DİKKAT  SU UYUR – RETİNA DEKOLMANI UYUMAZ !! | Saglik Sokagi

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
DİKKAT  SU UYUR – RETİNA DEKOLMANI UYUMAZ !!

DİKKAT  SU UYUR – RETİNA DEKOLMANI UYUMAZ !!

 

Retina dekolmanı aniden gelen, acil  bir göz hastalığıdır. Daha çok retina yırtığı veya retina ayrılması olarak bilinir.  Genellikle hiç ağrı olmaz. Tedavi edilmediği takdirde tamami ile görme kaybına varan ciddi sonuçlara sebep olur.

RETİNA YIRTILMASININ SEBEPLERİ NELERDİR?

ziyakapran
Prof. Dr. Ziya Kapran

Göz içerisini dolduran vitreus adını verdiğimiz saydam sıvı gözün arkasındaki retina tabakasına bağlıdır. Yaşlandıkça vitreusun sıvısı azalır ve retinayı çekiştirmeye başlar. Eğer vitreus retinadan bir parçayı koparır ile retina yırtılması meydana gelir. Böyle bir durumda, vitreus sıvısı bu yırtıktan içeri doğru sızarak retinayı gözün arka duvarından kaldırır ve retinanın ayrılmasına sebep olur.

RETİNA DEKOLMANI TEKRAR EDER Mİ?
Evet retina dekolmanı  tekrar edebilen bir hastalıktır. Çünkü ameliyattan sonra göz kendini korumak için tekrar zarlar üretmeye başlar. Membran adını verdiğimiz zarlar hasarlı retinayı çekerek  yeni yırtıklar oluşturur.  Bu durumda nüks retina dekolmanı tekrar oluşur . Nüks retina dekolmanlarına genellikle tekrar vitrektomi ameliyatı (retina cerrahisi) yapılır. Yeni oluşan zarlar temizlenir ve yeni delikler tekrar tedavi edilir.  Bu süreç bazen birkaç kez tekrar edebilir. Bazı hastalar bu durumdan dolayı yazık ki birkaç kez ameliyat olmak durumunda kalır.

RETİNA DEKOLMANININ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?.

Cerrahi tedavinin ilk hedefi ise yırtıktan geçen sıvıyı, yırtığı tıkamak yoluyla durdurmaktır. Pigment epiteli tarafından yapılan pompalama retinanın yatışmasını sağlar. Bu birçok yolla yapılabilir.
Yöntemler arasında;

 1. Pnömatik Retinopeksi (Gaz yardımı ile)
 2. Skleral Çökertme (Dıştan Çökertme Yöntemi) Cerrahisi
 3. Vitrektomi (Retina Cerrahisi)
  göz sağlığı

  Retina dekolmanı genellikle hızlı ilerleyen ve tedavi edilmediğinde ciddi görme kayıplarına yol açan bir göz rahatsızlığıdır. Gözünüzde uçuşan cisimler, yıldırım çakmaları, görmede azalma, görme alanı içinde herhangi bir perde görüyorsanız, vakit kaybetmeden bir göz hastalıkları uzmanına görünmelisiniz.Retina Dekolmanı uzmanı Prof. Dr. Ziya Kapran Web sitesi: https://ziyakapran.com/

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir