Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Dönemi | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Dönemi

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Dönemi

Canımız, kiymetlimiz bebeklerim; 6 ay anne sütü aldiktan sonra el gıdaya geçiş dönemine giriyor ve bizim gibi bişeyler yemeye başlıyor artık. Bu dönem bazı anneler için çok sancılı oluyor. Kabızlık, huysuzluk , ne yedirecegini bilememe gibi problemler yaşıyorlar. Sıkıntıya gerek yok çok rahat ve güzel geçirmek elinizde.

Her dönemin başında bazı sorunlar olabilir önemli olan bunları güzel atlatabilme. Bunun için kulaktan dolma bilgileri bir kenara bırakın. Tabiki de her kafadan bir ses çıkacak ve herkes sizi yönkendirmek için bir şeyler anlatacak ama her söyleneni yapmanız mümkün değil ve o sizin bebeğiniz her şeyin en güzelini onun için siz bilirsiniz. Öncelikle bilmeniz gereken sütüm bağirsaklarinin yeni besinlere alışması için yapılacak şeyler bunlar. Tabi ek gıdaya geçince emzirmeye ara vermiyoruz. Ana besin her zaman icin anne sütü diğer yiyecekler onun için en başta adından da anlaşıldığı gibi ek gıda.

6 ayını dolduran bebeğe önce birkaç tatlı kaşığı daha sonraki günlerde 1 çay bardağını geçmeyecek şekilde 3 gün kuralını uygulayarak ek besinler vermeye başlıyoruz. 3 gün kuralı nedir derseniz ilk vereceğiniz besini 3 gün deneyip alerji riskine karşı kontrol etmektir. Ben bebeğimde ilk başta evde mayaladigim yoğurt ile başladım. Çok eksi olmazsa bebeğiniz severek tadacaktır. 3 gün boyunca yoğurdu tattirdiktan sonra elmaya geçtim. Nasıl verdin diye soracak olursanız bebekler için satılan cam rendeden geçirdim ve daha çok sulu kismindan 3 gün yedirdim. Bunu da tattırdıktan sonra elimde karışım yapabileceğim iki besin oldu. Arada tek arada ikisini karıştırarak verdim. Tabi bu arada yeni besinler denemeye devam.armut, kabak, mevsim meyveleri ve sebzelerin 3 gün kuralına uygun yedirdim. Sebzeleri daha çok buharda pişiriyor bu sayede vitaminini kaybetmesini önlemiş oluyordum.ilk başta kesinlikle blender kullanmadim.

Ispanak bakla incir bal çilek ve sütü 1 yaşına kadar vermedim. Bunlar harici neredeyse her şeyi 9 aylık olduğunda çatalla hafif ezerek verebiliyorum. Yalniz 2 yasina kadar tuz ve şekerden uzak durduk. Bebek öyle nasıl yesin tatsız tuzsuz diyenlere aldiriş etmemenizi öneririm. Bebek tad tuz yemedi bilmiyor. Ne yediyse ona alıştı ve onu seviyor. Şimdi degil ama ilerde çocuklarda tasiyon şeker obezite gibi hastalıkların temeli 0-2 yaşta atiliyormuş bunu unutmayın. Bebeğimiz ömür boyu sağlıklı yaşasın. Benim söyleyeceklerim bunlar. Anne olan ve olmaya hazırlanan herkese kolay gelsin. Tatlı gobus ler sağlıklı gülüşler diliyorum tum bebeklere.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir