Bilsem sınav sonuçlarını nereden öğrenebilirim? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bilsem sınav sonuçlarını nereden öğrenebilirim?

Bilsem sınav sonuçlarını nereden öğrenebilirim?

 

 

 

 

Ülke genelinde örgütlenen ve üstün yetenekli öğrencilere küçük yaşlardan itibaren yeteneklerini geliştirme fırsatı sağlayan Bilim ve Sanat Merkezleri’nin yeni dönem öğrenci heyecanı tüm hızıyla sürüyor. Sınavla öğrenci kabul eden Bilim ve Sanat Merkezleri’ne öğrenci seçimi üç aşamalı bir takvim çerçevesinde yapılıyor.

 

Bilsem okullarına giriş için ilk aşama Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği sınıf seviyelerinden öğrencilerin, sınıf öğretmenleri tarafından e-okul üzerinden aday öğrenci olarak gösterilmesiyle başlıyor. İkinci aşamada ise aday gösterilen öğrenciler grup tarama testine tabi tutulurlar. Resim ya da müzik alanında aday gösterilenler de ayrıca yetenek komisyonları tarafından bireysel yetenek sınavına tabi tutuluyor. Bu aşamalarda başarılı olan öğrenciler üçüncü aşamada da bireysel incelemeye tabi tutuluyor ve IQ seviyeleri belirleniyor. Son aşama olarak da belli bir IQ’ya sahip olan öğrencilere ait bilsem sınavı sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından internet sitesinden yayınlanıyor.

 

Genel Yetenek alanında bireysel incelemeye giren öğrenciler için taban puan bütün sınıf sevileri için genellikle yüz otuz olarak belirlenir. Ancak resim ve müzik alanında bireysel incelemeye giren öğrenciler için ise taban puan bütün sınıf seviyeleri için doksan olarak belirlenir. Bilim ve Sanat Merkezleri için ilkokullarda Kasım ayında başlayan öğrenci seçme süreci Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yaklaşık Haziran ayı sonunda yada Temmuz ayı başında bilsem sınavı sonuçları şeklinde internet sitesinden yayınlanarak duyurulur.

 

Yerleşmeye hak kazanan öğrenciler Ağustos ayı sonuna kadar illerindeki Bilim ve Sanat Merkezlerine başvuru yaparak kayıtlarını yaptırırlar.

 

Bilim ve Sanat Merkezleri genellikle kısaltılarak bilsem şeklinde kullanılır. Bilsem’lere kayıt yaptıran öğrenciler, okullarındaki örgün eğitimlerine devam ederler. Bunun yanında okul dışı zamanlarında haftanın belli günlerinde Bilsem’lere giderek belli bir program çerçevesinde, aşamalı olarak destek eğitimine tabi tutulurlar. Veliler, çocuklarını bilsem sınavı olarak bilinen sınava nasıl hazırlarız endişesi taşımaktadırlar.

 

Son yıllarda aday gösterilen öğrencilerin sınavları elektronik ortamda tablet bilgisayarlarla yapılmaktadır. Dolayısı ile öğrencilerin sınavlarda ne tür sorularla karşılaştıkları ile ilgili piyasada çok fazla örnek soru bulunmamaktadır. Ancak veliler çocukları için dikkat, hafıza, problem çözebilme, hızlı düşünme gibi zihinsel becerilerini geliştirmeye yönelik Tübitak destekli uygulamaları kullanabilirler. Bu uygulamalar bilsem sınavı için faydalı olmaktadır.

 

Bilim ve Sanat Merkezleri, Bilsem Okulları olarak da bilinir. Milli Eğitim Bakanlığı, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı olarak hizmet veren Bilim ve Sanat Merkezleri her ilde genellikle bir tane olarak örgütlenmiştir.

 

Bilsem sınav sonuçları Milli Eğitim Bakanlığının resmi internet sayfasının ana menüsü altında bulunan meb bilgilendirme alt başlığı altında genellikle Haziran ayı sonu yada Temmuz ayı başlarında yayınlanır. Başvuru yapan öğrenciler kişisel bilgileri ile giriş yaparak sonuçları öğrenebilir. Kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrencilerin hangi tarihler arası kayıt yaptıracağı da bu sonuç sayfası belirtilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Evde Ek is, Borsa Öğrenme, Kepek nasil gider, emes hastalığı nedir, ,One Hit Wonder,Elektronik Sigara ,Besin ve Diyet, İstanbul Anadolu Yakası ilaçlama