Böbrek ağrısı Nedir?Belirtileri Nelerdir?

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Böbrek Ağrısı Nasıl Oluşur Ve Oluşmadan Önce Ne Tür belirtiler Verir?

Böbrek Ağrısı Nasıl Oluşur Ve Oluşmadan Önce Ne Tür belirtiler Verir?

Böbrekler vücudumuzda filtre görevi görürler. Vücutta oluşmuş olan idrarın süzülmesi ve vücut dışına atılması böbrekler sayesinde olur. Böylesine önemli bir görevi olan böbreklerde zaman zaman problemler çıkabilir ve bu durum böbrek ağrısı olarak sonuçlanır. Genel itibariyle böbreklerde birçok şey ağrıya sebebiyet verebilir. Ancak karşılaşma ihtimali olarak en yaygın olanı böbrek taşlarının oluşturduğu ağrıdır. Böbrek taşlarının oluşmasının en büyük sebebi vücuda alınan tuz ve minerallerin ihtiyaçtan fazla olması ve sonrasında bu fazlalıkların kristalleşmesidir. Oluşan ağrılar kaburgaların alt kısmından başlar ve karın duvarının olduğu kısıma kadar devam eder. Bazı hastalarda bu ağrıların kasıklara kadar ilerlediği görülmüştür. Ağrılar belirli aralıklarla gerçekleşir ve yavaş ilerler. Bazı kişilerde bu durum sızlama şeklinde oluşurken bazı vakalarda kıvrandırıcı olabilecek kadar şiddetli olabilmektedir.

Böbrek ağrıları problemin bulunduğu alanda yaygın olarak hissedilir. Şiddetli ağrıların yaşandığı bu bölümde sancılar bazen 1 saat sürerken bazen daha kısa sürede geçebilmektedir. Sancılar var olma sebebine göre idrar yollarında belirtiler vererek ortaya çıkabilmektedir. Bu tür durumlarda belirti olarak idrar yaparken kanama olması, idrarda yanma, idrara çıkamama gibi belirtiler gözlemlenir. Kişi kendinde bu ve benzeri belirtiler görüyorsa mutlaka uzman bir doktora giderek muayene olmalıdır. Çünkü böbrek yollarının tıkanması kişide böbrek fonksiyonlarının zarar görmesine sebebiyet verecektir. Bu durum kişinin hayatını riske sokar. Hayati bir öneme sahip olan bu olay karşısında belirtilerin görülmesi halinde mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

Böbrekler Neden Ağrır?

Böbreklerde oluşan ağrının tek bir sebebi bulunmamaktadır. Ağrıya sebebiyet veren bazı faktörler şunlardır;

 • Böbrek taşı: Bu şekilde oluşan ağrıların tamamı böbrekten dolayı oluşmaz. Esasında taş böbrekte kaldığı ve yerinden kıpırdamadığı sürece ağrı da oluşturmaz. Böbrekten hareket ederek kanala doğru gitmeye başladığında şiddetli ağrılar görülür. En yaygın belirtiler böbrek taşının idrar yoluna doğru ilerlemeye başladığı dönemde görülür.
 • İdrar yolları hastalıkları: İdrar yollarında görülen rahatsızlıklar yine böbrek ağrılarına sebebiyet verebilmektedir.
 • Böbrek Apsesi: Yine bu rahatsızlıkta şiddetli böbrek ağrılarına sebebiyet vermektedir. Rahatsızlık ağrının yanında kusma ve ateşte yapmaktadır.

Böbrek Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

böbrek ağrısı
Böbrekler vücudumuzda filtre görevi görürler

 Böbreklerde meydana gelebilecek ağrıların belirtileri böbreğin görevini yeterince iyi yapamamasından kaynaklanmaktadır. Oluşan ağrılar genel olarak vakalarda bel kısmında hissedilir. Bu olay hastaların günlük yaşantısını etkileyen şiddetli ağrıları doğurur. Böbrek ağrısı belirtileri içerisinde en sık rastlanılanı ani olarak oluşan kasılmalardır. Belirtiler genellikle böbreklerin görevlerini iyi yapmamasıyla meydana gelmektedir. Böbrek ağrılarının oluşumundan kaynaklı olarak insan hayatı ciddi bir şekilde tehlikeye girer. Böbreklerde oluşan ağrılar genellikle bel kısmında oluşum gösterir ve bu rahatsızlıkla karşı karşıya kalan kişileri olumsuz olarak etkilenmesine sebep oluşturur. Belirtiler arasında ani olarak görülen kasılmalar bilinen en etkili oluşumlar olmaktadır.

Böbrek ağrısı belirtileri:

.

 • Böbrek ağrıları meydana gelen kişilerde sırt ağrıları fazlaca görülmektedir. Oluşan sırt ağrıları belli aralıklarla gelip geçici etkiler oluşturur fakat kişilerin ağır bir yük kaldırmasında etkisini tekrardan göstererek ağrı belirtilerinin yoğunlaşmasına sebebiyet verir.
 • Sancılar kişide kusma ve çarpıntı oluşmasına sebebiyet verir.
 • Nefes darlığı sorunu ortaya çıkabilir
 • Ağrı şiddetinden dolayı kişide işitme kayıpları oluşabilir.
 • Hastada yüksek tansiyon sorunu ve ateşlenme gibi belirtiler gözlemlenebilir.

Böbrek ağrıları hangi yaş aralığında görülür?

Oluşan ağrılar için belirli bir yaş aralığı söz konusu değildir. Her yaşta bu türden ağrılara rastlanılabilmektedir. Rahatsızlığa sahip kişilerin vakit kaybetmeden doktora görünmeleri şarttır. Çünkü hastalık tedavi edilmediği takdirde başka böbrek rahatsızlıklarının oluşmasına neden olabilmektedir.

Böbrek ağrıları hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir?

Böbreklerde oluşan ağrılar yukarıda saydığımız gibi böbrek taşı gibi sebeplerden olabileceği gibi bunun yanında;

 • Böbreklerde oluşan kanser türü
 • Böbreğin büyümesi
 • Doğuştan itibaren böbreklerinde sorun yaşayanlarda
 • Böbrekte damarların tıkanması
 • İdrar yollarının tıkanması durumları
 • Böbreklerde oluşabilen kistler

Etiketler :Kemik erimesi

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

8 yorum

 1. Vücudumuzda hiçbir şey gereksiz değil her şeyin çok önemli görevi var. Böbrekde bizim için çok önemli bir organımız. Böbrek kötü durumda olduğu zaman maalesef kötü hastalıklara neden oluyor.

 2. Bende böbrek taşından çok çektim, şükür ki şimdi öyle bir rahatsızlığım kalmadı. Çok kötü bi hastalık.

 3. Bobrek agrisi ceken bir arkadasim vardi. Resmen kivraniyordu gozumuzun onunde. Kabir azabi diye bosuna demiyorlsr

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir