Cilt kanseri nedir? Nasıl Oluşur?

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Cilt kanseri nedir? Nasıl Oluşur?

Cilt kanseri nedir? Nasıl Oluşur?

Deride görülen yaygın ve lokal olarak tahribe neden olan kanser türüne Deri kanseri yani Cilt kanseri denir. Cilt kanseri diğer kanser türlerine göre vücudun diğer bölgelerine yayılma potansiyeli çok yüksek olan bir ve hayati tehdit eden bir hastalıktır.  Deri hücreleri kaynaklı 3 ana cilt kanser türü vardır. Bunlar;

  1. Bazal hücreli karsinom (en yaygın görülen türdür)
  2. Skuamöz hücreli karşinom
  3. Melanoma pigment üreten hücreler. Bu tür önceki iki türden daha tehlikeli görünsede diğerlerine oranla daha az görünür.

Cilt kanseri için görülen  risk faktörleri nelerdir?

Bir deri kanserinde en sık rastlanan risk faktörleri şunlardır.

cilt kanseri türleri
Cilt kanseri için görülen  risk faktörleri

Güneşten yada ultraviyole ışık kaynaklarından ışıklara maruz kalmak. Özellikle açık tenli, mavi yada ela gözlü , sarışın kişiler diğer bireylere göre daha savunmasızdır. Bu problem yüksek yerlerde yada güneş ışına maruz kalma ihtimalinin daha yüksek olduğu bölgelerde daha çok görülür.

X ışınları yani iyonlaştırılmış radyasyonlar gibi kanser oluşturma eğilimi olan ışınlara maruz kalma.

Geçmiş yaşantısında cilt kanseri geçirmiş olan kişilerin, hastalığı takiben iki yıl içerisinde tekrar kansere yakalanma olasılığı %20lerdedir. Bu durum yaşlı hastalarda daha yüksek risk taşımaktadır.

Cilt kanseri kalıtsal midir?

cilt kanseri kalıtsalmıdır
Cilt kanseri kalıtsal midir?

Cilt kanseri çoğunlukla ultraviyole ışık sonucu oluştuğundan dolayı bu kanser türü çoğunlukla kalıtsal olarak kabul edilmemektedir. Ancak bu kanser türünün zayıf pigmente sahip kişiler arasında daha sık görülmesi ve derinin renginin kalıtsal olmasından dolayı genetiğin önemli bir etken olduğu düşünülmektedir. Bazı vakalarda deri kanseri ile oluşan nadir genetiğe dayalı sendromlar bulunmaktadır.

Cilt kanserine neden olur?

Bazal hücreli kanser türünün cildin en üst katmanında bulunan bazaloid hücrelerdeki Dna ların mutasyonu sonucu oluştuğu anlaşılmıştır. Erken kanserlerin çoğunluğu bağışıklık kazandığında tümörler haline gelmeye başlamışlardır.

cilt kanseri nedir
Cilt kanseri çeşitleri nelerdir?

Skuamöz hücreli kanser türünde tümörler, epidermisin altında bulunan üst katmandaki normal olan skuamoz hücrelerinde oluşurlar. Tıpkı Bazal hücre kanser türünde olduğu gibi Skuamöz hücreli kanser türünde de doğal mutasyonel tamir mekanizmaları bu hücrelerin aşırı büyümesini engeller.

 

Cilt kanseri çeşitleri nelerdir?

Yukarıda özet olarak anlattığımız gibi   Cilt kanserlerinde görülen birkaç farklı tip bulunmaktadır. Bunlar

  • Bazal hücre karsinoması : İnsanlarda en çok görülen türdür. Binlerce kişi ülkemizde her yıl yeni bazal hücre karsinomasına yakalanmakta ve bu hastalıkla ilgili müracaatlar da bulunmaktadır. Bazal hücre karsinomasının birkaç türü vardır. Yüzeysel tip en az endişelenilen türüdür. Nodüler tip en yaygın olanı, morpheaform ise en zor tedavi edilebilen türüdür.
  • Skuamoz hücreli karsinom tüm cilt kanseri türlerinin yaklaşık %20 sini oluşturur. Ancak bu tür bağışıklığı baskılanmış kişilerde daha sıkça görülür.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. kanser turleri icerisinde bence en kotulerinden bir tanesi. insan cildini etkiliyor. digerleri in de kendine gore kotu durumlari var elbet. aslinds her kanser kotu ama ne bilim bu bana dsha antipatik geliyor. allah kimseye vermesin cilt kanserini ve tum diger kanserleri

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir