BEBEKLERDE KOLİK NEDİR VE NEDENLERİ

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bebeklerde Kolik Ağrısı

Bebeklerde Kolik Ağrısı

BEBEKLERDE KOLİK NEDİR VE NEDENLERİ NELERDİR

Anne ve babaların en büyük sıkıntılarından birisi de bitmek bilmeyen gaz sancısı ve ağlama nöbetleridir. Gece gündüz ağlayan bebeği susturmak aile fertleri için zor bir görev anlamını taşır. Tabi ki her bebek ağlar ancak bu nokta da bazı bebeklerde farklı bir ağlama sorunu görülmektedir. Bu durumda farklı bir hastalığın habercisi olabilir. Doğum sonrasında üç haftayı aşan ve günde üç saati aşan ağlama nöbetleri kolik hastalığının bir işareti olarak karşımıza çıkar. Ortalama olarak bebeklerin %5-15 arasında görülen bu durum büyük bir ağrıya ve kıvranmaya neden olur.

Kolik bebek ağrısı
Bazı bebeklerde ağlama nöbetleri 24 saati bulabilir.

Doğumu izleyen ilk 8 hafta artar ve bebek neredeyse 3. 4. Ayını tamamlayana kadar devam eder. Bu süreçten sonra ağrılar azalarak ağlama nöbetleri kendiliğinden son bulur. Kolik ağrı bebeklerde sürekli ağlama nöbetlerini beraberinde getirir. Bazı bebeklerde bu durum 24 saati bulabilmektedir. Bebek ağlama sırasında gaz sancısından dolayı acı çeker, ayakları sürekli hareket halindedir ve yumruklarını sıkarak kızarır. Yüksek seste ve durmayan bir ağlama nöbeti saatlerce sürebilir. Neden olarak bugüne kadar net bir cevap verilememiştir. Ancak en genel kanı bebeğin anne karnında beslenmeye alışmasının ardından doğum sonrası ağızdan beslenme ile sindirim sisteminde sorunlar yaşaması ve gaz sancısı çekmesini işaret eder. Bu da uzmanlarca sindirim sisteminde ki sorundan dolayı bir gaz sancısı olarak nitelendirilir.

Genel olarak bebeğin ağız yolu ile beslenmeye alışamaması ile birlikte bu sorun ortaya çıkabilmektedir. Bununla birlikte doğru beslememe halinde de kolik görülebilir. Peki bebeklerde görülen kolik ağrının sebepleri neler olabilir ? Bu aşama bir nevi bebeğin normal beslenmeye alışma aşaması olarak karşımıza çıkar. Biyolojik olarak sebepleri olduğu gibi psikolojik sebeplerden dolayı da bebeklerde kolik görülebilir. Anne ile bağın tam olarak kurulamaması gibi durumlarda da bu sorun baş gösterebilir.

bebeklerde kolik hastalıgı
Bebeklerde kolik ağrısının sebebi tam olarak bilinmemektedir.

Tüm bunların yanı sıra anne gebelik döneminde sigara ya da alkol tüketmiş ise, yine aynı şekilde doğum sonrasında bir sigara tüketiminde bulundu ise ve sigara içilen bir ortamda yer aldı ise bebeklerde kolik görülme olasılığı oldukça artmaktadır. Araştırmaların oranları bu noktada çarpıcı bir gerçeği ön plana çıkarıyor. Eğer gebelik döneminde bebek sigara dumanına maruz kalmış ise bebekte kolik görülme riski %60 oranında artış gösteriyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. Kolik erkek bebeklerde daha cok karsilasilan bir durum olmasina ragmen benim kizimda da ilk aylarda ciddi sorunlar olustu. Aglama ve agri nobetleri seklinde gelisen kolik ebeveynler icin daha da zor bir durum. Doktorunuzun verdigi ilaclarda zaman zaman rahatlama saglansa da 3 ay icerisinde kendiliginden yok olan bir durum.

  2. Benim bebegim de kolikti ilk aylarda biraz zorlanmistik ama sonra bebek buyudukce kolik agrilari gecti. Biraz sabir gerekli sadece.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Evde Ek is, Borsa Öğrenme, Kepek nasil gider, emes hastalığı nedir, ,One Hit Wonder,Elektronik Sigara ,Besin ve Diyet, İstanbul Anadolu Yakası ilaçlama