Dalağın Vücuttaki İşlevi Nedir? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Dalağın Vücuttaki İşlevi Nedir?

Dalağın Vücuttaki İşlevi Nedir?

 

 

Dalak; insan vücudunda, karnın üst tarafında ve midenin solunda yer alan, çoğunlukla mor renkte ve yaklaşık 4 santimetre uzunluğunda şekil olarak da yumruğa benzeyen bir organdır. Dalağın vücuttaki işlevleri 5 ana başlık altında sınıflandırılabilir.

 

 Kanda Bulunan Mikroorganizmaları Temizleme:

 

Kanda bulunan zararlı mikroorganizmalar, kan dolaşımı vasıtasıyla ulaştığı dalakta yok edilirler.

 

 Alyuvarlarla İlgili Görevleri:

 

Doğumdan itibaren kemik iliği tarafından yerine getirilen ve kana kırmızı rengini veren alyuvar üretme görevi, anne karnındaki cenin için dalak tarafından yerine getirilmektedir. Herhangi bir sebeple doğumdan sonra kemik iliği bu görevi yerine getiremezse, dalak devreye girerek bu görevi yerine getirmektedir. Ayrıca yaşlanan ya da işlevini yapamaz duruma gelen alyuvarların yok edilmesi ve bu alyuvarlarda bulunan demirin vücut için tekrar kullanılır hale getirilmesi görevi de dalağa aittir.

 

 Akyuvarlarla İlgili Görevleri:

 

Vücudun savunma sistemi için kilit öneme sahip olan akyuvarların bir kısmı da dalakta üretilir ve aynı alyuvarlarda olduğu gibi işlevsiz hale gelen akyuvarların yok edilmesi de yine dalakta gerçekleşmektedir.

 

 Kan Depolama:

 

Dalakta belli miktarda kan depolanır ve depolanan bu kan çok enerji gerektiren durumlarda dolaşıma dahil edilerek vücuda kan açısından gerekli takviye yapılmış olur.

 

 Antikor Üretimi:

 

Spesifik bir antikor olarak, vücut yeni bir tür iltihapla karşılaştığında ilk olarak üretilen, kanda ve lenf sıvısında bulunan IGM antikorunun üretimi de yine dalağın görevleri arasında yer almaktadır.

 

Sonuç olarak, dalağın sağlık açısından vücuttaki rolünün genelde destekleyici mahiyette olduğu söylenebilir. Buna bağlı olarak dalağın, aynı safra kesesi veya apandis gibi, insan için olmazsa olmaz organlar arasında olmadığı söylenebilecektir. Dalakla ilgili gelişen bazı olumsuz durumlarda dalak tamamen alınsa bile kişiler yaşamlarına devam edebilmektedir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

7 yorum

  1. vucuttaki her organın muhteşem bir görevi var böylesine uyum içinde bir sistem gerçekten çok şaşırtıcı…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir