Boyun Fıtığı Belirtileri ve Tedavi yolları

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Boyun Fıtığı Nedir?

Boyun Fıtığı Nedir?

 Boyun Fıtığı Nedir Ve belirtileri Nelerdir?

Beyin ve sinir cerrahisi sevisinde sıkça karşılaşılan durumlardan birisidir boyun fıtığı rahatsızlığı. İnsan boynunda 7 adet omur ve omurlar arasında da disk denilen yapılar bulunmaktadır. Her kiouru birbirine bağlayan 2 adet küçük eklem yapısı bulunur. Omurlar arasındaki disk yapısında anulus fibrosus denilen bir dış katman ve nucleus pulposus olarak adlandırılan bir iç katman bulunur. Bu yapıların görevi omurlara yüklenen yükü eşit olarak yaymaktır. Aynı zamanda boyundaki hareketten de bu bölüm sorumludur.

boyun ağrısı
Boyun Fıtığı kollarda ve omuzlarda ağrılara neden olabilir.

Günlük yaşam içerisinde bir çok kişi boyun ağrılarıyla yüz yüze gelmektedir. Bilgisayarın son yıllarda daha çok insan hayatına girmesiyle birlikte bu ağrı daha çok kendini göstermeye başlamıştır. önceli yazılarımızda boyun ağrısına neden olabilen boyun düzleşmesi konusu hakkında bilgi vermiştik. Bu yazımıza boyun düzleşmesi kelimesi tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ağrılar yukarıda anlattığımız omurların yanlış duruş yada yanlış kullanımı sonucunda oluşan travma sonucunda oluşabilmektedir. Özellikle birtakım meslek gruplarında boyun ağrısı yatkınlığı daha fazla görülebilmektedir. Şoförler, öğretmenler, bilgisayarla iş gereği etkileşimde bulunmak zorunda olanlar bu meslek grupları arasında sayılabilir. Zaman ilerledikçe ve bireyin yaşı arttıkça kireçlenme olarak bilinen ve boyunda dejeneratif bir oluşuma sebep olan durum ortaya çıkar. Kişi yaşlanınca diskler arasındaki su miktarında azalmalar olur. Bu durumda disk görevini yapamaz hale gelir. İlerleyen zamanlarda diskin yapısı bozulur ve yırtılmalar gözlenir. Yırtılmalar giderilmez ve daha da ilerlerse diskin içindeki yapı yırtıktan taşarak dışarı çıkar. Omuriliğe ve kollara giden sinirlere bası uygular. İşte oluşan bu durum tıp dilinde servikal disk hernisi halk arasında ise boyun fıtığı dır. Kola giden sinirin diskten taşan yapıca bası altında kalması kişide muz ve kollarda ağrıya, uuşmalara ,karıncalanmalara sebep olur.

Boyun Fıtığında Teşhis Nasıl konulur?

Teşhis hastanın şikayeleri ve öyküsü doğrultusunda doktor tarafından yapılır. Bu tür rahatsızlığı olanların yapmaması gereken en büyük hataların başında ağrılarını gidermek için doktor yerine bilgisiz kişilere başvurması ve kulaktan dolma tedavi yöntemlerini denemesidir. Dikkat edilmesi gereken kendinde rahatsızlık görenlerin doktor dışında kimsenin tavsiyelerine uymaması gerektiğidir. Doktor hastanın şikayetleri doğrultusunda hastalık seçeneklerini değerlendirir. Sonrasında manyetik rezonans olarak bilinen mr cihazının yardımıyla kişinin iç yapısını incelemek olacaktır. Bazı durumlarda kireçlenmeyi daha iyi anlayabilmek için tomogrofi de tercih edilebilir.

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir ve Tedavi Seçenekleri

Boyunda bulunan bir diskin iç çekirdeğinde fıtıklaşma olduğunda yada diskin dışına taşma olduğunda komşu sinir kökü üzerinde bası oluşabilir. Böyle bir durumda boyun fıtığı tespit edilir. Bu fıtık  genel olarak 30 ile 50 yaş aralığındaki kişilerde görülür. Bir boyun fıtığı travma geçirme sonucunda oluşan boyun yaralanmasından kaynaklanabileceği gibi genel olarak bakılırsa belirtiler kendiliğinden başlamaktadır. Fıtık ağrısından kaynaklanan kol ağrısının sebebi, disk metaryeli dışına taşan parçanın siniri sıkması, basılaması ve sıkıştırmasıdır. Bu durumda acı sinir yolu boyunca yayılarak kolu etkiler. Kol ağrısı ile başlayan belirtilerle birlikte halsizlik, kolun altına ve parmak uçlarına varan kolda karıncalanma görülebilir. Kaslarda zayıflık gözlenir.

Boyun Fıtığı Belirtileri

boyun fıtığı oluşumu
Diskten taşan disk iç yapısının sinirlere bası yapması ve şıkıştırması

Boyun fıtığı başlamasıyla birlikte kişinin kolunda, elinde , parmaklarında ve omuz bölümün

 

de çeşitli belirtiler görülür. Bu belirtiler boyun fıtığı belirtileri olarak görülebilir.

Servikal omurga bölümü omurganın etrafında ve omurgada 7 kemik yapısı üzerinde bulunur. Boyun fıtığı nın oluşmasıyla etkilenen sinir bu seviyede omurgadan çıkan sinirdir. C5-C6 seviyesi üzerinde etkilenen sinir kökü C6 dır. Başka örneklerle ifade edelim.

  • C4-C5 (C5 sinir kökü) : Bu bölümde oluşacak bir fıtık, klun üst kısmında bulunan deltoid bölümünde omuz ağrısına ve omuzda zayıflığa neden olabilmektedir. Bu fıtık türü genel olarak karıncalanmaya neden olmaz.
  • C5-C6(C6 sinir kökü) : bu kısımdaki fıtıklaşma kolun üst bölümündeki kaslarda ve bilek ekstansör kaslarında zayıflamaya neden olur. Uyuşukluk ve karıncalanmanın yanında ağrı görülür ve bu belirtiler elin başparmağına doğru yayılabilir. Boyun fıtığının en sık görüldüğü bölüm burasıdır.
  • C6-C7(C7 sinir Kökü) bu kısımdaki fıtık, üst kolun arka tarafındaki kaslarve ön kola uzanan kaslar ile parmak ekstansör kaslarda zayıflıklara nedne olur. Uyuşukluk ve karıncalanma görülür. Ayrıca uyuşma ve karıncalanmanın yanında ağrıda oluşur ve belirtiler elin orta parmağının içine yayılabilir.
  • C7-T1 (C8 sinir kökü) bu kısım boyunun alt kısmı, servikal omurganın torasik yada üst, sırt ile buluştuğu kısımdır. Uyuşukluk karıncalanma ve ağrı görülür, belirtiler elin en küçük parmağına doğru yayılabilir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Boyun fitigi cok siddetli agrilara neden olarak zaman zaman kollarinizi kullanmaniza bile engel olabiliyor. Annem cerrahi yontemle hastaligindan kurtuldu ama yine de dikkatli olmak gerekli. Boyun fitigini anlatan guzel bir paylasim olmus.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Evde Ek is, Borsa Öğrenme, Kepek nasil gider, emes hastalığı nedir, ,One Hit Wonder,Elektronik Sigara ,Besin ve Diyet, İstanbul Anadolu Yakası ilaçlama