!-- Start Alexa Certify Javascript --> Birinci Derece Yanıklar Nasıl Oluşur? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Birinci Derece Yanıklar Nasıl Oluşur?

Birinci Derece Yanıklar Nasıl Oluşur?

 

 

Birinci Derece Yanıklar…Birinci derece yanıklar, en hafif yanık şeklidir. Yalnızca dış deri tabakasının hafif zarar gördüğü, kızarıklık ve hafif ağrı olan yanık türüdür. Bu tür yanıklarda, deride fazla kayıp görülmemektedir. Birinci derece yanıklara, güneş yanığı, haşlanmalar ve düşük voltajda elektrik çarpmalarını örnek verebiliriz. Belli bir süre sonra kendiliğinden iyileşebilen yanık türüdür. Birinci derece yanıklar, 7 ile 10 gün içerisinde tamamen iyileşirler. Çok ciddi bir sorun teşkil etmezler.

 

Birinci derece yanıklarda, ilk başta yanığa sebep olan durumdan kişiyi uzaklaştırmak gereklidir. Örneğin, eli ütüye değen kişinin ütüyü prizden çekip, temasının kesilmesi sağlanmalıdır. Eğer, kişinin vücudunda bir yanma varsa, kıyafetleri üzerinden çıkartılmalıdır. Mümkün olduğunca yanığın olduğu bölgeyi soğuk su altında 10-15 dakika kadar bekletmemiz ve yanığın olduğu bölgeyi soğutmak gereklidir. Birinci derece yanıklarda pansuman yapmaya gerek yoktur. Yanığın olduğu bölge genellikle açık bırakılır. Fakat semptomları azaltmak için antibakteriyel krem, merhem ve pomatlar yanığın ağrı ve sızısını azaltacaktır. Ayrıca, yanığın olduğu bölgede ağrı veya şişlik varsa, yanığın hava ve diğer yerlerle temasını engellemek için bölgeyi steril gazlı bir bezle sarıp, bandaj yaparak kapatmak daha iyi olacaktır. Birinci derece yanıklarda genellikle hasta ayakta tedavi edilir ve evine gönderilir. Ağrı kesici vermeye gerek yoktur.

 

Birinci derece yanıklar olsa dahi, kesinlikle kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemek gereklidir. Yanığa yoğurt, diş macunu, tereyağı, buz, süt, bal ve çok soğuk su kompresleri gibi işlemler uygulanmamalıdır. Bunları uygulamak deriyi daha da kötü hale getirecektir. Deri bir süre sonra kabaracak ve soyulacaktır. Soyulan deriye herhangi bir şekilde müdahale etmemeniz ve kendi kendine iyileşmesini beklemeniz yararınıza olacaktır. Eğer, yanık enfeksiyon kaparsa, ağrılı ve şişse mutlaka bir doktora görünmeniz gerekecektir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

6 yorum

  1. birinci derece yanıklar her nekadar hafif yanık olarak görülsede önemsenmemesi durumunda ciddi enfeksiyonlara yol açabilir..

  2. 1.derece yanıklarda soguk su altında bekleme yapılsa da malesef kötü bir izle hayatınıza devam ediyorsunuz. benim de ne yazıkki kolumda böyle bir iz mevcut 🙁

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir