Cilt Kırışıklıkları Ve Nedenleri | Saglik Sokagi

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Cilt Kırışıklıkları Ve Nedenleri

Cilt Kırışıklıkları Ve Nedenleri

Gençlik yıllarında bakmaya kıyamadığımız cildimiz yaş ilerlemesiyle birlikte zaman içerisinde yıpranır. Her ne kadar yaşımız ilerlese de bizler aynaya baktığımızda sürekli olarak göz alıcı pırıl pırıl bir cilt görmek isteriz. Ancak böyle zamanlarda dudakların sağ ve sol kısımlarında, Kaşların arasında ya da alın bölgesinde oluşmuş kırışıklıkları görmek hepimizin canini sıkar. Ciltte meydana gelen bu kırışıklıkların Birden fazla sebebi bulunmaktadır. Bu sebepler arasında yukarıda belirtiğimiz gibi yas ilerlemesi, aşırı güneş ışığına maruz kalma ya da beslenmedeki eksiklikler neden olarak gösterilebilir. Saydığımız tüm bu faktörler ciltte kırışıklık oluşturan başlıca sebeplerdir.
Yaşin ilerlemesi sonucu oluşan kırışıklıkların önüne geçmenin her ne kadar tam yolu olmasa da evde uygulanacak kırışıklık için maske yöntemi ile, oluşan kırışıklıkların derinlemesine ilerlemesi önlenebilir. Ayrıca ilerde oluşacak kırışıklıklar yavaşlatılabilir.
Tüm bunların yanında kırışıklıkların oluşma nedenini bilmek sizlere bir bilinç aşılayacak bu sayede mücadele daha kolay olacaktır. Unutmamak gerekir ki bir problemle başa çıkabilmenin ilk adimi sorunun ne olduğuna dair bir teşhis koymaktır. Teşhis sonrası kararlılıkla uygulama yöntemi problemin çözümüne yardımcı olacaktır.

İlerleyen Yaş

Bir kırışıklığın en temel sebebi doğal olarak gerçeklesen yaslanma dönemidir. Yaşin ilerlemesiyle birlikte her insan doğası gereği bir takım kırışıklıklara sahip olacaktır. Yılların yavaş yavaş ilerlemesiyle birlikte vücutta hücreler yavaş bir şekilde yenilenme dönemi içerisine girerler. Yenileme dönemi içerisindeki bu yavaşlama zamanla kırışıklıklara neden olacaktır. Sunu belirtmek isteriz ki bu durumun önüne geçmek maalesef imkânsızdır.

Güneş Işığının etkisi

Cilt üzerinde erken yaslanma yapan etkenlerden birisi ultraviyole ışığıdır. Güneşten gelen bu ışınlar vücutta melanin salgısını arttırır. Böylece karışıklıklarla ciltte leke oluşumu hızlanır. Melanin salınımı güneş ışığının cilt üzerinde etkisinin artmasıyla beraber vücut tarafından salgılanan bir savunma mekanizmasıdır. Güneşten gelen ışınların zamanla artması sonucu vücut savunma olarak melanin salınımını arttıracak, artan melanin güneş lekeleri basta olmak üzere kırışıklık gibi bir çok soruna sebep olacaktır.

Sert İklim Koşullarının etkisi

Tartışmaya acık olmayan konulardan bir tanesi de hava ve iklimin cilt üzerinde oluşturabileceği olumsuz etkidir. Sert geçen bir iklim sonucunda bölgede yaşayan insanların ciltlerinde bir takım sorunlar ortaya çıkar. Bu bölgede yaşayan kişilerde çoğunlukla erken yaşlarda kırışıklıklar görülür.

Stres faktörü

İçerisinde bulunduğumuz zaman içerisinde yaşamakta olduğumuz yaşam koşulları her bireyi ister istemez bir takım stres koşullarıyla karşılaştırabilmektedir. İnsan yaşamı üzerinde olumsuz sonuçlara neden olabilen stres kişinin sıkıntılı bir hayat sürmesine neden olur. Bu stres faktörü cilt üzerinde de olumsuz bir etkiye sebep olmaktadır. Yapılan araştırmalar hayatının belli bölümlerinde stres olan kişilerin ciltleri üzerinde daha fazla kırışıklık olduğunu göstermiştir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

10 yorum

 1. Ben Eskişehir’de yaşıyorum kışın çok soğuk oluyor ve ayazı çok kötü. Dediğiniz gibi erken yaşlarda kırışıklıklar olabilir.

 2. Cilt kırışıkları ile ilgili gerçekten güzel bilgiler paylaşmışsınız bazı bilgileriniz sayesinde daha dikkatli olacağım.

 3. Bakimli olmanin ilk ayagi kusursuz bir ciltten gecer. Cilt saglina onem veren biri olarak paylastiginiz bilgileri cok yararli buldum. Tesekkurler.

 4. Artik yaslanmadan kirisiklik sahibi oluyoruz. Asiri sicaga veya soguga maruz kalmak cildi cok yipratiyor . Tabi tibbi acidan da bircok cilt hastaligi mevcut. Dikkat etmek gerek.

 5. bence hiç zorlamayın ve paranızı boşa harcamayın sonuçta ne edersek edelim elinde sonunda cildimiz kırışacak yaşlanmaya engel olamazsınız.

 6. Ayrıca kötü alışkanlıklarda cildin kırışmasına büyük neden oluyor. Maalesef stres de bizim vazgeçilmezlerimiz arasında yerini bir şekilde alıyor.

 7. Kırışıklığı azaltan maskeler var tabii bunları evde doğal bir şekilde hazırlamak bana göre daha iyi geliyor.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir