Çikolata Kisti Nedir? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Çikolata Kisti Nedir?

Çikolata Kisti Nedir?

Çikolata kisti kadınları ilgilendirmekte olan bir rahatsızlık olup, asıl adı endometriozistir. Bu hastalık, günümüzde birçok kadının yaşamakta olduğu, oldukça sinsi ve genel olarak başka rahatsızlıklar ile karıştırıldığı için tedavilere geç başlanılan bir rahatsızlıktır. Tabi vücudunuzu dinleyip en ufak rahatsızlıklarınızda hemen bir doktora görünürseniz daha erken teşhisler sonucunda tedavilere de erkenden başlayabilirsiniz. Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken teşhis oldukça önemlidir.

 

Çikolata kisti hastalığı ortaya çıktığı zaman birçok şekilde kendini belli eder. Bu belirtiler bazen hastanın yaşam kalitesini düşürebilecek şekilde olabilir. Belirtilere örnek vermek gerekirse ilk olarak sırt ve bel ağrılarını sayabiliriz. Bunun yanında kasıklarda ve karında da ağrılar görülebilir. Ayrıca yorgunluk ve halsizlik gibi belirtileri de vardır. Eğer çikolata kisti rahatsızlığından muzdaripseniz tuvalete çıkma ile ilgili sorunlarınız da olabilir. Tuvalete çıktığınızda ağrı hissedersiniz ve sonrasında da tuvalete çıkmak istemezsiniz. Tüm bunların yanı sıra karnınızda gaz ve şişkinlik de hissedebilirsiniz. Ayrıca regl sancılarınızın normalden fazla şiddette olması da vücudunuzda bu hastalığın olduğunun habercisi olabilir. Bu kadar çok sorunu bir arada getirmekte olan bu hastalık, aynı zamanda depresyon ve bunalım gibi psikolojik sorunları da beraberinde getirmektedir.

 

Eğer yukarıda saymış olduğumuz belirtileri kendinizde görüyorsanız hiç vakit kaybetmeden bir doktora görünmenizde fayda vardır. Erken teşhis ile bu hastalığı daha kolay bir şekilde atlatabilme şansınız vardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir