Cilt Lekeleri Bazı Hastalıkların Habercisi | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Cilt Lekeleri Bazı Hastalıkların Habercisi

Cilt Lekeleri Bazı Hastalıkların Habercisi

 

 

Vücutta oluşan cilt lekelerinin hafife alınmaması gerekiyor. Cilt lekeleri normal bir durumdan çıkmış olabileceği gibi herhangi bir hastalığın belirtisi olabilir.

 

           Cilt lekelerinin nedenleri özellikle karaciğer, tiroit bezi ve böbrek üstü hastalıklarının habercisi olabilir. Bu bölgelerde oluşan herhangi bir hastalık kan değerlerini etkilediği için ciltte leke artışı sağlayabiliyor. Ayrıca vitiligo ve mantar gibi cilt hastalıkları ciltte leke olmasını sağlayabiliyor. Renklere göre cilt lekesi hastalık belirtisi neler olduğuna bakalım.

 

 Beyaz

 

Vitiligo ve vücut mantarının habercisi olabilen bu beyaz renk, mercimek tanesi kadar olup nadir olarak birleşip daha büyük olup göğüs, karın, sırt ve kol kısmında çıkabiliyor. Kaşıntısız ve görüntü bozukluğu olmadığı için kişiyi rahatsız etmez.

 

Sarı    Ciltte sarı lekeler olduğunda akla ilk sarılık gelmektedir. Sarılık ise pek çok sebepten safra kesesinde ki safra kanalının tıkanması ya da mikrop kapması gibi durumlar ile karaciğerin zarar görmesidir. Kanda ki bilirubin artışı nedeni ile kan sarı renk aldığı için cilt sararıyor. Sarı lekelere kaşıntı ve kaşıma ile oluşan kabuklu yaralar olabiliyor.

 

 Kırmızı veya pembe

 

Ciltte oluşan kızarıklık veya pembelik bulunduğu yerde 1 gün sonra kaybolup tekrar çıkıyor ve kaşıntı, kabarıklık yapıyorsa halk dilinde “kurdeşen” diye isimlendirilen ürtiker hastalığı olabiliyor. Lekeler deride bulunan damarların çevre dokuya geçici plazma sızdırmasından oluşuyor.

 

 Mavi veya mor

 

Bedenin uç kısımlarının(dil, burnun uç tarafı, dudak ve parmak uçları) morarması KOAH ve kalp-damar hastalıklarının habercisi olabilir. Fakat travma sonrası vücutta morarmalarda olabilir. Ayrıca vitamin eksikliği özellikle C ve K vitamin eksikliklerinden kaynaklı deride oluşacak mikro kanamalar mor ve mavi renk olmasına sebep olabilir.

 

 Kahverengi

 

Cilt kuruluğu, kaşıntı ve pullanma birde toprak rengi gibi bir renk alması böbrek yetmezliği habercisi olabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Evde Ek is, Kepek nasil gider, emes hastalığı nedir, ,Salt Likit,