu anlamına gelmez. Herkesin bu zaman aralığında yaşayabileceği farklı sancı sebepleri olabilir. Diş çürükleri, diş iltihapları, 20lik diş çıkarma bazen ağrıya sebebiyet verirken kimi zaman neden olarak dişler arasında bulunan boşluklar sebep gösterilebilir.

Diş ağrıları genellikle yemeklerden sonra artar ve şiddetlenir. Bu sebeple kişilerde bu sancı yapan durumun yemekten kaynaklandığı şeklinde bir kanı oluşur. Esasında ağrının temel nedeni diş aralarında çok önceden birikmiş olan gıdalardır. Uzun süre  diş aralarında bekleyen gıdalar asit üretir ve bu asit zaten hasar görmüş olan dişin sinirlerini etkiler. Yemeklerden sonra dişleri temizlemek asit oluşumun önüne geçeceğinden, diş temizliği, üzerinde durulması gereken konuların başında gelir.

Basit bir diş ağrısı değip geçmeyin

Başlangıçta hafif zonglamalar ve üzerin bası yapınca ağrıyan dişler önemsenmediği taktirde kabusumuz olabilir. Bu tür rahatsızlıklar ilerleyen dönemlerde ciddi enfeksiyonların sebebi olabilmektedir. Kemik ve diş etlerinin iltihaplanmasıyla birlikte yüzde şişlikler görülür. Gıda tüketimi gittikçe zorlaşır. Kişi sıcak soğuk yerken etkilenmeye başlar. Beslenme sorunları başlar. Sonuç olarak ağrılar, sancılar ve dişlerde kırılmalar gözlemlenir. Aynı zamanda ağızda çok kötü bir koku oluşur. Bu koku karşısında midesi hassas kişilerde mide bulantısı dahi gözlemlenebilir.

Sizlerde diş ağrısıyla karşılaştığınızda diş ağrısı nasıl geçer diye kara kara düşünmek istemeyenlerdenseniz diş temizliğine önem vermenizi tavsiye ederiz. Özellikle gençlik çağlarında diş sağlığı üzerine yapılan titiz çalışmalar meyvesini olgunluk çağında sağlık olarak vereceğini unutmayın.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir