Boyun Düzleşmesi Nedir?

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Boyun Düzleşmesi

Boyun Düzleşmesi

İçinde yaşadığımız toplumda iş hayatı oldukça acımasız ve yorucu olabilmektedir. İş hayatının bu yıpratıcı kısmını sosyal hayatımızda absorbe edemediğimiz zamanlarda boyun düzleşmesi gibi hastalıklar ile karşılaşabiliyoruz. Peki nedir boyun düzleşmesi ?

Boyun Düzleşmesi Nedir?

boyun düzleşmesi
Boyun düzleşmesi doğuştan gelen bir hastalık değildir

Öncelikle belirtmekte fayda var . Boyun düzleşmesi doğuştan gelen bir hastalık değildir. Yani kişilerde yaşamsal deneyimler sonucunda edinilen bir rahatsızlıktır. İnsanlarda bulunan boyun omurları C harfi gönümüne sahiptir. Her insandaki omurga farklı boyutlara ve özelliklere sahip olabilir ama ortalama boyun omuru C şeklindedir. Zaman içerisinde bu bölgedeki eğilmelerden ve dezenformasyondan dolayı bu C harfi  I  harfi şeklini alır. Tabii olarak bölgedeki fiziksel bozukluk ağrılara neden olmaktadır. Bu bölgede yer alan sinirler sıkışarak ağrıya sebebiyet verirler.

Boyun Düzleşmesi Neden Oluşur?

İş hayatının bir gereği olarak uzun süre hareketsiz kalabilirsiniz. Uzun süre hareketsiz kalmak ise bir yerden sonra vücudunuzun şeklinin sabitlenmesi anlamına gelebilir. Bu durumda omurlarınız ağrıyacaktır. Bu hareketsizliğin sürekliliğini boyun düzleşmesine sebep olabilmektedir. Ayrıca vücuda aşırı miktarda yükü sürekli bindirmek de bu bölgenin düzleşmesine sebebiyet verebilmektedir. İnsanların çok dikkat etmesi gereken bir konu da yatak ve yastık seçimidir. Bu kriterlerin doğru değerlendirilmemesi kişilerde oluşan boyun omuru sorununu fıtıga kadar götürebilir. İnsanların fiziksel yaşam şartları kadar psikolojik süreçleri de vücutlarındaki yapıyı etkilemektedir. Üzüntüler,stresler,depresyon hali,yorgunluk ilk olarak boyun bölgesine temas etmektedir. Dolayısıyla zamanla boyun düzleşmesini tetiklemesi işten bile değildir. Boyun düzleşmesinin ileri boyutu ise boyun fıtığıdır. Özellikle boyun düzleşmesi egzersizlerini düzenli yapmak rahatsizligin ilerlemesi acisindan bu noktada çok önemlidir.

Boyun Düzleşmesi Hastaları İçin  Tedavi Yöntemleri

Boyun düzleşmesi hastalığı ile ilgilenen birim ortopedi birimidir. Ortopedi uzmanları eğer boyun düzleşmesi bulunan bölgede sinir sıkışması tespit ederlerse bu durumlarda tedavi uzmanları tarafından kas güçlendirici egzersizler uygulanması gerekmektedir. Bunun haricinde eğer boynun oynamaması gerekiyor ise boyunluk takılması gerekmektedir. Zira boyun düzleşmesi olan hastalarda hareket bağımlı olarak ağrılar olmaktadır ve hastalık bu durumda daha da ilerleyebilmektedir. Bunun önüne geçilmesi için boyunluk kullanmak akıllıca bir seçim olacaktır. Doktorunuz reçetenize ağrı kesici ilaçlar ekleyecektir. Boyun ağrılarınız arttığında ve düzleşme ileri boyut kazandığında sinirsel rahatsızlıklar ortaya çıkabileceği için nörolojik destek almanız gerekecektir. İleri durumlarda cerrahi müdahale seçeneği söz konusu olabilmektedir.

 Boyun Düzleşmesi Hastaları İçin Tanılama

Boyun ağrısı şikâyeti ile gelen hastalara MR yani manyetik Rezonans cihazı tetkiki yapılarak tanı konulabilmektedir. Röntgen ile desteklendiğinde kesin tanılama yapılmaktadır. Hastalardan genellikle MR sonuçları istenmekte ve tanı aşaması çok kolay bir şekilde tamamlandıktan sonra tedavi aşamasına geçilmektedir.

Hastaların Nelerden Kaçınması Gerekir?

Hastaların özellikle ağrı ve sızı olmaması ve tahribat yaşamaması için ağır şeyler kaldırmaktan kesinlikle uzak durmaları gerekmektedir. Hızlı koşma veya zıplama gibi ani hareketlerden kaçınmak yapılacak en doğru davranışlardandır. Ayrıca bir pozisyonda uzun süre durmaktan da kaçınmak gereklidir. Uzun süreli beklemeler vücudu sabit bir kalıba sokacağından ağrılara sebebiyet vermekte ve hastalık riskini arttırmaktadır. Özellikle ortopedik yatak ve yastık kullanımına dikkat edilmesi hastaların konforu açısından oldukça önemlidir.

Tedavi  Edilmezse Neler ile Karşılaşılabilir?

Boyun düzleşmesi tedavi edilmezse boyun fıtığı oluşabilmektedir. Boyun fıtığı sinirsel bir hastalıktır ve ileri boyutta değerlendirmek mümkündür. Boyun fıtığı oluşmadan önlemler almalı ve hastalığın tedavisine bir an önce başlanmalıdır. Sinirsel hastalıklar sadece ağrı yapan hastalıklar değildir ve hastaların felç geçirme ihtimaller vardır. Dolayısıyla omur ağrıları sinirsel ağrılara dönüşmeden bir an önce tedavisine başlanmalıdır.

 Kaynak: https://boyunduzlesmesi.org/

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

7 yorum

  1. Boyun düzleşmesi gerçekten çok can sıkıcı bir rahatsızlık dediklerinizi yapmak ve başlamadan önlem almak şart.

  2. uzun süre araç kullanan kişilerde olan bir hastalık diye biliyorum. Rahmetlik babam uzun yol şöförü idi ve bu hastalığa yakalanmıştı.

  3. Hastalıklar konusunda piyasada çok fazla yanlış bilgilendirme sunup insanları paniğe sokan site var. Nesnel bilgiler paylaşarak bu bilgi kirliliğini önlediğiniz için teşekkürler. Nice sağlıklı yazılara…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir