Bilgisayar Öğretmenliği Nedir ve Görevleri Nelerdir ? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bilgisayar Öğretmenliği Nedir ve Görevleri Nelerdir ?

Bilgisayar Öğretmenliği Nedir ve Görevleri Nelerdir ?

 

Evde ek iş fikirleri ile sizlerleyiz. Ek iş denilince ilk akla gelen alanlardan bir tanesi internettir. İnternet is bilgisayar aracılığı ile kullanım alanına sahip olabilmektedir.

Bilgisayar, günümüz dünyasının vazgeçilmez araçlarından biri haline gelmiştir. İngilizcesi computer, yani hesaplayıcı olan ve dilimizde bilim dünyasına girişin kapısı olarak anlaşıldığı için bilgi sayan manasında bilgisayar adını verdiğimiz bu araç 21.yy dünyasında vazgeçilmez bir teknoloji haline gelmiştir. Gençler ve yetişkinler ve hatta çocuklar dâhil herkes bu ürünü kullanmaktadır. Ancak genel olarak baktığımızda günümüzde hala bu yapıyı kullanmayı bilmeyen insanlar olduğunu görmekteyiz. Ailelerin çocuklarını eğittiği düşünüldüğünde bir çok çocuğun da ailelerinin imkân sunmamasından dolayı bilgisayar öğrenmekten uzak bir hayat sürdüğünü görmekteyiz. İşte bu noktada bilgisayar öğretme zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Bilgisayar öğretmenliği, günümüz dünyasının vazgeçilmez bir iş alanı haline gelmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı bütün devlet okullarında bilişim derslerini uygulayarak çocukları yarının dünyasına hazırlamaktadır. Dolayısıyla bilgisayar öğretmenleri için büyük bir iş imkanı doğmaktadır. Bilgisayar öğretmenliği özel ve devlet okullarında aranan bir meslek dalıdır.

Nasıl Bilgisayar Öğretmeni Olunur ?

Günümüzde bilişim ve bilgisayar öğretmenleri eğitim fakültelerinin Bilgisayar Öğretmenliği bölümlerinde yetiştirilmektedir. Bu fakültelerden mezun olan bilgisayar öğretmenleri MEB’in izin verdiği bütün özel ve devlet okullarında görev yapabilmektedir. Bilgisayar öğretmenlerinin eğitim süresi 4 yıldır ve bu sürenin sonunda diplomalarını alarak öğretmenlik yapmaya hak kazanırlar.

Bilgisayar Öğretmenlerinin Görevleri Nelerdir?

  • Eğitim verilecek öğrencilerin düzeylerini belirler ve buna uygun planlamalar yapar
  • Hangi atölyeden sorumlu ise orayı eğitime hazır bulundurur ve çalışmalar yapar. Makinaların basit onarımı gerekiyorsa bu faaliyetleri yürütür.
  • Öğrenciler hakkında eğitime dair bilgi toplar ve başarılarını arttırmayı hedefler

Öğrencilerin bilgi teknolojilerini ve kavramlarını aktif olarak öğrenmesini ve kullanmasını sağlar

Hangi Materyaller Kullanılır ?

Bir bilgisayar öğretmeni eğitim faaliyetlerini yürütürken bilgisayar ve bilgisayar teknolojilerine dair bütün materyalleri kullanır. Monitör, kasa, fare,klavye,hoparlörler, cd-rom ve cd-writer gibi ekipmanların aktif kullanımını öğrencilere öğretir ve gösterir.

Öğrencilerin ayrıca defter ve kitap kullanmaları da gerekmektedir.

Öğretmen, donanımsal materyalleri kullandıktan sonra ve öğrencilere benimsettikten sonra yazılımsal eğitimlere geçer. Bunun için slayt gösterisi amacıyla projeksiyon cihazını kullanabilir.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler

Öncelikle bilgisayar öğretmenliği yapacak kişilerin oldukça meraklı olması gerekiyor. Araştırmacı ve kendini sürekli geliştiren kişiler bu mesleği en uygun şekilde yürütecek kişilerdir. Bilgi ve bilişim teknolojilerini seven ve ilgi duyan kişiler bilgisayar öğretmeni olabilirler. Sanılan aksine matematik alanında beeri gerekli değildir. Bilgisayar Öğretmenleri yazılım öğretmenleri değildir. Yazılım üretmek için bile matematik gerekmemektedir. Bunun için tek ihtiyacınız olan şey azim ve kararlılık. Formülleri ezberleyerek ve gayret ederek siz de pratiğinizi geliştirebilir ve bilgisayar dünyasına sıkı bir giriş yapabilirsiniz.

Çalışma Olanakları

Bilgisayar öğretmenleri şirketlerin Bilişim departmanlarında çalışabilmekte ve ara personelleri yetiştirebilmektedirler. Bunun yanında devlet okullarında kpss puanı ile atamaları yapılmakta veya özel kurumlar tarafından atamalı olarak çalıştırılabilmekteler. Özel ve devlet kurumları bilgisayar öğretmenlerinin en sık çalıştığı alanlardan biridir. Bununla beraber kendi işyerlerini açarak bilişim alanında ticari faaliyetler yürütebilir veya firmaların bilişim danışmanlıklarını yapabilirler. İş imkanları oldukça geniş olan bilgisayar öğretmenlerinin sınırlılıkları sadece kendileri ile doğrudan ilgilidir.

Ayrıca devlet okullarında ücretli öğretmenlik yapabilir ve atamasız olarak devlet okulunda da görev alabilirler. Ücretli öğretmenliğin ücret katsayısı az olsa da mesleğe giriş açısından bir staj olarak görülmesi ilk yıl  için daha kabul edilebilir bir girişim olacaktır. Bizim bilgisayar öğretmenlerine tavsiyemiz ise kendilerini özel şirketlerde veya bireysel alanlarda geliştirmeleri ve ticari faaliyetler yürütmeleridir. İş imkanlarının bilişim dünyasında daha fazla olduğu unutulmamalıdır.

Bilgisayar ile evde neler yapılabilir?

Ek iş kategorisinde bilgisayarın yeri kuskusuz tartışılamaz. Hatta evde para kazanma yolları bilgisayardan geçer desek sanırım yanılmamış oluruz. Bilgisayar ile en temel olarak İnternetten para kazanma yollarını zorlayabilirsiniz.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir