Çocuk Gelişiminde Bilinmesi Gerekenler | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Çocuk Gelişiminde Bilinmesi Gerekenler

Çocuk Gelişiminde Bilinmesi Gerekenler

 

 

Proje Değil, Çocuk!

 

Çocuk gelişimi hata yapmaya oldukça müsait bir konu. Elbette her ebeveyn çocuğu için en iyisini ister. Lakin işler pratiğe gelince mükemmeli yakalamak her zaman mümkün olmuyor tabi. Bu noktada en temel seviyede kesinlikle olumlu veya kesinlikle olumsuz sonuç yaratacak davranışlar şunlardır demek pek mümkün değil ama birçok gelişim psikoloğunun uzlaştığı noktalar da yok değil. Bu noktalar çocuğun ileride nasıl bir insan olacağından tutun da, nasıl bir hayat süreceğine kadar pek çok alanı etkiliyor.

 

Her çocuğun gelişimi boyunca yaşayacağı belirli evreler var ve her evreye özgü ebeveynlerin de sıklıkla tekrarladığı hatalar. Aslına bakarsanız ebeveyn olmak daha çok deneme yanılma yoluyla doğru yolu bulmak üzerine ilerliyor. Hatalar da sizin ebeveynlerinizin yaptıklarından başlayarak birikimli olarak sizin çocuğunuza doğru ‘’ben bu hataları yapmayacağım’’ akımı şeklinde ilerliyor ve yeni hataların eklenmesi ile devam ediyor. Peki, uzmanlar neler öneriyor ve hangi noktalarda birleşiyorlar?

 

 Evreleri Öğrenin, Hazırlıksız Yakalanmayın

 

Freud’a göre çocuk gelişimi 5 temel dönemden oluşuyor: Oral, anal, fallik, latant ve genital. Freud ergenlikle birlikte gelişimin tamamlandığını savunuyor. Freud çocuk için en kritik dönemlerden biri olarak anal dönemi (1,5-3 yaş) gösteriyor çünkü bu dönemde çocuk tuvalet eğitimini alıyor ve bir çocuk için vücudu üzerinde kontrol sahibi olduğunu ilk fark ettiği dönem oral döneme denk geliyor. Bu dönem içerisinde ebeveynin çok katı olması çocuğun çocuk tarafında iki tepkiye yol açabilir.

 

İlk tepkisi çocuğun uygunsuz zamanlarda tuvaletini yapması ve bunu öteki davranışlarına da genelleyerek hazzı erteleme yetisine sahip olmayan, dağınık ve dürtüsel bir kişiliğe sahip olur. İkinci ortaya çıkabilecek tavır ise çocuğun aşırı tutucu bir kişiliğe bürünmesi olacaktır. Önce tuvaletini yapmak konusunda inat eden çocuk sonrasında bu tavrını genelleyerek aşırı inatçı, aşırı titiz ve obsesif bir kişiliğe sahip olabilir. Çocuğa sık sık tuvaleti olup olmadığını sormak ve hatta gece birkaç kez uyandırarak tuvalete götürmek tuvalet alışkanlığı edinmesi için iyi bir yöntem olabilir.

 

 Bırakın Sorumluluk Alsın, Bırakın Karar Versin

 

Evet, her ebeveyn çocuğu en iyi şekilde yaşasın ister fakat bu durum bazen çok aşırıya kaçıp, çocuğun alabileceği en basit kararları ve sorumlulukları dahi almasına engel olabilecek boyutlara ulaşıyor. Bir anda ebeveyn çocuğun hayatını kendi hayatı gibi yaşamaya başlıyor. Örneğin, çocuğun dağıttığı oyuncaklarını toplaması pek çok evde kaosa neden olabilecek kadar büyük bir sorun olabiliyor çünkü ebeveyn daha önce bunun çocuğun sorumluluğu olduğunu hiç belirtmemiş oluyor ve yaşı biraz büyüyen çocuk bir anda ailesinin almasını istediği, aşina olmadığı sorumluluklarla yüzleşiyor.

 

Sorumluluklar ve karar vermede tanınan özgürlük alanı yaşla orantılı olarak artmalı ve çocuk hepsiyle kademeli yüzleştirilmeli. Aşırı tanınan özgür alan da çocuğun bocalamasına ve otokontrol edinememesine neden olabilir.

 

Ergenlik Bir Doğa Afet Değil

 

Pek çok ebeveynin en çok zorlandığı dönem olan ergenlik çağı aslında bir facia değil. Tüm ebeveynlerin de vakti zamanında yaşadığı ve ailesine de zor anlar yaşattığı bir dönem aslında. Ergenlik çağında, kişi pek çok hormonal değişikliği birlikte yaşıyor. Bunlara bir de kimlik arayışı ekleniyor ve giderek zor bir hal alıyor. Duyguların ortaya çıkmasını sağlayan amigdala olgunlaşmasını tamamlamışken, beynin mantıklı karar vermesini sağlayan kısımlar henüz büyümesini tamamlayamamış oluyor.

 

Haliyle ortaya duygu regülasyonu yapamayan ve hormonlarının egemenliğinde karar veren bir birey çıkıyor. Kimlik arayışına destek olmak ama aynı zamanda da dışarıdan destek ile orada olduğunuzu hatırlatmak işe yarayacaktır. Ebeveyn olarak siz ne derseniz tersini söyleyeceği için çevrenizde rol model olabilecek bir abi-abla bulundurmak da oldukça etkili olacaktır.

 

Ama ne olursa olsun, çocuğunuzun en büyük ihtiyacının sevgi olduğunu fark ederek ve bu sevgiyi kayıtsız, şartsız ona sunarak ilerlerseniz, sevmeyi ve sevilmeyi öğrenmiş bir çocuğunuz olacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir