Davul Ve Zurna Oyun Havaları | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Davul Ve Zurna Oyun Havaları

Davul Ve Zurna Oyun Havaları

Davul ve zurna ikilisi her zaman birbirini tamamlayan iki kavramı ifade etmiş ve geçmişten günümüze kadar varlığını yitirmeden sürdürebilmeyi başarmıştır. Geçmişte atasözlerine( “Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az”) kadar girmiş olan davul zurna ikilisi insanların en neşeli zamanlarında ortaya çıkan bir çalgı türü olmuştur. Öğleki artık davulsuz zurnasız düğünler keyif vermemektedir. Birçok kişinin düğün öncesi ilk yaptığı çalışmalardan birisi davul zurna bulmak olmuştur. Küçük kasaba köy gibi yerlerde davul zurnacı bulmak ve kiralamak kolay iken başta İstanbul ve diğer büyük şehirler de bu türden faaliyetleri gerçekleştirebilmek zor bir durumdur. Kimsenin kimseyi tanımadığı şehirlerde bazen bir şeyler aramak sanıldığı kadar kolay olmamakta. Özellikle yöresel tarzda bir isteğiniz varsa bu iş samanlıkta iğne aramaktan farksızdır.

Düğünlerin, nişanların, kına gecelerinin ve sünnetlerin olmazsa olmazı davul zurna konusunda ulaşım bireysel olarak bu derece zor iken, yapılan çeşitli etkinlikler sonucu saydığımız türden aktivitelere ulaşım kolaylaşmıştır. Artık internet üzerinden yapacağınız aramalarla başta İstanbul ve diğer büyük şehirlerde bu türden etkinlikleri kendi organizasyonlarınızda gösterime sunabilirsiniz. Kısacası en büyük şehirlerimiz İstanbul davul zurna kiralama isteği bile artık ulaşılamaz bir hedef değil. Üstelik bu anlattığımız durum sayesinde yanlızca davul zurna kiralamış olmuyorsunuz alanında uzman kişileri yani sürekli bu işlerle uğrasan kişileri bulmuş oluyorsunuz.  

Bu denli geniş bir alana yayılmış olan anlattığımız çalgı türleri aynı zamanda imalat yönünden de bir sektörün oluşmasına sebep olmuştur. Artık Türkiye in birçok yerinde davul ve zurna üreten imalathaneler görmek mümkündür. Konuya bu açıdan yaklaşırsak birçok kişi için el emeğini ekmeğe dönüştüren ve insanların hizmetine sunulan bu iki kavramın nedenli önemli unsurlar olduğunu daha iyi kavrayabiliriz.

Aynı zamanda birçok filme konu olmuş olan ikili çalmadan yaşayamayanlarında dertlerine ortak olmuştur. Davul zurna, onlarla eğlenip onlarla dertlerini unutanların ortak paylaşımı, aynı zamanda vazgeçilemez tutkusudur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir