Boyun Fıtığı

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Boyun Fıtıgı

Boyun Fıtıgı

Boynumuzun bağlı olduğu omurlar gün içerisinde fazlaca harekete mağruz kaldığından bu bölgelerde stres oluşmaktadır.Bu durumda boyun fıtığı riski oluşmaktadır. Peki nasıl oluşmaktadır bu hastalık? Boynumuzun iç kısmında bulunan omur dediğimiz yapıların içerisindeki kıkırdak dokunun omurilik kanalına doğru kayarak yer değiştirmesi sonucu oluşmaktadır. Çok hassas bir yapı olan omurilikte oluşan milimetrik kaymalar bile insan vücudunda dayanılmaz acılara sebep olabilmektedir.Bu bölgede meydana gelen sinirsel sorunlar sonucunda felç olma riski oldukça yüksektir. Bunun sebebi ise omurilik dediğimiz yapının sinir sisteminin merkezi olmasıdır.

Boyun Fıtığı Nasıl Anlaşılır ve Belirtileri Nelerdir?

boyun fıtıgı
Çok hassas bir yapı olan omurilikte oluşan milimetrik kaymalar bile insan vücudunda dayanılmaz acılara sebep olabilmektedir

 

Boynumuzda bulunan kıkırdak giderek bombeli bir yapıya dönüşür ve bunun sonucunda ağrılar yapmaya başlar. Burada yaptığı büyük baskı neticesinde korkunç ağrılara sebep olur ve bu ağrıların sonucunda da hareketsizlik başlangıcı yaşanır. Artık boynunuzu oynatamayacak duruma gelirsiniz. Diğer belirtileri baş dönmesi , kulak çınlaması ve ayakta dururken yaşanan dengesizlikler, kollar ve ellerde yaşana güç kaybı ve boynun kilitlenmesidir. Bu durumlarda kişinin yaşam kalitesi oldukça düşer ve dayanılmaz bir hal alır. Bir çok kişi fıtık başlangıcını hissettiği halde doktora gitmeyi geciktirmektedir ki bu da hastalığı kronik bir hale getirmektedir.

Boyun Fıtığı Başlangıcı Nasıl Olmaktadır?

Boyun fıtığı genel olarak kazalar ve yaralanmalar sonucunda oluşmaktadır. Kazalar sonucunda uzun müddet geri gelmeyen veya ara ara kendini gösteren ağrılar veya kol uyuşmaları fıtığın belirtilerindendir. Genelde bu artan ağrılar boyun tutulmasına veya soğuk algınlığına dayandırılır ama eğer boyun fıtığı var ise bu genellikle kaza sonucunda şüphelenilmesi gereken bir durumdur ve ağrılar hafife alınmamalıdır. Bazı durumlarda fıtık baş ağrılarına sebep olur ve baş ağrısı olduğu için bu boyndaki fıtığa yorulmaz. Çocukluk yıllarında yaşanan bazı kazalar küçük fıtıklara sebep olabilmekte ve yıllar sonra kendini gösterebilmekte veya uzun süre küçük problemler şeklinde varlığını hissettirmektedir.

 Boyun Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir

Öncelikle belirtmemiz gerekir ki boyun fıtığının tedavi edildiği yer Nöroloji servisidir. Çünkü nöroloji omurilik ve beyin ile ilgilenen tıbbi birimdir. Boyun fıtıklarının ilk belirtileri boyun ağrıları ve tutulmaları olduğundan bu belirtileri küçümsememek ve hemen bir doktora görünmek gereklidir Hastalığın kesin tanısı MR sonucunda konabilmektedir. MR kullanılamayacağı durumlarda bilgisayarlı tomografı kullanılır ancak bu seçenek kısıtlılık yaratmaktadır ve kesinliği azdır. Boyun fıtığı hastalarının %95-98’lik büyük bir kısmı ameliyatsız tedavi edilebilmektedir. Ameliyet seçeneği sadece fizik tedavi ve ilaç tedavisine cevap vermeyen hastalar için söz konusudur ve başvurulması gereken son seçenektir. Yapılan öncelikli çalışmalardan biri boyun kaslarının güçlendirilmesi için yapılan egzersizlerdir. Omurga esnek bir yapıdadır ve kişinin omurgasının yeniden esnekliğini kazanması için postür eğitimi verilmesi gereklidir. Postür eğitimi kısaca vücudun nasıl kullanılması ve nasıl dik durmasının sağlanmasının anlatan bir eğitimdir. Vücuttaki eklemlerin ve kasların nasıl birleştiğini ve nasıl düzgün işleyebileceğini anlatır. Bununla beraber fizik tedavi uygulanması gereklidir. Manuel tedavi dediğimiz masajı andıran ama aslında masaj olmayan  tedavi sonucunda 4-8 seans sonucunda rahatlama hissedilebilir. Toplumumuzda bilinen bazı tedavi yöntemleri vardır ve bunlar galat-ı meşhur yöntemlerdir. Boyun kıtlatma yöntemi geçici rahatlama sağlasa da aslında çok tehlikeli bir yöntemdir ve uygulanmaması gerekir. Yapılabilecek en doğru tedavi çekilen MR sonucunda bölgenin tespiti ve fizik tedaviye başlanmasıdır. Sağlıklı , mutlu ve bilinçli günler dileriz. . .

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

5 yorum

  1. İnsana çok acı çektirebilecek türden bir hastalık bu sebeple fıtık olmamak için dikkat gerekir. Özen gerekir.

  2. Boyun fıtığını güzel açıklamışsınız sanırım bir ara bendede oluşmaya başlıyordu duruş bozuklugu bu konuda çok önemli

  3. son zamanlarda belim çok ağrır oldu kıpırdarken sancılı ağrı giriyor sizce bel fıtığı olma ihtimali var mıdır? bel fıtığının belirtileri tam olarak nedir.?

  4. Boyun fıtığı çok tehlikeli bir rahatsızlıktır duruş ve bunun gbi şyler bile çok etkiliyor çok dikkatli olmak lazım

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir