!-- Start Alexa Certify Javascript --> BİNBİR SURAT SENDROMU | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
BİNBİR SURAT SENDROMU

BİNBİR SURAT SENDROMU

 

 

Binbir surat sendromu yani diğer adı ile fregoli sendromu, son yılların en belalı psikolojik hastalıklarındandır. Bu sendroma sahip olan kişiler bir kişiyi takıntı haline getirmiştir. Takıntı haline getirdikleri bu kişinin yüzünü başka insanların yüzünde görmektedir. Yani herkesin o kişi olduğunu düşünmektedir. Hastalar, çevresindeki kişilerin görünüşlerinin değiştirildiğine ve takıntı haline getirdikleri kişinin yüzüne büründüklerini düşünmektedirler. Çok nadir görülen bir hastalık olmasına rağmen oldukça zorlu nörolojik bir hastalıktır.

 

Fregoli Sendromunun Ortaya Çıkışı

 

Sendromun ortaya çıkışı 1927 yılına dayanmaktadır. Genç bir kadının yaşadığı bir olay sonucunda ortaya çıkmıştır. Genç kadının tiyatro oyunu sahneleyen bir aktörün kendisini izlediğini düşünmesi ile ortaya çıkmıştır. Kadın aktörün kendisini ciddi anlamda takip ettiğini iddia etmiştir. Bu sendromun ismi ise, Leopoldo Fregoli isimli aktörden gelmektedir. Bu aktör oyun sahnelerken çok seri bir şekilde sık sık kılık değiştirdiği için sendrom da bu isimle anılmaya başlamıştır.

 

Fregoli Sendromunun Sebepleri

 

Normal şartlarda her bireyin gördüğü bir görüntü hakkında beyninde bir yargı oluşur. Fregoli sendromunda ise durum daha farklıdır. Bu hastaların limbik sistem ile kurdukları bağ diğer insanların kurdukları bağa göre daha kuvvetlidir. Bu bağ o kadar kuvvetlidir ki beyin o kişinin gördüğü kişiyi beynine kazımasına ve herkesi o sanmasına neden olur. Bu hastalar çevresindeki herkesin aynı kişi olduğunu düşünür ve onlara göre herkes tek bir kişidir. Bunun sebebi de beyinde bulunan limbik sistemdir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir