Bel Kayması

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Bel Kayması

Bel Kayması

Omurgalarımızı oluşturan kemikler belirli bir düzenle bir araya gelmişlerdir ve normal şartlarda bu kemikler birbirine eşit hizada uzanmaktadırlar. Bel kayması diye tabir ettiğimiz hadise de tam bu noktada devreye girmektedir. Genellikle bir omurga kemiği diğer omurga kemiğinin üstüne gelecek şekilde aşağı kayar ve bu durumun sonucunda omurilik sıkışmakta ve bununla beraber ayaklarımızde çekilme ve uyuşukluk hissi oluşmaktadır. Bunu ağrılar ve yanma hissiyatı takip etmektedir. Bel kayması durumlarında farklı beş çeşit kayma görülmektedir. Bunlardan en çok karşılaşılan şekli yaşlılığa bağlı olarak oluşan ve dejenerasyon sonucunda zayıflayan kemik yapısının ağırlıkla veya bazı durumlarda ağırlık olmadığı halde bile kayması durumudur. Bunu ameliyatlar sonrasında oluşan ve komplikasyon olarak nitelendirebileceğimiz kaymalar takip etmektedir. Bel kayması durumunda genellikle L5 adı verilen kuyruk sokumuna en yakın omur yer değiştirmektedir. Hastalık durumunda doğru egzersizlerle ağrılar azaltılabilir hatta yok olabilirler. Ancak bazı durumlarda bel kayması insanların yaşam standartlarını oldukça düşürdüğünden ameliyat zorunlu bir hal almaktadır. Böyle durumlarda doktor tavsiyelerine uymak son derece önemlidir.

Bel Kaymasında Belirtliler Nelerdir?

 • Özellikle belde ağrı
 • Sırt kaslarında gerginlik ve ağrı
 • Uyluğumuzda ve kaba etimizde zonklama ve uyuşukluk hissiyatı
 • Hareket etmekte çekilen zorluklar
 • Kayma durumu ile karşılaşılan yerde aşırı bir hassasiyet durumu
 • Ayaklarda güç kayıpları başlıca bel kayması belirtilerindendir.

Bel kaymasının Teşhisi Nasıl Yapılır?

bel kayması
Tanı ve tedavi aşamasında en önemli nokta hastanın şikayetleriniiyi bir şekilde ifade edebilmesi ve doktorun iyi dinlemesinde yatmaktadır

Tanı ve tedavi aşamasında en önemli nokta hastanın şikayetleriniiyi bir şekilde ifade edebilmesi ve doktorun iyi dinlemesinde yatmaktadır. Hasta için öncelikle 4 taraftan çekilecek bir röntgen filmi yönlendirmesi yapılır ve spondilosis belirtileri aranır. Bazen bu stres kırığı denilen spondilosis bulunamaz. Böyle durumlarda bilgisayarda tomografi veya sintigrafi tetkikleri istenebilir. Manyetik rezonans dediğimiz MR çekilmesi de kemiklerin ara dokuları hakkında oldukça faydalı bilgiler verecektir. Bu tetkikler neticesinde spondilosis ve istmik tip spondilolistezis tespiti ile bel kayması teşhisi konur ve tedavi aşamasına geçilir.

Bel  Kayması Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Hastaların bir çoğu için egzersiz önerilmektedir. Egzersiz hemen hemen bütün fiziksel yaralanmalarda ve özellikle kas-doku hastalıklarında ve eklemsel sorunlarda önerilen bir tedavi yöntemidir. Fizik tedavi olarak adlandırdığımız egzersizler sayesinde insanlar kısa sürede ameliyat olmadan sağlıklarına kavuşma olanağı yakalamaktadırlar. En doğru egzersiz yöntemini doktorunuzdan öğreniniz . . . Egzersizlerle ilgili unutmamanız gereken nokta sabırlı olmanız ve egzersizlerinizi aksatmamanızdır.

Tedavi yöntemlerinden biri de korse takmaktır. Eğer doktorunuz belinizin hareketlerinin kısıtlanması gerektiğine karar vermiş ise size bir korse önerisinde bulunacaktır. Böylece omurganızı düz tutabilecek ve hareketlerini önleyebileceksiniz.

Bele yapılan sıcak uygulamalar da bel ağrılarına iyi gelecektir. Kan dolaşımını hızlandıran uygulamalar ağrıları azaltabilirler. Eczanelerden reçetesiz satılan ağrı kesiciler de alınarak ağrılar hafifletilebilir. Bacaklarda oluşan hissiyat yokluğu ve karıncalanma durumlarında hastalara omurgadan kortizon iğnesi uygulanabilmektedir. Ancak tüm bunlar kesinlikle alanında uzman bir doktor muayenesi ve teşhisi sonrasında uygulanmalıdır. Unutulmamalıdır ki her insanın hastalık belirtileri ve tedavisi kendine özeldir. Bu sebeple en iyi tedavi yöntemini sizi muayene eden doktor tarafından verilebilir.

Bu yöntemlerin dışında eğer hastada aşırı bir ağrı varsa kayma derecesine bağlı olarak cerrahi bir müdahale gerekebilir. Özellikle bacaklarda oluşan güç kaybının kişinin yaşam standartlarını düşürmesi ve kişide aşırı ağrılar oluşmaya başlaması bel kaymasının cerrahi müdahale ile sonuçlanmasına zemin hazırlar ve müdahale kaçınılmaz olur. Eğer hastalık kıkırdak dokudaki dezenformasyondan kaynaklanıyor ise kıkıdak doku temizlenir. Doktor gerekli gördüğü takdirde kemik aşısı yapabilir. Bununla beraber omur birleştirme ve kayan kemiği yerine taşıma en çok yapılan işlemlerdendir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

5 yorum

 1. Dediklerinize tamamen katılıyorum ve bel kaymasını lütfen o çıkıkçılara falan giderek telafi ettirmeye çalışmayın doktora gdin

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir