Çocuk Obezitesinde Alınacak Önlemler | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Çocuk Obezitesinde Alınacak Önlemler

Çocuk Obezitesinde Alınacak Önlemler

 

 

Obezite Nedir?

 

Obezite halk arasında şişmanlık olarak bilinen, günümüzde ise önemli bir sağlık sorunudur. Dünya Sağlık Örgütü tarafından diğer bir tanımı ise ” insan sağlığını bozacak şekilde yanlış beslenme sonucu vücutta anormal ve aşırı miktarda yağ birikmesi” denilmektedir.

 

 Çoçukluk Döneminde Obezite

 

Çocukluk döneminde sağlıklı beslenme, çocuğun erişkin yaşında sağlıklı vücut yapısına erişebilmesi için gereklidir. Yaşamın başladığı ilk andan 2 yaşa kadar olan süreçte çocuğun gelişiminde beslenme önemlidir. Bu süreç içerisinde çocuk öncelikle anne sütü almalı veya anne sütü yetmediğinde destekleyici gıdalar ile beslenmelidir. Süt çocukluğu döneminde obezite ile karşılaşan çocuk ilerleyen yaşında da obez olarak yaşamına devam etmektedir Kızlar erkek çocuklarına göre 2 kat daha riske sahiptirler. Çocukların bu dönemde beslenme alışkanlıkları düzenli yapılmadığı takdirde obezite ile mücadelesi başlamaktadır.

 

 Çocuk Obezitesinde Alınacak Önlemler Neler Olmalıdır?

 

Öncelikle bir uzman pediatrist ile diyetisyenden yardım alınmalıdır. Obez olan bir çocuk psikolojik ve çevresel açıdan etkilenecek olduğu için bir psikolojik yardımda alması gereklidir. Ayrıca obezitenin nedeni veya sonucunu tetikleyici hastalıkların olup olmadığı kontrol edilmelidir. Obez çocukların sağlık beslenmesi ve hareket etmeye teşvik edilmesi gereklidir. Tv veya bilgisayar başında yemek yeme alışkanlığı bıraktırılmalıdır.

 

Günlük hedef konularak bol su içilmeye teşvik edilmelidir. Yemekle ödüllendirmeler bıraktırılmalı, atıştırmalar azaltılmaya çalışılmalıdır. Ara öğünlerde meyve veya ölçülü kuruyemişler yenmelidir. Zorla yemek yedirilmeye çalışılmamalıdır. En önemlisi de günlük spor ve hareket aktiviteleri yapılmalıdır.

 

Ebeveyinler kilolu çocuk sağlıklı çocuktur mantığında bulunmamalıdır. Yanlış beslenme uygulama eğiliminden kaçınmalıdır. Bu mantıkta olmak sadece çocuğa mücadele etmek zorunda olduğu bir sağlık sorununu ortaya çıkarmaktadır. Toplum sağlığı açısından giderek artan ve çocuklarımızı tehtit eden obezite için toplum eğitimleri yapılmalıdır. Bu konuda aileler bilinçlendirilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Evde Ek is, Borsa Öğrenme, Kepek nasil gider, emes hastalığı nedir, ,One Hit Wonder,Elektronik Sigara ,Besin ve Diyet, İstanbul Anadolu Yakası ilaçlama