!-- Start Alexa Certify Javascript --> Çocuklarda Geç Konuşma Rahatsızlığı... | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Çocuklarda Geç Konuşma Rahatsızlığı…

Çocuklarda Geç Konuşma Rahatsızlığı…

 

 

Birçok annenin sorun ettiği fakat doktorların sorun grubuna dahi almadığı geç konuşma ülkemizde her üç çocuktan birinde görülen bir rahatsızlıktır. Aile bireylerinin bu konuda endişeli davranması ilerde konuşamama kaygısındandır. Ailelerin yakın çevresindeki yaşıt çocuklarla kendi çocuğunu kıyaslaması bu tür sorunları da beraberinde getirir. Çocuğun neden konuşmadığına dair iyi bir gözlem yapması problemin kısa süre içerisinde çözülmesi adına önemlidir. Yaşıtlarına göre konuşma yetisi geç olduğunu düşünüyorsanız mutlaka uzman bir pedagog ile görüşmelisiniz. Çocuklarda geç konuşma birçok nedeni içinde barındırır. Bu problemin olduğunu düşündüğünüz anda hekim yardımı almanız yapacağınız en doğru davranıştır. Kendi içinizde bu sorunu çözmek yerine uzman hekimden destek almak kısa sürede sonuç almanız açısından önemlidir.

 

 Çocuklarda görülen geç konuşmanın belirtileri nelerdir?

 

Bir sorun olduğunu fark ettiğiniz andan itibaren sorunu öncelikle çocuğa yansıtmamalısınız. Çocuğunuz yaşıtlarına göre beden ve işaret dilini rahat kullanamıyorsa ya da kullanırken bir anormallik varsa endişe edebilirsiniz. Bunun dışında konuşmak yerine anormal sesler çıkarıyorsa ve bu sesleri neye göre çıkardığını iyi gözlemlemelisiniz. Korktuğunda, üzüldüğünde ya da sevindiğinde konuşmak yerine garip sesler çıkarması bu sorunun olacağına işarettir. Yaşıtlarıyla oynamak yerine sessiz bir köşede oturmak istiyorsa sebebini iyi tayin etmelisiniz. Girdiği her ortamda utangaç tavırlar sergiliyor ise dış dünyaya ilgisinin neden az olduğunu araştırmalısınız. Sizden istediklerini kızgın bir şekilde dile getirmeye çalışıyorsa uzman bir hekime mutlaka başvurmalısınız.

 

 Geç konuşma sorunu nasıl çözülür?

 

Uzman hekimden alacağınız direktifler son derece önemlidir. Uzman hekimin evinizde yapmasını istediği tüm davranışları atlamadan yapmalısınız. İlgi tamamen çocuğun üzerine kurulmalıdır. Çocuğunuzun anlayabilmesi için az ve anlaşılabilir. Kelimeler kullanılmalıdır. Tamamen ikna ve motive edici davranışları sergilemelisiniz. Konuşması için asla baskı yapmayıp bunu hissettirmemelisiniz. Zeka gelişimini geliştirecek oyunlar oynamalısınız. Özellikle 0-3 yaş arasında kesinlikle televizyon izletmemelisiniz. Akranları ile oyun oynamasına dair beden dilinizi kullanmalısınız.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

4 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir